Polecamy

Ponad 10 tysięcy osób zwiedziło cztery nasze cementownie

Cementownie w Europie i w Polsce otworzyły swoje drzwi w dniach 10-18 maja 2008 r. Inicjatorem przedsięwzięcia było Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU. W ramach Cement Plant Open Week cztery polskie zakłady: w Małogoszczu, Choruli, Trębaczewie i Nowinach zwiedziło ponad 10 tysięcy osób. Podczas dni otwartych sąsiedzi, mieszkańcy gmin, powiatów i regionów, w których pracują cementownie, mogli naocznie przekonać się jak zmienił się przemysł cementowy w Polsce, który po inwestycjach ostatnich kilkunastu lat, sięgających 6 miliardów złotych, jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, a dbałość o środowisko jest jego mocną stroną.


Cementownia Małogoszcz (woj. świętokrzyskie)
Ponad tysiąc osób przybyło do Cementowni Małogoszcz, która 10 maja 2008 r., zgodnie z coroczną tradycją, otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. Dzień Otwarty 2008 był poświęcony tematowi bezpieczeństwa, będącego priorytetem w działalności Grupy Lafarge.
Jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa można się było przekonać  podczas pokazów bezpiecznego strzelania w kopalni oraz zasad stosowania szelek podczas pracy na wysokości. Ponadto, w ramach odbywających się czwartych międzyzakładowych zawodów grup ratowniczych, zwiedzający dowiedzieli się, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
kliknij aby powiększyć [568.jpg]Okazją do przybliżenia gościom kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy było także spotkanie kierownictwa Lafarge Cement S.A. oraz firm podwykonawczych z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Przewidziano także wiele innych atrakcji, m.in. prelekcję o materiałach wybuchowych, zwiedzanie zakładu kolejką, wystawę zdjęć cementowni z lat 70-tych, autorstwa obchodzącego w tym roku 50-lecie pracy artystycznej, znanego fotografika Janusza Buczkowskiego. W programie, w ramach rodzinnego pikniku, zaplanowano występy gwiazd cyrkowych, pokazy garncarstwa, stoiska z rękodzielnictwem, zabawy, gry i konkursy z nagrodami, wesołe miasteczko dla najmłodszych gości, oraz liczne występy artystyczne w wykonaniu dzieci z okolicznych szkół.
Gościom przybyłym na Dzień Otwarty czas umilał zespół MUSIC MIX BAND, grający największe przeboje muzyki polskiej i zagranicznej.

Cementownia Górażdże w Choruli (woj. opolskie)
kliknij aby powiększyć [570.jpg]W dniu 17 maja odbyła się kolejna edycja Dnia Otwartych Drzwi Cementowni Górażdże. Plenerowa impreza została zorganizowana pod hasłem „W harmonii z ekologią, ekonomią i etyką”. W tegorocznych obchodach Dnia Otwartych Drzwi Cementowni Górażdże uczestniczyło około 5000 osób, mieszkańców okolicznych miejscowości oraz pracowników Grupy Górażdże wraz z rodzinami.
Uczestnicy festynu mogli zwiedzić Cementownię Górażdże, poznać proces produkcji cementu, jak również zapoznać się działaniami  firmy na rzecz ochrony środowiska. W ramach programu estradowego mogliśmy obejrzeć występ „Arki Noego” oraz kabaretu „Paranienormalni”. Zorganizowanych zostało także wiele konkursów i zabaw dla dorosłych i dla dzieci - między innymi blok zajęć ekologicznych, który dał uczestnikom sposobność do poszerzenia wiedzy z zakresu ekologii oraz zdrowego stylu życia.
Podczas Dnia Otwartych Drzwi został również rozstrzygnięty konkurs na selektywną zbiórkę odpadów, organizowany przez Górażdże Cement SA przy współpracy z ZGKiM w Gogolinie. Konkurs został ogłoszony kilka tygodni wcześniej dla mieszkańców sąsiadujących z zakładem miejscowości: Górażdże, Chorula i Malnia w dwóch kategoriach: indywidualnej dla rodzin w/w miejscowości oraz zespołowej – dla poszczególnych sołectw.

 

Cementownia Warta S.A. w Trębaczewie (woj. łódzkie)
W dniu 17 maja 2008 r. Cementownia Warta zaprosiła wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem zakładu produkcyjnego do jego zwiedzania.
Kształtująca się tradycja zapoznawania przybyłych gości ze wszystkimi etapami produkcji cementu zyskuje w Warcie na popularności. Tegoroczne święto zainicjowali członkowie Zarządu Cementowni Warta zapraszając do wspólnego spędzenia tego wyjątkowego dnia.
kliknij aby powiększyć [569.jpg]Z wiedzy przewodników o zakładzie produkcyjnym korzystały osoby, które z zainteresowaniem dostrzegały dokonujące się na jego terenie zmiany – zwłaszcza inwestycyjne.
W części rozrywkowej festynu wystąpiła orkiestra górnicza, chór Spirit Song Band, zespół coverowy ABBA. Największym entuzjazmem cieszył się występ gwiazdy wieczoru Ireny Jarockiej, która ujęła publiczność spontanicznością i kobiecością. 
Rozstrzygnięto organizowany przez cementownię konkurs dla dzieci i młodzieży pt. „Co mogę stworzyć z cementu?” w trakcie którego uhonorowano 22 laureatów z 12 szkół.
Zainteresowaniem cieszyły się także konkursy sprawnościowe dla dzieci i rodzin oraz siłowe, w trakcie których chętni mierzyli swoje siły z Anetą Florczyk i strongmenami.


Cementownia Nowiny (woj. świętokrzyskie)
Ponad 2 tysiące osób wzięło udział w pierwszym w historii Cementowni Nowiny Dniu Otwartych Drzwi, które odbyły się 18 maja 2008 roku. Pracownicy zakładu z dumą pokazywali rodzinom zakład, w którym pracują, a ci którzy kiedyś pracowali w cementowni lub pamiętali nieistniejący zakład Nowiny I, z szeroko otwartymi oczami jeździli specjalnym pociągiem po zakładzie. – To nieprawdopodobne jak tu się zmieniło – komentowali patrząc na równo przystrzyżone i zielone trawniki. Oprócz zwiedzania zakładu była zabawa na parkingu cementowni, która zapełniła prawie całe niedzielne popołudnie.
Jak poinformował Krzysztof Kocik, prezes zarządu Dyckerhoff Polska Dni Otwarte w cementowni Nowiny wpisane zostały w dni otwarte cementowni w całej Europie.
kliknij aby powiększyć [571.jpg]- Tę inicjatywę podjęło Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cementu CEMBUREAU. To biuro zrzesza 29 państw czyli więcej niż liczy Unia Europejska. Mam nadzieję, że pogoda nam dopisze. Będziecie mogli państwo porównać, jak cementownia wyglądała kiedyś - na zdjęciach, a podczas wycieczki po cementowni - jak wygląda teraz. Chcemy pokazać, że polski przemysł cementowy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. To co zrobiliśmy w cementowni może być przykładem dla innych branż: jak postępować, jak dbać o środowisko, jak prowadzić biznes kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju. Współpraca, którą mamy z gminą może być również przykładem dla innych – mówił prezes Krzysztof Kocik otwierając Dzień Otwartych Drzwi.
Co kilkanaście minut pod biurowiec cementowni podjeżdżał specjalny pociąg, z pokładu którego można było zwiedzić zakład. Te wycieczki cieszyły się tak dużym powodzeniem, że trzeba było czekać w kolejce na swój wyjazd. Były dmuchane atrakcje dla dzieci, punkt pomiaru ciśnienia i cukru we krwi, a także coś dla ciała i dla ducha. Na scenie wystąpiła m.in. Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta „Nowiny” oraz dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy Sitkówka-Nowiny. Gwiazdą imprezy był koncert Wojciecha Gąssowskiego, wykonawcy znanego przeboju „Gdzie się podziały tamte prywatki”.

Kontakt dla prasy:
Piotr Piestrzyński, tel. (601) 091-172, piestrzynski@venainfo.pl