Polecamy

Zwyciężyło zagospodarowanie Skweru Hoovera

Rozstrzygnięcie XIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze odbyło się 12 grudnia 2009 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal w Warszawie. Architekci - autorzy projektów, którzy w ciekawy i twórczy sposób wykorzystali beton, otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne. Podczas gali zabrakło laureatów pierwszej nagrody. Zdobyli ją JEMS Architekci za zagospodarowanie skweru Hoovera w Warszawie.

 

Organizatorami konkursu Polski Cement w Architekturze od 1997 roku są Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) istnieje od 1990 roku i reprezentuje branżę cementową wobec organów publicznych, innych organizacji branżowych oraz organizacji producentów cementu działających w innych krajach. SPC prowadzi zakrojone na szeroką skalę działania szkoleniowe, informacyjne i wydawnicze służące popularyzacji stosowania najlepszych technik w produkcji cementu oraz szeroko rozumianym budownictwie.

 

SZEPTEM, A NIE KRZYKIEM O ARCHITEKTURZE

Rozstrzygnięcie XIII edycji konkursu odbyło się pierwszego dnia Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Podczas zjazdu wybrano władze SARP na kolejną kadencję z prezesem Jerzym Grochulskim na czele.

Nagrodę Roku SARP dla najlepszej realizacji oddanej do użytku w 2008 roku przyznano firmie DB2 Architekci z Opola za projekt budynku administracyjno-recepcyjnego Muzeum Wsi Opolskiej.

kliknij aby powiększyć [683.jpg]- Przyznajemy tę nagrodę za piękno, wdzięk i delikatność bycia w przestrzeni. Za pragnienie bycia w architekturze mówiąc o tym szeptem, a nie krzycząc – przeczytaliśmy w uzasadnieniu jury, które pracowało pod przewodnictwem prof. Stefana Kuryłowicza.

Nagrodę Honorową SARP otrzymali krakowscy architekci Krzysztof Ingarden i Jacek Ewỳ.

Podczas wręczania nagród i rozstrzygnięć wszystkich konkursów na sali był obecny wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński.

 

CZTERECH SPRAWIEDLIWYCH

W tegorocznej edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze wybierano najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2008 r.

17 prac zgłoszonych na konkurs oceniał 17 listopada 2009 r. Sąd Konkursowy w składzie:

- arch. Grzegorz Chodkowski - Sędzia SARP - Przewodniczący Sądu, Wiceprezes SARP

- prof. dr inż. Jan Deja - Sędzia z ramienia Stowarzyszenia Producentów Cementu

- arch. Andrzej Owczarek, SARP Łódź - Sędzia SARP

- arch. Stanisław Stefanowicz, SARP Warszawa - Sędzia SARP

Sędziowie konkursu oceniali czy prace ujawniają beton konstrukcyjny i architektoniczny spełniając kryteria kształtowania bryły, detalu i faktury (w tym wnętrza i zewnętrza).

Po burzliwych obradach przyznali: nagrodę specjalną (5 tys. zł), trzy równorzędne wyróżnienia (każde po 5 tys. zł) i pierwszą nagrodę (20 tys. zł).

 

NAGRODA SPECJALNA

kliknij aby powiększyć [684.jpg]Ufundowana przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce za zastosowanie betonu towarowego przypadła projektantom Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu.

Zdobyli ją KKM Kozień Architekci z Krakowa: dr inż. arch. Marek Kozień, dr inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, mgr inż. arch. Katarzyna Kozień-Kornecka

architekt prowadzący - mgr inż. arch. Małgorzata  Szewczyk

konstrukcja - mgr inż. Mieszko Bakalus

instalacje klimatyzacji-wentylacji - mgr inż. Zbigniew Tadeusz Wołek, TW Engineers

instalacje sanitarne - mgr inż. Bogdan Miszczyszyn

instalacje elektryczne - mgr inż. Waldemar Bialik, Janusz Duzel, Witold Narecki, Rafał Kukuczka

ECS Control Systems

drogi - mgr inż. Tadeusz Cioch

inwestor: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

wykonawca:  Inżynieria Rzeszów

kliknij aby powiększyć [690.jpg]

Uzasadnienie: obiekt uzyskał nagrodę specjalną za dynamiczną, rzeźbiarską formę charakterystyczną dla konstrukcji monolitycznego żelbetu, która pomimo perfekcyjnego obłożenia kamieniem czytelnie przemawia swą wewnętrzną strukturą.

 

- Architekci to bardzo ważne środowisko dla naszego stowarzyszenia. Poprzez swoje kreacje wymuszają na dostawcach betonu coraz to nowsze rozwiązania techniczne i technologiczne, coraz lepsze produkty. Musimy być coraz lepsi i podnosić jakość naszych usług, by sprostać wymaganiom i wyzwaniom stawianym przez architektów – tłumaczył Jerzy Werbiński, członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce, a zarazem dyrektor ds. rozwoju Lafarge Kruszywa i Beton, który wręczał nagrodę.

 

WYRÓŻNIENIE

kliknij aby powiększyć [685.jpg]za Węzeł Komunikacyjny Młociny w Warszawie dla Biura Projektów Architektonicznych i Budowlanych A i B Sp. z o.o., Warszawa

architekci

Zdzisław Kostrzewa – generalny projektant, Andrzej Modrzejewski, Andrzej Sałbut

współpraca autorska- arch. Anna Szyszło, arch. Andrzej Szyszło

konstrukcja - Andrzej Matusiak

współpraca - Ada Mańkowska, Rafał Minda, Mariusz Piętka, Mariusz Pikora, Tomasz Prygiel

architektura wnętrz - arch. Andrzej Modrzejewski, arch. Andrzej Sałbut, arch. Anna Szyszło

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa, reprezentowany przez Zarząd Transportu Miejskiego w imieniu i na rzecz którego działa Metro Warszawskie Sp. z o.o.

generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń ReBeKa S.A., Lublin

Uzasadnienie: obiekt uzyskał wyróżnienie za konsekwentne zastosowanie betonu zarówno dla celów konstrukcyjnych – wraz ze strukturą stalową, rozwiązań architektonicznych, jak również wnętrzarskich i fakturalnych. Uzyskana architektura jest tego konsekwencją – szkoda, że brakuje finezji. Szkoda również że program założenia nie obejmuje usług, które bezwzględnie powinny (w znaczącej ilości i różnorodności)  towarzyszyć jednemu z największych węzłów przesiadkowych stolicy. Zajęcie  ponad 3 hektarów terenu na 3 „pętle” – tramwajową, autobusów miejskich i linii podmiejskich tworzy w tej sytuacji nieakceptowany moloch.

 

WYRÓŻNIENIE

kliknij aby powiększyć [686.jpg]za Operę Krakowską dla Atelier Loegler Sp. z o.o. z Krakowa.

Autorzy - arch. dr Romuald Loegler

współpraca

architekt prowadzący

Tomasz Folwarski

architekci

arch. Grzegorz Dresler, arch. Piotr Urbanowicz (projekt konkursowy i budowlany), architekt Łukasz Ruda (projekt budowlany i wykonawczy)

projekt wnętrz - arch. Tomasz Folwarski, arch. Łukasz Ruda

architekt wnętrz - Agnieszka Soból

konstrukcja P.P. Robin - arch. inż. Marek Matyjaszek, inż. Tadeusz Flanek

Inwetor: Opera Krakowska

Generalny Wykonawca: Hochtief  Polska, Oddział KPIS Cracovia

Uzasadnienie: obiekt uzyskał wyróżnienie za nowatorskie doświadczenie, poszerzające paletę środków wyrazu architektonicznego, polegające na użyciu w dużej skali w tego typu wnętrzach barwionych powierzchni betonowych.

 

WYRÓŻNIENIE

kliknij aby powiększyć [687.jpg]za Dom w krajobrazie dla ARCHISTUDIO STUDNIAREK+PILINKIEWICZ, Katowice

arch. Tomasz Studniarek i arch. Małgorzata Pilinkiewicz

architektura - arch. Tomasz Studniarek, arch. Małgorzata Pilinkiewicz

współpraca - arch. Edyta Wiecha, arch. Sylwester Budzowski

konstrukcja - mgr  inż. Artur Soluch, mgr inż. Andrzej Sitko

instalacje sanitarne, co, wentylacji mechanicznej - mgr inż. Jerzy Janeczek, mgr inż. Aniela Krasuska

architektura zieleni - arch. Jacek Krych

inwestor: prywatny

wykonawca: wykonawca prywatny inwestora

kliknij aby powiększyć [691.jpg]Uzasadnienie: obiekt uzyskał wyróżnienie za użycie betonu w konstrukcji i elementach wykończenia tworząc spójną całość kompozycji architektonicznej utrzymanego w duchu eleganckiego minimalizmu budynku wtopionego w krajobraz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIERWSZA NAGRODA

wsparta czekiem opiewającym na 20 tysięcy złotych została przyznana przez Sąd Konkursowy

za „Zagospodarowanie Skweru Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie”

dla JEMS ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy.

kliknij aby powiększyć [689.jpg]architektura

JEMS Architekci Sp. z o.o.

mgr inż. arch. Olgierd Jagiełło, mgr inż. arch. Maciej Miłobędzki, mgr inż. arch. Marcin Sadowski, mgr inż. arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski

współpraca: mgr inż. arch. Dariusz Wasak, mgr inż. arch. Piotr Lisowski, mgr inż. arch. Łukasz Kuciński, mgr inż. arch. Bartosz Śniadowski

współpraca branżowa

architektura krajobrazu RS AK Sp. z o.o., Konstancin –Jeziorna

mgr inż. Dorota Rudawa, mgr inż. Patryk Zaręba

konstrukcje LGL Sp. z o.o., Warszawa

mgr inż. Jolanta Kordalska –Lenarczyk, mgr inż. Janusz Lenarczyk

inwestor: Zarząd Terenów Publicznych, Warszawa

wykonawca: MOSTOSTAL Warszawa S.A, Warszawa

Uzasadnienie: obiekt uzyskał pierwszą nagrodę za najwyższy poziom architektury i wnętrz. Najwyższą kulturę projektu i realizacji. Najwyższą jakość generalnego kształtowania kameralnej przestrzeni przy użyciu, zwłaszcza we wnętrzach, form i faktur betonu architektonicznego.

kliknij aby powiększyć [688.jpg]Pierwsza nagroda nie została wręczona laureatom, gdyż nie przybyli na uroczystość.

 

– Mimo nieobecności tegorocznych laureatów jestem przekonany, że nagrodzony obiekt na stałe wpisze się w architekturę Stolicy. Zapewniam, że jesteśmy i będziemy partnerem SARP. Architektura i jej promowanie jest kluczowym działaniem Stowarzyszenia Producentów Cementu. Zapraszam państwa do udziału w kolejnej – XIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze, która zostanie rozstrzygnięta w grudniu 2010 roku – powiedział prof. Jan Deja.

 

Kontakt dla prasy:

Piotr Piestrzyński, piestrzynski@venainfo.pl, tel. 601 091-172