ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Bezpieczny i pożyteczny co-processing w cementowniach

– Ponad połowa ciepła potrzebnego do produkcji klinkieru w cementowniach w Polsce pochodzi z paliw alternatywnych. Ale są zakłady, które z paliw alternatywnych pozyskują nawet ponad 80% ciepła – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas otwarcia XI seminarium poświęconego wykorzystaniu paliw alternatywnych. Seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu odbyło się 7 października 2015 r. w Krakowie i przyciągnęło ponad 200 uczestników z całego kraju.

„Co-processing paliw alternatywnych w cementowniach” to temat XI Seminarium poświęconego tematyce wykorzystania paliw alternatywnych w przemyśle cementowym. Seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu odbyło się 7 października 2015 r. w Krakowie i przyciągnęło ponad 200 uczestników z całego kraju. Byli przedstawiciele ministerstwa środowiska z wiceministrem Januszem Ostapiukiem na czele, resortu gospodarki, przedstawiciele organizacji ekologicznych, urzędów marszałkowskich, samorządowcy z urzędów miast i gmin, na terenie których działają cementownie, przedstawiciele wyższych uczelni, producenci paliw alternatywnych i przedstawiciele przemysłu cementowego.

Prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu witając uczestników seminarium poinformował, że równo 20 lat temu, w 1995 roku, SPC zorganizowało pierwsze seminarium poświęcone tematyce wykorzystania paliw alternatywnych w cementowniach.

– Dzisiaj możemy się pochwalić wieloma osiągnięciami w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych w cementowniach, w procesie bezpiecznym i korzystnym dla środowiska – mówił prof. Deja.

Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes Zarządu Grupy Ożarów SA przedstawił przemysł cementowy w Polsce. To obecnie 13 zakładów cementowych zlokalizowanych w 7 województwach. Przypomniał, że kiedy 20 lat temu SPC zaczynało kampanię związaną z popularyzacją tematyki paliw alternatywnych najważniejsze było uzyskanie akceptacji społecznej dla tego sposobu zagospodarowania odpadów. – Nie unikaliśmy trudnej wymiany zdań z ruchami ekologicznymi, reprezentującymi często poglądy odmienne od naszych. Otwarta dyskusja, oparta na rzetelnej wiedzy naukowej i praktyce, pozwalała na łagodzenie uprzedzeń – mówił prezes Andrzej Ptak. – Podczas kolejnych seminariów poruszaliśmy kwestie bezpieczeństwa współspalania paliw alternatywnych w cementowni, problemy rynku takich paliw, w szczególności dostępności i jakości paliw dla cementowni. Dzisiaj mamy się czym pochwalić. W roku jubileuszowym możemy odnotować, że ponad połowa ciepła potrzebnego do produkcji klinkieru w cementowniach w Polsce pochodzi z paliw alternatywnych. Ale są zakłady, które z paliw alternatywnych pozyskują nawet ponad 80% ciepła – dodał prezes Ptak.

Andrzej Ostapiuk, wiceminister środowiska w swoim wystąpieniu stwierdził, że cementownie są bardzo ważnym ogniwem w procesie termicznego zagospodarowania odpadów. Obecnie wykorzystują ok. 1,2 mln ton paliw alternatywnych produkowanych z odpadów. – Termicznie możemy przekształcić 3,4-3,5 mln ton odpadów rocznie. Poza tym co wykorzystają cementownie i spalarnie pozostanie jeszcze około 900 tys. ton odpadów do zagospodarowania termicznego – mówił Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.

Claude Lorea, dyrektor ds. polityki przemysłowej Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego CEMBUREAU mówiła o roli przemysłu cementowego w gospodarce w obiegu zamkniętym. Gospodarka w obiegu zamkniętym to jedno z haseł strategii Unii Europejskiej, które na wiele lat nakreśli kierunki działań w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów w Europie. Strategia zakłada, że  zasoby w Europie będą wykorzystywane w bardziej inteligentny sposób, projektowanie produktów będzie się odbywać, mając na uwadze ich ponowne użycie i recykling, a gospodarka odpadami będzie uwzględniać bardzo ambitne cele w zakresie recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów.  W projektowanej Strategii zakłada się  zakaz składowania wszelkich odpadów nadających się do recyklingu od roku 2025, a faktyczne wyeliminowanie składowania odpadów (pewna część odpadów resztkowych nie może być odzyskana i dlatego może być kierowana na składowiska w ilości maksymalnie do 5 %) do roku 2030.

Co to jest co-processing? To proces przetwarzania paliw alternatywnych w cementowni pozwalający na jednoczesny odzysk energetyczny i materiałowy odpadów. Dzięki właściwościom pieca obrotowego cementowni – temperatura wewnątrz sięgająca 2000 stopni Celsjusza oraz długi czas przepływu gazów w piecu sprawiają, że proces przekształcenia termicznego odpadów w piecu cementowym jest bezodpadowy i bardzo bezpieczny.

Możemy z satysfakcją stwierdzić, że przemysł cementowy funkcjonuje w gospodarce o obiegu zamkniętym od wielu lat, od kiedy w procesie produkcji cementu odpady stanowią bazę surowców i paliw. Dzięki temu możliwe jest mniejsze wydobycie surowców i paliw kopalnych (węgla) i nie ma problemu popiołu po spaleniu odpadów, ponieważ trafia on do zestawu surowcowego, stanowiąc jego wartościowy składnik.

Prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska, mówił o „Rynku paliw alternatywnych wytwarzanych na potrzeby przemysłu cementowego w Polsce”.

– Dzięki postępowi technologicznemu w zagospodarowaniu odpadów w cementowniach dzisiaj mówimy o wykorzystaniu 1,2 mln ton paliw alternatywnych rocznie z możliwością zwiększenia do 1,6 – 1,7 mln ton – mówił prof. Kraszewski.

„Założenia systemu gospodarki odpadami komunalnymi na przykładzie województwa kujawsko – pomorskiego” przybliżyła uczestnikom seminarium Małgorzata Walter, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Tadeusz Radzięciak, wiceprezes CEMEX Polska, mówił o co-processingu w branży cementowej w Polsce. – Cementownie nie powiedziały ostatniego słowa w kwestii wykorzystania paliw alternatywnych. Jesteśmy dzisiaj sprawdzonym i godnym zaufania partnerem w procesie zagospodarowania odpadów. Pamiętajmy jednak, że głównym zadaniem cementowni jest produkcja cementu i związane z tym wymagania stawiane paliwom alternatywnym – mówił Tadeusz Radzięciak.

W ostatnim referacie Marcin Wojtan, kierownik ds. Paliw Alternatywnych Lafarge Holcim przedstawił „Cementownię jako partnera w zagospodarowaniu odpadów na przykładzie cementowni Kujawy”. Omówił działania jakie prowadzi zakład w celu podniesienia parametrów dostarczanych paliw alternatywnych m.in. budowę suszarni paliw alternatywnych oraz koncepcję zmiany zasilania prekalcynatora, w celu zastosowania tzw. technologii przedspalania.

Seminarium zakończyła gorąca dyskusja.

Prezentacje z seminarium możecie Państwo znaleźć tutaj

Polecamy