Polecamy

Nagrodzona nowa jakość - wyniki IX edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze

- W tegorocznej edycji konkursu została nagrodzona nowa jakość polegająca na tym, że zwyciężył projekt będący odpowiedzią zarówno architektoniczną jak i rzeźbiarską w realizacji - powiedział Grzegorz Chodkowski, wiceprezes SARP podczas rozstrzygnięcia IX edycji Konkursu "Polski Cement w Architekturze".

kliknij aby powiększyć [383.jpg]Główną nagrodę oraz czek na 20 tysięcy złotych otrzymał zespół architektów i rzeźbiarzy DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. z Krakowa za projekt budynku muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Podczas tej samej uroczystości ogłoszono nazwisko tegorocznego laureata honorowej nagrody SARP. Zastał nim Jerzy

Skrzypczak.

 

 

 

Konkurs "Polski Cement w Architekturze" jest organizowany od 1997 roku przez spółkę Polski Cement oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie (obiekty budownictwa ogólnego, budownictwa przemysłowego, obiekty inżynierskie). Cel ten realizuje się poprzez coroczny wybór najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu.

 

kliknij aby powiększyć [396.jpg]W konkursie "Polski Cement w Architekturze" architekci otrzymują nagrody pieniężne (nagroda główna - 20 tys. zł, nagroda specjalna i wyróżnienia po 5 tys. zł), dyplomy i pamiątkowe statuetki - "gruszki".

Dyplomy z gratulacjami otrzymują również inwestorzy nagrodzonych i zrealizowanych obiektów.

 

 

 

 

Jury IX edycji Konkursu "Polski Cement w Architekturze" w składzie:

 

- arch. Grzegorz Chodkowski - przewodniczący, Wiceprezes SARP

- arch. Stefan Kuryłowicz - SARP O/Warszawa

- arch.  Stanisław Stefanowicz - SARP O/Warszawa

- arch. Andrzej Kwieciński - SARP O/Wybrzeże, członek Prezydium ZG SARP

- dr inż. hab. Jan Deja - prezes Spółki "Polski Cement"

 

przyznało następujące Nagrody i Wyróżnienia:

 

 

NAGRODĘ GŁÓWNĄ

kliknij aby powiększyć [381.jpg]na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r. oraz  Wyróżnienie Specjalne (przyznane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego) za "beton towarowy"  za obiekt:

 

BUDYNEK MUZEUM W OBRĘBIE ZAŁOŻENIA POMNIKOWEGO NA TERENIE BYŁEGO HITLEROWSKIEGO OBOZU ZAGŁADY W BEŁŻCU

otrzymało:

DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Kraków

budynek Muzeum

zespół autorski DDJM: arch. Marek Dunikowski, arch. Piotr Czerwiński, arch. Piotr Uherek

współpraca: arch. Krzysztof Kliche, arch. Jacek Loos, arch. Wojciech Chmielowiec, arch. Piotr Michalewicz, arch. Paweł Natkaniec

założenie pomnikowe na terenie byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Bełżcu: rzeźbiarz  Andrzej Sołyga, rzeźbiarz Zdzisław Pidek, rzeźbiarz Marcin Roszczyk

Inwestor: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Warszawa, Amerykański Komitet Żydowski (The American Jewish Committee New York, współpraca Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie  (Holocaust Museum in Washington)

Wykonawca: "Hydrobudowa 6" S.A.

 

Uzasadnienie Jury:

I  Nagrodę  oraz Wyróżnienie Specjalne przyznano za projekt i realizację obiektu, w którym świadome zastosowanie betonu jako tworzywa architektonicznego współdecydowało o czytelnym i spójnym wyrazie architektonicznym Założenia Pomnikowego w Bełżcu.

 

 

 

WYRÓŻNIENIE

na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r  za obiekt:

 

TYSKIE MUZEUM PIWOWARSTWA, TYCHY

otrzymuje

kliknij aby powiększyć [384.jpg]KONIOR STUDIO arch. Tomasz  M. Konior

współpraca autorska: arch. A. Krzysztof Barysz

współpraca: arch. Andrzej Witkowski, arch. Joanna Korczyńska, arch. Marek Koryczan, arch. Artur Uchnast, arch. Piotr Zowada

architektura wnętrz: arch. Tomasz M. Konior, arch. A. Krzysztof Barysz, arch. Andrzej Witkowski, arch. Joanna Korczyńska, arch. Marek Koryczan, arch. Artur Uchnast, arch. Małgorzata Strańska-Stanek, arch. Maciej Strączek, arch. Danuta Pękała, arch. Aleksander Zawiślak, arch. Piotr Zowada

Inwestor: KOMPANIA PIWOWARSKA S.A. Poznań

Generalny wykonawca FPB Konior  s.j. ul. Mariacka 9 40 014 Katowice

 

Uzasadnienie Jury:

Projekt wyróżniono za wysoką jakość wykonanego w betonie detalu  architektonicznego, znakomicie skonstruowanego z istniejącą ceglaną struktura zabudowy Tyskich Browarów Książęcych.

 

WYRÓŻNIENIE

na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r  za obiekt:

 

PAŃSTWOWA FILHARMONIA IM. ARTURA RUBINSTEIN'A  W ŁODZI

kliknij aby powiększyć [385.jpg]Autorzy:

dr inż. arch. Romuald Loegler

zespół: arch. Wojciech Chmielowiec, arch. Grzegorz Dresler, arch. Krzystof Siuta, arch. Piotr Urbanowicz

wnętrza

ATELIER LOEGLER Sp. z o. o.

współpraca

ns MOONSTUDIO Kraków

konstrukcja

dr inż. Jan Kozicki

instalacje elektryczne

mgr inż. Jan Wachacki ES SYSTEM Kraków

instalacje sanitarne:

HYDROSERVICES Łódź

Inwestor: Państwowa Filharmonia im Artura Rubinstein'a ul. Narutowicza 20/22 Łódź

Generalny wykonawca VARITEX S.A.

 

Uzasadnienie Jury:

Wyróżnienie przyznano za uczynienie z wykonanych w betonie architektonicznym elementów struktury budynku, czynnika decydującego w charakterze wnętrza Filharmonii im. Artura Rubinstein'a w Łodzi.

 

 

WYRÓŻNIENIE

na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r  za obiekt:

STACJA METRA A-18 PLAC WILSONA WRAZ Z TORAMI ODSTAWCZYMI

kliknij aby powiększyć [393.jpg]Autor projektu architektonicznego i generalny projektant

arch. Andrzej M. Chołdzyński

w ramach biura - jednostki projektowej

AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. i z Zespołem

arch. Paweł Kornecki, arch. Tomasz Burno, arch. Artur Chołdzyński, arch. Bogumił Kidziak, arch. J. Bartosz Krzemiński, arch. Monika Wrzeszcz, inż. Piotr Dynowski, tech. arch. Radosław Gawryś

branże techniczne

Biuro Projektów Metroprojekt Sp. z o.o. w tym m.in.

inż. Stanisław Pęski - główny inżynier-koordynacja międzybranżowa

inż. Jan Domurad - konstrukcja

inż. Ryszard Misiurek - konstrukcja

inż. Andrzej Nowak - technologia stacji

inż. Włodzimierz Przybysz - trasa i skrajnia

inż. Błażej Szala - instalacje wentylacji i klimatyzacji

inż. Andrzej Zawada - instalacje wentylacji i klimatyzacji

inż. Anna Zawadzka -  instalacje wod.- kan.

Inwestor: Metro Warszawskie Sp. z o.o., Miasto Stołeczne Warszawa

Wykonawca  Hydrobudowa - 6 S.A. Warszawa

 

Uzasadnienie Jury:

Wyróżnienie przyznano za nadanie wykonanym w betonie elementom konstrukcji rangi czynnika decydującego o wyrazie architektonicznym stacji metra - Metro Pl. Wilsona.

 

O KONKURSIE POWIEDZIELI:

 

kliknij aby powiększyć [394.jpg]Andrzej Balcerek, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu:

- Cement zdajemy sobie sprawę jest półproduktem, który sprzedajemy. Beton, który sprzedajemy to też nie jest produkt finalny. Sprzedajemy mieszkania, budynki, obiekty, na które patrzymy. Ale tego cementu i betonu jest bardzo dużo. W Polsce w tym roku zużyjemy 11,5 mln ton cementu i ponad 30 mln m3 betonu. By pobudzić wyobraźnię dodam, że 1000 ton cementu to pełny pociąg, 24 wagony, który czasem przejeżdża obok nas. Zużywamy tę ogromną masę i on a gdzieś wśród nas jest. Przez wiele lat ukrywaliśmy tę masę, wstydziliśmy się jej. Dzisiaj bardzo otwarcie mówimy: beton może być piękny. Chciałem serdecznie podziękować architektom, którzy zajmują się betonem i kształtują te ponad 30 mln m3 betonu rocznie i nie wstydzą się tego, a wręcz przeciwnie wydobywają z tego piękno. Mamy bardzo wiele przykładów konstrukcji, które są naprawdę piękne. Za to dziękuję serdecznie wszystkim, którzy mają odwagę projektować w betonie, wyżywać się, ukazywać piękno tego materiału. Gratuluję tym, którzy zostali nagrodzeni i wyróżnieni.

Ogłaszamy tym samym kolejną, dziesiąta edycję konkursu "Polski Cement w Architekturze". Do zobaczenia za rok.

 

Arch. Grzegorz Chodkowski - przewodniczący Sądu Konkursowego, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich:

- Cóż tu komentować pracę sądu konkursowego. Wystarczy spojrzeć na zgłoszone prace, których poziom jest dużo wyższy niż prac ubiegłorocznych. W tegorocznej edycji konkursu została nagrodzona nowa jakość polegająca na tym, że zwyciężył projekt będący odpowiedzią zarówno architektoniczną jak i rzeźbiarską w realizacji. Odpowiedzią, która powstała przy ścisłej współpracy architektów i rzeźbiarzy. To nie tylko duże osiągnięcie architektoniczne, ale także ogromne osiągnięcie tego konkursu.

 

kliknij aby powiększyć [395.jpg]Witold Kozłowski, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego:

- Po raz trzeci jako Stowarzyszenie mamy przyjemność wziąć udział w tej uroczystości. Chcę państwu serdecznie podziękować za tak dużą ilość prac zgłoszonych na konkurs oraz za to, że nasz produkt, który jest szary i tak mało doceniany coraz bardziej upiększa nasze miasta. Dziękuję w imieniu całej branży.

 

 

 

Piotr Piestrzyński (biuroprasowe.pl)