Polecamy

Pokaz budowy drogi betonowej

Ponad tysiąc osób przyszło na pokaz budowy drogi betonowej

Frekwencja jak na dobrym koncercie, kapryśna aura, wiele rozwianych mitów i odpowiedzi na szereg ważnych pytań towarzyszyły "Pokazowi budowy drogi betonowej", który 12 maja 2005 zakończył się w Kielcach.
30-metrowy odcinek drogi powstał na poligonie Targów Kielce podczas XI Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego "Autostrada - Polska". Przygotowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i Polski Cement pokaz budowy drogi został nagrodzony WYRÓŻNIENIEM SPECJALNYM TARGÓW KIELCE.

Organizatorami "Pokazu budowy drogi betonowej" byli: Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz spółka Polski Cement.
Wykonawcą drogi była firma Mo-Bruk z Korzennej k. Nowego Sącza.  Mo-Bruk zajmuje się wykonawstwem dróg betonowych od 9 lat. Prezes firmy Józef Mokrzycki, tłumaczył że w ciągu tego czasu udało mu się zbudować ponad 150 km dróg o nawierzchni betonowej.

Pokaz otworzył Andrzej Tekiel, prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu.
- Celem naszego pokazu jest uzmysłowienie przedstawicielom samorządów (inwestorzy), wykonawcom dróg, producentom betonu towarowego jak w prosty sposób można wykonać bardzo trwałą inwestycję - mówił prezes Tekiel.

Wśród zalet dróg o nawierzchni betonowej należy wymienić:
- trwałość (co najmniej 30 lat)
- niskie koszty utrzymania (poza uzupełnianiem ubytków szczelin masą bitumiczną droga nie wymaga żadnych remontów)
- brak koleinowania
- większe bezpieczeństwo
- wykonanie nawierzchni z naturalnych, krajowych surowców
- możliwość recyklingu betonu

Widzowie, których na pokaz przybyło ponad 1000 mogli się przekonać na własne oczy, że do budowy drogi betonowej wystarczą:
- 4 osobowa brygada
- listwa wibracyjna
- piła do betonu

Część pierwsza pokazu odbyła się 11 maja.
Na przygotowaną wcześniej podbudowę został ułożony beton.
Beton klasy B30 dostarczyły na miejsce betonowozy. Następnie został on wylany w specjalnie ułożone prowadnice i rozprowadzony ręcznie.
Kolejnym etapem było zagęszczanie betonu przy użyciu listwy wibracyjnej.
Wreszcie nawierzchni nadano teksturę przy pomocy szczotki, a następnie spryskano specjalnym preparatem hamującym odparowywanie wody.

Podczas drugiej części pokazu - 12 maja - widzowie mogli zobaczyć w jaki sposób naciąć szczeliny skurczowe w nawierzchni betonowej. Wykonano je co 2,5 metra.

Pokazowi budowy na bieżąco towarzyszyły komentarze wykonawców, technologów oraz  naukowców zajmujących się na co dzień tematyką dróg betonowych.
Pokaz był transmitowany na stoisko Stowarzyszenia Producentów Cementu, gdzie w specjalnie przygotowanym "kinie" wszyscy chętni mogli śledzić budowę drogi.

kliknij aby powiększyć [361.jpg]Uczestnicy pokazu otrzymali specjalnie przygotowany poradnik pt. "Nawierzchnie betonowe na drogach gminnych" autorstwa prof. Antoniego Szydło i dr Piotra Mackiewicza oraz film instruktażowy (VCD) pt. "Jak zbudować dobrą drogę?".

 

Zarówno poradnik jak i film dostępne są dla zainteresowanych w siedzibie spółki Polski Cement:

Polski Cement Sp. z o.o.
ul. Lubelska 29
30-003 Kraków
tel./fax (012) 423-33-45, 423-33-55
www.polskicement.pl
polcem@polskicement.pl

(źródło: biuroprasowe.pl)