Polecamy

Apel samorządowców do Premiera RP - "W obronie przemysłu cementowego"

Wójtowie i burmistrzowie pięciu polskich gmin, na terenie których działają zakłady cementowe wystosowali Apel - List otwarty do Premiera RP "W obronie przemysłu cementowego".

Apel, którego inicjatorem jest Stanisław Barycki, wójt gminy Sitkówka-Nowiny został dzisiaj [1 grudnia 2008 r.] wysłany do Kancelarii Premiera. Pod apelem podpisali się:

1. Stanisław Barycki, Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny (woj. świętokrzyskie)

2. Jan Głogowski, Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz (woj. świętokrzyskie

3. Marcin Majcher, Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów (woj. świętokrzyskie)

4. Michał Pęziak, Burmistrz Miasta i Gminy Barcin (woj. kujawsko-pomorskie)

5. Joachim Wojtala, Burmistrz Miasta i Gminy Gogolin (woj. opolskie)

Poniżej publikujemy treść apelu.

Pan
Donald Tusk
Premier Rzeczypospolitej

kliknij aby powiększyć [617.jpg]My wójtowie i burmistrzowie miast i gmin, na terenie których gospodarują cementownie, zwracamy się z apelem do Pana Premiera, o podjęcie wszelkich możliwych działań, zmierzających do wyłączenia zakładów cementowych z systemu aukcjoningu CO2 (czyli zakupów pozwoleń do emisji dwutlenku węgla) po 2012 roku.

Z informacji, które do nas docierają, wynika że przemysł cementowy działający w Polsce będzie musiał kupować na aukcjach pozwolenia na emisję dwutlenku węgla. Z przeprowadzonych analiz, wynika że takie działania, z powodów ekonomicznych, doprowadzą do zaniechania produkcji przez właścicieli cementowni. Po 2012 roku zakłady mogą zostać zamknięte i przeniesione poza obszar Unii Europejskiej.

Chcemy przypomnieć, że zakłady cementowe od kilkudziesięciu lat funkcjonują na terenie naszych gmin.
Są mecenasami, sponsorami i inicjatorami działań integrujących społeczeństwo naszych gmin oraz regionów.
Są cenionym i atrakcyjnym pracodawcą dla mieszkańców naszych gmin.
Cementownie działające na terenie naszych gmin są zaliczane do najnowocześniejszych zakładów w Europie. Ich właściciele zrobili wszystko, by ograniczyć emisję CO2, a dalsze działania w tym zakresie nie są technicznie możliwe.
W chwili obecnej i w przyszłości zakłady te nie stanowią żadnego zagrożenia dla środowiska, a mogą i powinny odegrać znaczącą rolę w zagospodarowaniu odpadów.
Jako samorządowcy stwarzamy tym przedsiębiorstwom jak najlepsze warunki do prowadzenia działalności produkcyjnej i handlowej.
Cementownie są znaczącymi i solidnymi płatnikami podatków od nieruchomości i opłat koncesyjnych. Wpływy z tych podatków pozwalają naszym gminom na realizację zadań związanych z rozbudową infrastruktury, rozwój kultury, sportu i rekreacji.

Dlatego z ogromnym niepokojem śledzimy informacje o dalszych losach tych zakładów. Apelujemy do Pana Premiera o podjęcie wszelkich działań zmierzających do stworzenia tym zakładom warunków do rozwoju i spokojnej pracy.