Polecamy

EUROPEJSKIE DNI OTWARTE PRZEMYSŁU CEMENTOWEGO

ZOBACZ Z BLISKA NASZE NOWOCZESNE CEMENTOWNIE

W dniach 10-18 maja w krajach europejskich odbywają się Dni Otwarte Przemysłu Cementowego. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU.


 

kliknij aby powiększyć [551.jpg]


 

 

 

 

W Polsce, w tym czasie, Dzień Otwartych Drzwi organizowany jest w cementowniach:
- w Małogoszczu (Lafarge Cement) - 10 maja,
- w Choruli (Grupa Górażdże) – 17 maja
- w Trębaczewie (Cementownia Warta SA) – 17 maja
- w Nowinach (Dyckerhoff Polska) – 18 maja

Podczas dni otwartych sąsiedzi, mieszkańcy gmin, powiatów i regionów, w których pracują cementownie, mogą naocznie przekonać się jak zmienił się przemysł cementowy w Polsce, który po inwestycjach ostatnich kilkunastu lat, sięgających 6 miliardów złotych, jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, a dbałość o środowisko jest jego mocną stroną.

Polski przemysł cementowy jest branżą całkowicie sprywatyzowaną. Od kilkunastu lat największe światowe koncerny produkujące cement są obecne w polskiej gospodarce. Dziś, dzięki inwestycjom dokonanym w branży cementowej od początku prywatyzacji w roku 1993, cementownie w Polsce stanowią czołówkę technologiczną zakładów cementowych w Europie i na świecie. Nasze zakłady cechuje dzisiaj bardzo wysoka efektywność produkcji w połączeniu z  minimalną emisją zanieczyszczeń.

 

kliknij aby powiększyć [552.jpg]Obecnie w przemyśle cementowym w Polsce, w 12 cementowniach, pracuje 17 nowoczesnych pieców metody suchej oraz 6 pieców metody mokrej. W roku 2007 w rezerwie pozostawała 1 linia metody suchej oraz rozpoczęto przygotowania do ponownego uruchomienia 2-3 linii metody mokrej wymagających znacznych środków odtworzeniowych.

W roku 2007 zużycie cementu w kraju wyniosło 16 691,4 tys. ton rodzimej produkcji (o 15,4% w porównaniu do roku 2006). Zakłady cementowe wyeksportowały 305,6 tys. ton cementu oraz 181,7 tys. ton klinkieru cementowego. Spadek aktywności w eksporcie: klinkieru (-70%) i cementu (-25%) wynikał głównie z dużego zapotrzebowania polskiego rynku.

Obecne możliwości produkcyjne branży cementowej w Polsce wynoszą 18-19 mln ton cementu, ale w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na cement właściciele cementowni planują modernizacje, które zwiększą ich zdolności produkcyjne. Z analiz długoterminowych wynika, że w roku 2012 roku zapotrzebowanie na cement w Polsce może osiągnąć nawet 23-25 milionów ton.

 

Zużycie cementu na jednego mieszkańca w Polsce wynosi obecnie ok. 440 kg. Jest to wartość wysoka w porównaniu z wcześniejszymi wynikami w kraju, ale ciągle niższa w porównaniu do średniej z krajów UE 15, wynoszącej ok. 500 kg i daleka od wykorzystania cementu w takich krajach jak Hiszpania czy Irlandia (około 1000 kg/mieszkańca). Biorąc jednak pod uwagę sprzyjające rozwojowi budownictwa otoczenie prawne, dostępność środków z funduszy europejskich oraz projekty Euro 2012 wskaźnik ten będzie systematycznie rósł. Przez najbliższych kilka lat Polska będzie ogromnym konsumentem wyrobów budowlanych, a w tym cementu.

 

LIMITY CO2
W marcu 2007 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o zmniejszeniu ilości uprawnień do emisji CO2 dla Polski.
Poszukując rozwiązania tej niekorzystnej dla Polski sytuacji, najpierw rząd próbował zabrać wszystkim branżom po równo – po 30% uprawnień. Stowarzyszenie Producentów Cementu wspólnie z innymi stowarzyszeniami przemysłowymi: wapienniczym, hutniczym, szklarskim, papierniczym itp. zdecydowanie zaprotestowało przeciwko takiemu podejściu.
Zdaniem Stowarzyszenia Producentów Cementu sposób alokacji uprawnień CO2 na sektory przemysłowe, powinien być sprawiedliwy i oddawać wkład w ochronę klimatu tych sektorów, które dokonały największych działań redukcyjnych w emisyjności CO2. A do tych ostatnich należy właśnie przemysł cementowy. SPC proponowało, by w Polsce przyjęto „wariant brytyjski”, gdzie najwięcej limitów CO2 obcięto największemu emitentowi tego gazu – energetyce. Takie rozwiązania zdecydowanie dominują w całej Europie. Inie są one bezpodstawne, ponieważ w tym sektorze istnieją największe możliwości obniżenia emisji jednostkowej. Poza tym polityka klimatyczna UE zakłada kilkudziesięcio procentowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, które ma być osiągnięte poprzez oszczędzanie energii.
Przemysł cementowy w Polsce, w ostatnim dziesięcioleciu, zmodernizował zakłady i wykorzystuje najnowsze technologie. Dalsze ograniczanie emisji CO2 w przemyśle cementowym nie jest technicznie możliwe.
Pod koniec 2007 roku, minister środowiska zaproponował pulę 12,5 mln ton uprawnień do emisji CO2 dla branży cementowej. Biorąc pod uwagę prognozy zapotrzebowania na cement, taki roczny limit uprawnień zaspokajałby potrzeby branży cementowej w okresie 2008-2012.
Jednak w lutym 2008 roku dokonano korekty przydziału zmniejszając limit uprawnień dla branży cementowej do poziomu 11,5 mln uprawnień. Taka wielkość nie zaspokaja nawet bieżących potrzeb roku 2008 i będzie wymagane dokupienie brakujących limitów emisyjnych. Jeszcze większe zaniepokojenie budzi zapowiedź, że te propozycje zostaną ponownie zweryfikowane pod kątem zwiększenia przydziałów dla energetyki kosztem innych sektorów przemysłowych.
Polski rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.
Jeżeli przemysł cementowy uzyska mniejszą ilość uprawnień od proponowanych, to brakujące limity emisyjne będzie musiał dokupić.
Rynkowa cena za prawo do emisji 1 tony CO2 wynosi obecnie około 25-30 euro. Koszty zakupu uprawnień zostaną doliczone przez producentów do ceny cementu, która automatycznie wzrośnie.

 

O wszystkich osiągnięciach przemysłu cementowego w Polsce, można się przekonać naocznie, właśnie podczas Dni Otwartych.

 

PROGRAMY DNI OTWARTYCH W POSZCZEGÓLNYCH CEMENTOWNIACH:

 

10 MAJA 2008 R. - CEMENTOWNIA MAŁOGOSZCZ

Dzień Otwarty 2008 poświęcony został tematowi bezpieczeństwa, będącego priorytetem w działalności Grupy Lafarge. Już podczas pokazów bezpiecznego strzelania w kopalni oraz zasad stosowania szelek podczas pracy na wysokości będzie można przekonać się, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ponadto zwiedzający dowiedzą się, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej,

Będzie także prelekcja o materiałach wybuchowych, zwiedzanie zakładu kolejką i wystawę zdjęć cementowni z lat 70.

W ramach rodzinnego pikniku, zaplanowano występy gwiazd cyrkowych, pokazy garncarstwa, stoiska z rękodzielnictwem, zabawy, gry i konkursy z nagrodami i wesołe miasteczko dla najmłodszych. Na scenie wystąpią dzieci z okolicznych szkół oraz zespół Music Mix Band.

 

17 MAJA 2008 R. - CEMENTOWNIA GÓRAŻDŻE

Dzień Otwarty zakładu odbędzie się w godz. 13-18. Najpierw goście cementowni będą mogli zwiedzić zakład z przewodnikiem, który odpowie na wszystkie pytania.

Potem dla gości wystąpi Orkiestra Dęta Górażdże Cement S.A. i zespół Szwarne Dziołchy, pokaz instruktorów Nordic Walking. Wystąpią także: zespół Filharmonii Opolskiej, Arka Noego i Kabaret „Paranienormalni”.

Zostanie rozstrzygnięty konkurs ekologiczny dotyczący Cementowni Górażdże, będą warsztaty plastyczne, turniej siatkówki plażowej i degustacja zdrowej żywności.

Na terenie kopalni Górażdże instruktorzy Nordic Walking proponują spacer ścieżką przyrodniczą.

 

17 MAJA 2008 R. – CEMENTOWNIA WARTA SA

Dni Otwarte rozpoczną się przed biurowcem cementowni, w Trębaczewie, o godz. 11.

Po zwiedzeniu zakładu dla wszystkich gości cementowni przygotowano m.in.: występy Orkiestry Górniczej, teatrzyk dla dzieci Vid Vid, konkursy dla dzieci, występ chóru gospel „Spirit Songs Band” oraz konkursy rodzinne.

Przed gośćmi Dnia Otwartego wystąpią także Strongmeni z Anetą Florczyk i zespół coverowy ABBA.

W połowie uroczystości zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla dzieci „Co mogę stworzyć z cementu?”.

Ukoronowaniem Dnia Otwartego będzie koncert gwiazdy Ireny Jarockiej z zespołem.

 

18 MAJA 2008 R. – CEMENTOWNIA NOWINY

Dyckerhoff Polska, właściciel cementowni w Nowinach, po raz pierwszy pokaże zakład mieszkańcom gminy Sitkówka-Nowiny.

Od godz. 12 na estradzie ustawionej na parkingu przed biurowcem cementowni wystąpią gminne zespoły artystyczne, będą gry i zabawy dla dzieci.

Policjanci będą znakować rowery, służba zdrowia – zmierzy ciśnienie i poziom cukru we krwi wszystkim chętnym, a strażacy pokażą jak wygląda ratownictwo drogowe.

Dzieci będą mogły bawić się w dmuchanych zamkach i korzystać z innych atrakcji.

Na zakończenie wystąpi megagwiazda – Wojciech Gąssowski.

 

Kontakt dla prasy:

Piotr Piestrzyński, tel. 601 091-172, piestrzynski@venainfo.pl