ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Zrównoważone Budownictwo

Mapa Drogowa 2050

Przemysł cementowy w Polsce i w Europie od dłuższego czasu zajmuje się zagadnieniem “zrównoważonego budownictwa”. W ramach tego tematu istotna jest rola zarówno cementu jak i betonu w kształtowaniu optymalnej strategii dotyczącej budownictwa, która zapewni zarówno naszemu jak i przyszłym pokoleniom komfortowe warunki funkcjonowania oraz mieszkalne nawet w sytuacji narażenia na ekstremalne zjawiska pogodowe, które mogą być efektem Zmian Klimatycznych.

Do tej pory na ten temat powstało już szereg publikacji, trwają prace nad nowelizacją norm i wytycznych dotyczacych roli i statusu poszczególnych technologii i materiałów budowlanych w ramach zrównoważonego budownictwa. Część zagadnień była podejmowanych w ramach cyklicznej konferencji Dni Betonu, w której biorą udział krajowi i międzynarodowi specjaliści w zakresie budownictwa.

Spajamy Europejski Zielony Ład – Osiągnięcie neutralności emisyjnej w łańcuchu wartości cementu i betonu do roku 2050

Ograniczenie emisji CO2 o ok. 40% w 2030 r. dla producentów cementu i betonu zakłada Mapa Drogowa przedstawiona 12 maja 2020 r. przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU. Dokument, który został zaprezentowany Komisji Europejskiej, zakłada dojście do neutralności emisyjnej w zakresie produkcji cementu i betonu oraz optymalnego zastosowanie tych produktów do 2050 r.

Przemysł cementowy zawsze traktował priorytetowo wyzwania związane z ochroną środowiska. Znacząca część z ponad 10 mld zł, które branża cementowa zainwestowała w w minionym ćwierćwieczu w Polsce, przeznaczona została na ograniczenie emisji CO2 i ochronę środowiska.

W tworzeniu Mapy Drogowej uczestniczyło również Stowarzyszenie Producentów Cementu. Polska wersja dokumentu jest dostępna poniżej:

EPD – cement

Deklaracja Środowiskowa – EPD – dla cementów powszechnego użytku wersja PL

DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA III TYPU – EPD CEMENTY CEM I, CEM II, CEM III, CEM IV, CEM V produkowane w Polsce

Zgodność: Analiza cyklu życia cementu (LCA) została przeprowadzona zgodnie z normami: PN-EN 15804, PN-EN 16908, PN-EN ISO 14025, PN-EN ISO 14040 i zasadami kategoryzacji wyrobów ITB PCR-A.
Deklarowana jednostka odniesienia: 1 kg cementu CEM-I, CEM-II, CEM-III, CEM-IV, CEM V wyprodukowanego w Polsce.

Okres ważności LCA: 1 czerwca 2020 do 1 czerwca 2025

Świadectwo nr 116/2020 Deklaracji Środowiskowej III typu

Cementy: CEM I, CEM II, CEM III, CEM IV, CEM V produkowane w Polsce

Deklaracja Środowiskowa – EPD – dla cementów powszechnego użytku wersja EN

Świadectwo nr 116/2020 Deklaracji Środowiskowej III typu – wersja angielska

Cementy: CEM I, CEM II, CEM III, CEM IV, CEM V produkowane w Polsce

Polecamy