Polecamy

Rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE

11 grudnia br. w Warszawie (w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich) ogłoszono wyniki VIII edycji konkursu "Polski Cement w Architekturze". Pierwszą nagrodę otrzymali projektanci Parku Turystyki i Rozrywki w Nieporazie (gm. Alwernia, przy autostradzie A4 Kraków - Katowice), siedziby radia RMF FM.

kliknij aby powiększyć [323.jpg]   kliknij aby powiększyć [325.jpg]

Konkurs "Polski Cement w Architekturze" jest organizowany od 1997 roku przez spółkę Polski Cement (www.polskicement.pl) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie (obiekty budownictwa ogólnego, budownictwa przemysłowego, obiekty inżynierskie).
Cel ten realizuje się poprzez coroczny wybór najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu.
Dzięki swoim niepodważalnym zaletom beton pozostaje niezastąpionym materiałem konstrukcyjnym. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i trwałością oraz jest przyjazny dla środowiska. Stanowi niezwykle elastyczne tworzywo w rękach projektantów i architektów – jest "kamieniem", który odlewany w formach ujawnia szlachetność natury szalunku – gładkość stali, czy fakturę drewna.
W ciągu ośmiu lat do konkursu "Polski Cement w Architekturze" zgłoszonych zostało ponad sto realizacji. W sumie przyznano kilkanaście nagród i wyróżnień.

26 zgłoszonych prac
Do tegorocznej, ósmej edycji konkursu "Polski Cement w Architekturze" zostało zgłoszonych 26 obiektów oddanych do użytku do końca 2003 roku.
Prace oceniał 5-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem wiceprezesa SARP Grzegorza Chodkowskiego, który przyznał I nagrodę, II nagrodę oraz dwa równorzędne wyróżnienia.
Nagrodę specjalną przyznało także Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.
W konkursie "Polski Cement w Architekturze" architekci otrzymują nagrody pieniężne, dyplomy i pamiątkowe "gruszki".
Dyplomy z gratulacjami otrzymują również inwestorzy nagrodzonych i zrealizowanych obiektów.
Nagrody dla laureatów wręczali:
- Andrzej Tekiel, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapna
- Jan Deja, prezes Spółki Polski Cement
- Ryszard Jurkowski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich

- Gratuluję laureatom oraz wszystkim architektom, którzy pokochali beton – materiał, z którego można uzyskać nowoczesne formy, co pokazują prace oceniane na ósmej już edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Nasz produkt – beton jest coraz lepszy, bardziej doskonały – mówił prezes Andrzej Tekiel

- Współpraca z SARP i każda kolejna edycja konkursu Polski Cement w Architekturze sprawiają nam ogromną satysfakcję. Cieszę się, że wybieracie państwo beton, materiał który poprawia obraz naszej architektury – mówił, zwracając się do laureatów i innych architektów, prezes Jan Deja

Ryszard Jurkowski, prezes SARP: - Dziękuję Polskiemu Cementowi za te 8 edycji konkursu. Życzę państwu byśmy za rok mieli równie ciekawe projekty. Udział w tym konkursie jest dla architektów zaszczytem.

PIERWSZA NAGRODA
Obiekt: "Park Turystyki i Rozrywki" w Nieporazie, gm. Alwernia. Siedziba RMF FM
zespoł autorski:

 kliknij aby powiększyć [324.jpg]

mgr inż. arch. Stanisław Burmistrz
mgr inż. arch. Wiesław Niewiadomski
mgr inż. arch. Stanisław Podkański
mgr inż. Grzegorz Gubała
mgr inż. Stanisław Lintner
mgr inż. Bronisław Sadowski
mgr inż. Hubert Salomon
mgr inż. Marek Skałkowski
dr inż. Ryszard Walentyński
An Archi Group
Yuma-Invest Katowice

Opinia sądu konkursowego: Praca uzyskała I NAGRODĘ za znakomity efekt przestrzenny, w tym bardzo dobre wpisanie w krajobraz niekonwencjonalnej formy uzyskanej przy wykorzystaniu technologii żelbetowej i jako oczywistej, jedynej logicznej w zastosowaniu.
Laureaci Pierwszej Nagrody otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 zł (piętnaście tysięcy złotych).


DRUGA NAGRODA
Obiekt: Centrum Olimpijskie w Warszawie zespół autorski
projekt koncepcyjny: Kulczyński Architekt Sp. z o.o., arch. Bogdan Kulczyński, arch. Paweł Pyłka, arch. Radosław Sojka, arch. Yacine Diallo
projekt realizacyjny: Kulczyński Architekci Sp. z o.o., arch. Bogdan Kulczyński, arch. Paweł Pyłka; współpraca: Yacine Diallo
projekt wnętrz: Kulczyński Architekt Sp. z o.o., arch. Bogdan Kulczyński, arch. Agnieszka Chmielewska; współpraca arch. Monika Goszczyńska
konstrukcja: Firma Kuban i Salak Pracownia Konstrukcji: Marek Salak Marek Kuban

Opinia sądu konkursowego: Praca uzyskała Drugą Nagrodę za unikalne i wyrafinowane technologicznie rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne we wnętrzu budynku.
Laureaci Drugiej Nagrody otrzymują czek na 10.000 zł (dziesięć tysięcy złotych).

WYRÓŻNIENIE
Obiekt: Dom na Chełmie k/Krakowa
Zespół autorski:
architektura: Bartłomiej Sitarski
architektura wnętrz: Katarzyna Kuchejda

Opinia sądu konkursowego: Praca uzyskała wyróżnienie za udaną próbę skonfrontowania tradycji budownictwa regionalnego ze współczesną technologią betonu wylewanego co pozwoliło autorom pogodzić konspekt miejsca z czasem powstania obiektu.
Nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł (pięć tysięcy złotych).


WYRÓŻNIENIE
Obiekt: Budynek mieszkalny Warszawa ul. Fałata 15
Zespół autorski
Autorzy: arch. Olgierd Jagiełło, arch. Maciej Miłobędzki, arch. Marcin Sadowski, arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski
współpraca autorska: Paweł Majkusiak, Maks Potapow

Opinia sądu konkursowego: Praca uzyskała wyróżnienie za uszanowanie tradycji i kontekstu „Szarych Domów” i umiejętne wykorzystanie materiału – cegły cementowej, z tej tradycji wynikającego.
Nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł (pięć tysięcy złotych).


NAGRODA SPECJALNA
STOWARZYSZENIA PRODUCENTÓW BETONU TOWAROWEGO
Obiekt: Centrum Olimpijskie w Warszawie
Opinia sądu konkursowego: Praca uzyskała NAGRODĘ SPECJALNĄ STOWARZYSZENIA PRODUCENTÓW BETONU za perfekcyjne zastosowanie betonu towarowego przy formowaniu elementów wewnątrz budynku
Nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł (pięć tysięcy złotych).

Nagrodę specjalną wręczał Andrzej Werkowski, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego
- Chciałbym by nasi olimpijczycy byli równie perfekcyjni, jak beton w nagrodzonym przez nas obiekcie – mówił prezes Werkowski.

Źródło:
Piotr Piestrzyński,
www.biuroprasowe.pl