ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Aktualności
Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

11 lipca 2024

– Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r.
– Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego.
Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.


Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń – Stanowisko SPC i EU Pave

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń – Stanowisko SPC i EU Pave

3 czerwca 2024

Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów


Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

16 kwietnia 2024

Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC).
Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.


Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

26 marca 2024

Kolejna edycja seminarium “Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców – przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.


Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

15 marca 2024

U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.


Realizacja technologii CCS/U i import cementu z Ukrainy kluczowymi wyzwaniami dla przemysłu cementowego

Realizacja technologii CCS/U i import cementu z Ukrainy kluczowymi wyzwaniami dla przemysłu cementowego

22 lutego 2024

Branża cementowa w Polsce oczekuje wsparcia legislacyjnego w związku w wprowadzaniem technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2, które są jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności przemysłu cementowego. Zagrożeniem dla branży cementowej jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej. 21 lutego 2024 r, w Sejmie, odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego.


Dzień po dniu odkrywajmy DNI BETONU

Dzień po dniu odkrywajmy DNI BETONU

5 lutego 2024

– Beton ma szczególne znaczenie dla obudowy i kreacji pustki w architekturze. Dlatego budujmy pustkę – powiedział dr Marek Początko na zakończenie referatu pt. „Przestrzeń pustki jako motyw współczesnej architektury betonowej”. Jego słowa skomentował prof. Kazimierz Flaga: „Bardzo mnie cieszy, że w architekturze zaczyna obowiązywać zasada, że oprócz tworzenia rzeczywistości fizycznej jeszcze szukamy rzeczywistości transcendentnej, duchowej”. To tylko mały fragment zapisu sesji poświęconej architekturze betonowej, która odbyła się trzeciego dnia XII konferencji DNI BETONU. Zachęcamy Państwa do oglądania, słuchania i odkrywania – dzień po dniu – DNI BETONU, konferencji która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy!


Kurs Technologia Betonu – edycja wiosna 2024

Kurs Technologia Betonu – edycja wiosna 2024

15 stycznia 2024

Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.


Weź udział w II BIEGU „DNI BETONU”. Rusza edycja wirtualna

Weź udział w II BIEGU „DNI BETONU”. Rusza edycja wirtualna

3 stycznia 2024

Rusza edycja wirtualna II Biegu Dni Betonu. Sprawdź się, weź udział i zdobądź unikalny medal. Prawo startu w biegu otrzymują wszyscy uczestnicy konferencji Dni Betonu, która odbyła się w dniach 11-13 października 2023 r. oraz wszyscy sympatycy przemysłu cementowego, branży betonowej i technologii betonowej.


Życie i pamięć zapisane w warstwach betonu

Życie i pamięć zapisane w warstwach betonu

9 grudnia 2023

Pracownia Bujnowski Architekci zdobyła pierwszą nagrodę XXVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
„Pierwsza Nagroda została przyznana za konsekwentne, umiejętne i z pełną świadomością zastosowanie technologii wylewanego warstwowo betonu. Alegoria idei wielowarstwowości życia i pamięci odzwierciedlona w strukturze i formie architektonicznej tworzy niespotykany mezalians Pamięci i Architektury” – czytamy w uzasadnieniu Jury.
8 grudnia 2023 r. poznaliśmy laureatów konkursu na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej wykonaną i przekazaną do użytku przed końcem 2022 r. Poniżej relacja z piątkowej Gali Architektury.


Betony niskoemisyjne w budownictwie: to ma być ewolucja, a nie rewolucja

Betony niskoemisyjne w budownictwie: to ma być ewolucja, a nie rewolucja

29 października 2023

– Uważam, że branża jest gotowa na to, żeby wdrażać rozwiązania niskoemisyjne. Zespoły projektowe oczywiście też są na to gotowe, natomiast potrzebny jest impuls. Dzisiaj ten impuls, tak się to złożyło, przychodzi od inwestora. My dążymy do tego, żeby budować w sposób zrównoważony i świadomie wprowadzać rozwiązania, które są proekologiczne, niskoemisyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się między innymi na stosowanie betonów niskoemisyjnych tam, gdzie pozwala nam na to technologia – mówił Jarosław Fiutowski z Ghelamco Poland podczas debaty pt. „Betony niskoemisyjne – perspektywy i wyzwania rynku”, która odbyła się 10 października 2023 r., na zakończenie drugiego dnia XII konferencji DNI BETONU. Gospodarzem debaty było Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.


O roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej

O roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej

29 października 2023

O skutkach braku środków z Krajowego Planu Odbudowy, budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, udziale polskich firm m.in. producentów betonu w programie energetyki jądrowej, budowie dróg betonowych i inwestycjach w zielone budownictwo rozmawiano podczas debaty pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej” odbyła się 9 października 2023 r. w Wiśle, w pierwszym dniu XII konferencji DNI BETONU.


Na księżycu lub na Marsie będziemy drukować budowle

Na księżycu lub na Marsie będziemy drukować budowle

11 października 2023

– Realia pokazują, że możemy wykorzystać doświadczenia z Ziemi. Firmy, które uczestniczą w podboju kosmosu są zainteresowane wykorzystaniem m.in. druku 3D, który umożliwia sterowanie i automatyzację i jest jedyną technologią dającą możliwość budowania obiektów na księżycu czy na Marsie – mówił prof. Waldemar Pichór z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który podczas sesji otwarcia XII konferencji DNI BETONU, w dniu 9 października 2023 r., wygłosił referat pt. „Wykorzystanie druku 3D w budownictwie kosmicznym”. Zachęcamy do obejrzenia kilku wywiadów z uczestnikami konferencji: prof. Waldemarem Pichórem, Marcinem Popkiewiczem oraz prof. Martą Kosior – Kazberuk.


NAGRODY XII KONFERENCJI DNI BETONU

NAGRODY XII KONFERENCJI DNI BETONU

11 października 2023

Prof. Anna Halicka z Politechniki Lubelskiej, architekt Zbigniew Reszka, prof. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej, Kazimierz Rupiński z firmy ZPK SZUMOWO, Zbigniew Charzyński z firmy BUDOKRUSZ oraz Roman Stanisławski z firmy BUDIZOL otrzymali nagrody XII konferencji DNI BETONU 2023 tzw. „betonowe oskary”.


FORUM ODBUDOWY UKRAINY: Odbudowa w wymiarze materialnym i ludzkim

FORUM ODBUDOWY UKRAINY: Odbudowa w wymiarze materialnym i ludzkim

10 października 2023

– Mam nadzieję, że wszyscy, którzy są w Polsce, zarówno studenci jak i pracownicy, kiedyś wrócą i będą odbudowywać Ukrainę. Własnymi firmami i inżynierami będziecie wiedzieć najlepiej jak to robić – mówił prof. Wojciech Sumelka z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Forum Odbudowy Ukrainy odbyło się 10 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.


Wyniki VII edycji konkursu Power Concrete 2023

Wyniki VII edycji konkursu Power Concrete 2023

10 października 2023

Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 2 w składzie: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka i Piotr Szczepaniak wywalczył pierwsze miejsce w VII edycji konkursu Power Concrete, który został rozstrzygnięty 9 października 2023 r. na zakończenie pierwszego dnia XII konferencji DNI BETONU. Zadanie finałowe polegało na przygotowaniu betonu o najniższym śladzie węglowym w przedziale 35-40 MPa.


II CHARYTATYWNY BIEG DNI BETONU: od trzeciego kilometra było pod górę

II CHARYTATYWNY BIEG DNI BETONU: od trzeciego kilometra było pod górę

8 października 2023

20 biegaczy stanęło na starcie II Charytatywnego Biegu „Dni Betonu w biegu”, który odbył się niedzielę 8 października 2023 r. w Wiśle. Wśród kobiet najszybciej linię mety przebiegła Małgorzata Jagiełło z Cementowni Odra, a najszybszym w grupie mężczyzn okazał się Piotr Sawczuk z CEMET-u. Bieg poprzedza XII konferencję DNI BETONU, która w dniach 9-11 października 2023 r. odbywa się Wiśle.


Pobierz aplikację mobilną DNI BETONU

Pobierz aplikację mobilną DNI BETONU

7 października 2023

W tym roku po raz pierwszy udostępniamy uczestnikom konferencji DNI BETONU aplikację mobilną, która pozwoli w łatwy sposób być na bieżąco z programem wydarzenia czy oceniać poszczególne referaty i wystąpienia. Aplikacja DNI BETONU jest dostępna w Google Play i App Store.


JESZCZE TRWA LICYTACJA

JESZCZE TRWA LICYTACJA

6 października 2023

Od 500 do 2250 złotych za betonowe Trony Króla Minosa deklarują obecnie uczestnicy licytacji. 6 tronów zostało wykonanych przez studentów architektury w czasie wrześniowych warsztatów Architektura Betonowa. Licytacja, z której dochód zasili konto fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” zakończy się 9 października 2023 r. Zachęcamy do licytacji!


Tysiąc (1000) uczestników konferencji DNI BETONU będzie rozmawiać o dekarbonizacji budownictwa

Tysiąc (1000) uczestników konferencji DNI BETONU będzie rozmawiać o dekarbonizacji budownictwa

4 października 2023

Tysiąc osób weźmie udział w XII konferencji DNI BETONU, która w dniach 9-11 października 2023 r. odbędzie się w Wiśle. Tematem przewodnim konferencji będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym.


Filmy Power Concrete: runda kwalifikacyjna i pierwszy etap finału

Filmy Power Concrete: runda kwalifikacyjna i pierwszy etap finału

2 października 2023

Na co dzień technolodzy betonu sprawdzają swoje umiejętności w wielu dziedzinach budownictwa. Raz na dwa lata rywalizują podczas konkursu Power Concrete. Zanim 9 października 2023 r. w Wiśle poznamy zwycięzców VII edycji konkursu Power Concrete zachęcamy do obejrzenia filmów dokumentujących rundę kwalifikacyjną konkursu z 5 września i pierwszy etap finału z 11 września.


Rozpoczęła się licytacja prac – Tron Króla Minosa

Rozpoczęła się licytacja prac – Tron Króla Minosa

27 września 2023

Licytacja prac – betonowych Tronów Króla Minosa – rozpoczęła się 27 września 2023 r. Sześć tronów, zostało wykonanych przez studentów architektury podczas wrześniowych warsztatów Architektura Betonowa. Wyniki licytacji poznamy podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.


Warsztaty architektura betonowa: król Minos byłby zadowolony. Z tronów

Warsztaty architektura betonowa: król Minos byłby zadowolony. Z tronów

15 września 2023

– Na pewno król Minos miałby trudny wybór. Mamy 6 pięknych tronów. Moim zdaniem jak zwykle wszystko nam wyszło podczas warsztatów. Studenci są zadowoleni ze swoich prac. Nasze warsztaty są ewenementem na skalę światową. Żadna uczelnia na świecie nie ma podobnych doświadczeń. Więc nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji warsztatów dla studentów jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oceniając VII Warsztaty Architektura Betonowa pt. „Tron Króla Minosa”, które w dniach 11-15 września 2023 r. odbyły się w Krakowie.


Finał Power Concrete cz. I – zadanie ambitne, trudne i nietuzinkowe

Finał Power Concrete cz. I – zadanie ambitne, trudne i nietuzinkowe

11 września 2023

Zadanie konkursowe było ambitne, ciekawe, skomplikowane, trudne, nietuzinkowe i nieprzewidywalne – mówią uczestnicy pierwszego etapu finału konkursu Power Concrete, który 11 września 2023 r. został rozegrany w Krakowie. 5 zespołów technologów betonu, którzy weszli do finału, wykonało zaroby w laboratorium Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Przygotowane przez nich próbki betonu będą badane podczas drugiego etapu finału, 9 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.


Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

5 września 2023

Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.


Filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023

Filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023

10 sierpnia 2023

– Jesteśmy tutaj, aby promować beton, ponieważ wiemy, że jest wytrzymały i trwały. Możemy wnieść swój wkład w zrównoważoną przyszłość – powiedział Tim Alte-Teigeler z firmy OAT. Przedstawiamy filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023, które w dniach 26-28 czerwca 2023 r. odbyło się w Krakowie.


Do Krakowa zjechało ponad 220 specjalistów od dróg betonowych z całego świata

Do Krakowa zjechało ponad 220 specjalistów od dróg betonowych z całego świata

6 lipca 2023

Ponad 220 uczestników z 28 krajów, ze wszystkich kontynentów, wzięło udział w 14 międzynarodowym sympozjum CONCRETE ROADS, które od 26 do 28 czerwca 2023 r. odbywało się w Krakowie. To międzynarodowe wydarzenie poświęcone betonowym nawierzchniom drogowym, zgromadziło najlepszych specjalistów w tej dziedzinie z całego świata. Organizatorami spotkania były: Europejskie Stowarzyszenie Betonowych Nawierzchni Drogowych EUPAVE oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC.)


Siedmiu samorządowców, którzy zbudowali ponad 222 km lokalnych dróg betonowych, otrzymało tytuły DOBRY GOSPODARZ

Siedmiu samorządowców, którzy zbudowali ponad 222 km lokalnych dróg betonowych, otrzymało tytuły DOBRY GOSPODARZ

6 lipca 2023

7 samorządowców z 5 województw otrzymało 27 czerwca 2023 r. tytuły Dobrego Gospodarza za budowę dróg betonowych. Tegoroczni laureaci zbudowali łącznie ponad 222 km lokalnych dróg o nawierzchni betonowej. Uroczystość, która odbyła się w Krakowie, towarzyszyła kolejnej edycji seminarium pt. „Samorządowe drogi betonowe” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.


Bez szybkiego wprowadzenia technologii CCS/CCSU powstaje realne ryzyko utraty konkurencyjności przemysłu cementowego w Polsce

Bez szybkiego wprowadzenia technologii CCS/CCSU powstaje realne ryzyko utraty konkurencyjności przemysłu cementowego w Polsce

4 lipca 2023

– Osiągnięcie neutralności emisyjnej może odbyć się tylko poprzez wprowadzenie technologii wychwytywania, transportu i magazynowania lub wykorzystania CO2 (technologie CCS/CCSU). Wiemy, że sami nie jesteśmy w stanie sprostać tym wyzwaniom. W najbliższym sąsiedztwie Polski są już realizowane projekty, które mają na celu wychwytywanie CO2. Powstaje zatem realne ryzyko utraty konkurencyjności przemysłu w Polsce – przestrzegał Andrzej Reclik, prezes Górażdże Cement S.A. i członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które 4 lipca 2023 r. odbyło się na terenie Cementowni Górażdże.


Przemysł cementowy spaja zrównoważoną przyszłość. Wystartowała platforma poświęcona działaniom sektora na rzecz zrównoważonego rozwoju

Przemysł cementowy spaja zrównoważoną przyszłość. Wystartowała platforma poświęcona działaniom sektora na rzecz zrównoważonego rozwoju

12 maja 2023

Opiewający na ponad 10 mld zł program inwestycyjny pozwolił sektorowi cementowemu zredukować emisję CO2 o ponad 30% i stać się jednym z najnowocześniejszych w Europie. Branża jest prekursorem inwestycji w technologie CCS/U, przybliżających ją do neutralności klimatycznej i ukierunkowanych na dekarbonizację. Wraz z istotnym wkładem w gospodarkę rzędu 3,8 mld zł rocznie oraz szeregiem aktywności lokalnych – na rzecz ochrony środowiska, kultury, ochrony zdrowia i sportu – wpisuje się to w zrównoważony rozwój. Aby zaprezentować dobre praktyki oraz działania branży z tego obszaru Stowarzyszenie Producentów Cementu stworzyło dedykowaną platformę SpajamyZrownowazonaPrzyszlosc.pl.


Projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze został przyjęty przez Radę Ministrów

Projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze został przyjęty przez Radę Ministrów

26 kwietnia 2023

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze (UD280) został wczoraj (25 kwietnia 2023 r.) przyjęty przez Radę Ministrów. Nowelizacja reguluje m.in. zasady podziemnego magazynowania CO2, a także wprowadza pojęcie złoża strategicznego. Dla wielu sektorów gospodarki – w tym także dla przemysłu cementowego – oznacza to możliwość wdrożenia technologii CCS/U, czyli wychwytywania, przesyłania i magazynowania dwutlenku węgla, mających fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności branży.


O drogach betonowych na konferencji NOVDROG 2023

O drogach betonowych na konferencji NOVDROG 2023

24 kwietnia 2023

Ponad 160 uczestników wzięło udział w piątej, jubileuszowej konferencji NOVDROG, która w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. odbyła się w Niepołomicach k. Krakowa. Podczas konferencji NOVDROG po raz kolejny przybliżono uczestnikom technologię budowy dróg betonowych i omówiono najnowsze realizacje.


Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

18 kwietnia 2023

Stowarzyszenie Producentów Cementu po raz kolejny organizuje seminarium “Samorządowe drogi betonowe” adresowane do Samorządowców – przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.
Podczas seminarium zostaną zaprezentowane, poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami, zalety nawierzchni betonowych.


Dekarbonizacja kluczem do przyszłości branży cementowej i budownictwa neutralnego emisyjnie

Dekarbonizacja kluczem do przyszłości branży cementowej i budownictwa neutralnego emisyjnie

12 kwietnia 2023

Dla przemysłu cementowego i budownictwa nie ma innej drogi rozwoju niż dekarbonizacja prowadzona równolegle w wielu kierunkach. – Działania związane z wdrożeniem technologii CCS/U, zastępowaniem cementów czysto klinkierowych cementami niskoemisyjnymi, zastępowaniem paliw kopalnych paliwami alternatywnymi i zwiększeniem udziału OZE w produkcji cementu przybliżają branżę cementową do neutralności emisyjnej, a także wpływają na ograniczenie emisyjności w budownictwie – tłumaczył Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji prasowej, która 12 kwietnia 2023 r. odbyła się w Warszawie.
Branża cementowa w Polsce, która należy do najnowocześniejszych w Europie, już od wielu lat stawia kolejne kroki na drodze dekarbonizacji, której celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 r.


O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

21 marca 2023

– Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.


DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

15 marca 2023

Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora – redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” – zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.


Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

13 marca 2023

Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.


Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

20 lutego 2023

Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.


Dla technologii CCS/U kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego

Dla technologii CCS/U kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego

26 stycznia 2023

W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego.
Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.


Prefabrykacja to przyszłość budownictwa

Prefabrykacja to przyszłość budownictwa

11 stycznia 2023

– Założeniem całego projektu było to, o czym rozmawialiśmy na samym początku z inwestorem, że jeżeli budujemy z prefabrykatów, to wyciągnijmy z tych prefabrykatów wszystko to, co jest najlepsze: szybki montaż, gotowa elewacja, gotowość wszystkich trzech komponentów, minimalizacja ilości ekip na budowie, a co za tym idzie mniej kolizji z poszczególnymi wykonawcami i uwypuklijmy fakt, że to jest prefabrykowane. Dlatego rysunek elewacji, który pojawił się na tym budynku, całe podziały prefabrykatów, zostały tak zaprojektowane, żeby zrobić ciekawą elewację – mówił arch. Karol Nieradka z pracowni architektonicznej MAXBERG ze Szczecina, która za projekt „Dom w Grzepnicy” otrzymała pierwszą nagrodę XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.


Filmowa relacja z finału XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

Filmowa relacja z finału XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

11 stycznia 2023

Finał XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze odbył się 2 grudnia 2022 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Konkurs „Polski Cement w Architekturze” organizowany jest od 1997 roku przez SARP i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Tym razem nagradzane były najlepsze realizacje z użyciem technologii żelbetowej wykonane i przekazane do użytku przed końcem 2021 r. Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia.


W tym małym obiekcie zostały zawarte wszystkie zalety prefabrykacji

W tym małym obiekcie zostały zawarte wszystkie zalety prefabrykacji

4 grudnia 2022

Za projekt „Dom w Grzepnicy” pracownia architektoniczna MAXBERG ze Szczecina otrzymała pierwszą nagrodę XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. – W tym małym obiekcie zostały zawarte wszystkie zalety prefabrykacji – powiedział arch. Karol Nieradka podczas ogłoszenia wyników konkursu, które 2 grudnia 2022 r. odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.


Branża cementowa kołem zamachowym gospodarki. Jakie wyzwania przed nią stoją?

Branża cementowa kołem zamachowym gospodarki. Jakie wyzwania przed nią stoją?

28 listopada 2022

Z województwa świętokrzyskiego pochodzi 35% cementu produkowanego w Polsce. Działają tu trzy cementownie – w Ożarowie, Małogoszczu i Nowinach. Cały krajowy sektor cementowy tworzy 12 zakładów, w tym 10 cementowni pracujących w pełnym cyklu produkcyjnym. Dzięki programowi inwestycyjnemu o wartości ponad 10 mld zł, krajowe cementownie stały się jednymi z najnowocześniejszych w Europie, a Polska – drugim producentem cementu w UE. Cement jest swoistym papierkiem lakmusowym sytuacji gospodarczej, a przed branżą – strategicznie ważną dla całego budownictwa – stoi szereg wyzwań. Rozmawiali o nich uczestnicy panelu „Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?” podczas tegorocznego Regionalnego Forum Ekonomicznego – Nowa Energia.


Zapraszamy na panel dyskusyjny pt. “Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?”

Zapraszamy na panel dyskusyjny pt. “Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?”

21 listopada 2022

Nowa Energia – Regionalne Forum Ekonomiczne będzie poświęcone energii przyszłości, alternatywnym źródłom energii czy innowacjom, które w najbliższym czasie zmienią nasze życie. Wszystkie te dziedziny spaja przemysł cementowy, odgrywając jednocześnie istotną rolę w gospodarce lokalnej i globalnej. O przyszłości sektora podczas zorganizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu panelu “Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?” będą dyskutować posłowie i decydenci, przedstawiciele branży oraz lokalnego samorządu. Panel odbędzie się 25 listopada o godzinie 10. Zaprasza poseł Andrzej Szejna, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce.


Wspólne wystąpienie branż w sprawie rozwiązań dla sektora mieszkaniowego

Wspólne wystąpienie branż w sprawie rozwiązań dla sektora mieszkaniowego

10 listopada 2022

Polski rynek nieruchomości stoi u progu kryzysu nienotowanego od 2008 roku. Pilnie należy wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą spadki rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Brak interwencji rządu może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez 100 tys. pracowników firm bezpośrednio związanych ze wznoszeniem nowych budynków, jak i w branżach powiązanych z rynkiem mieszkaniowym.


Ruszyła rejestracja na Concrete Roads 2023 w Krakowie

Ruszyła rejestracja na Concrete Roads 2023 w Krakowie

2 listopada 2022

W przyszłym roku w Krakowie w dniach 25-28 czerwca odbędzie się XIV edycja międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym, które gromadzi najlepszych ekspertów w tej dziedzinie z całego świata. Sympozjum odbywa się co cztery lata, a poprzednio miało miejsce w Berlinie. Współorganizatorzy konferencji, europejska organizacja EUPAVE i polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu właśnie uruchomili rejestrację uczestników.


IV WARMIŃSKO-MAZURSKA KONFERENCJA DROGOWA – Betonowe drogi w Polsce

IV WARMIŃSKO-MAZURSKA KONFERENCJA DROGOWA – Betonowe drogi w Polsce

26 października 2022

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – Wydział Geoinżynierii wraz ze Związkiem Gmin Warmińsko‑Mazurskich, Stowarzyszeniem Producentów Cementu, Stowarzyszeniem Producentów Betonu Towarowego w Polsce, oraz Cement Ożarów ma zaszczyt zaprosić Państwa na IV WARMIŃSKO-MAZURSKĄ KONFERENCJĘ DROGOWĄ. Konferencja odbędzie się w środę, 9 listopada 2022r. na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Nie można dopuścić do upadku tych przedsiębiorstw, bo one są dzisiaj fundamentem rozwoju

Nie można dopuścić do upadku tych przedsiębiorstw, bo one są dzisiaj fundamentem rozwoju

13 października 2022

– Wobec tak znaczącego udziału kosztów energii elektrycznej w kosztach prowadzenia biznesu sektor cementowy powinien korzystać z mechanizmu refundacji kosztów pośrednich. Jest perspektywa na utrzymanie konkurencyjności sektora cementowego, bo on jest kluczowy dzisiaj dla rozwoju – mówi Adam Jarubas, Poseł do Parlamentu Europejskiego.


Apel o objęcie sektora cementowego programem wsparcia i ustalenie górnych limitów cen energii

Apel o objęcie sektora cementowego programem wsparcia i ustalenie górnych limitów cen energii

27 września 2022

Apelujemy o objęcie sektora cementowego programem wsparcia,  w ramach rządowego programu pomocy dla przedsiębiorców energochłonnych odpowiedzialnych za podstawowe łańcuchy dostaw w polskiej gospodarce. Apelujemy również, by Rząd niezwłocznie opracował i wdrożył regulacje wprowadzające górne limity cen energii dla przedsiębiorców. Powinny one funkcjonować co najmniej do końca czerwca 2023 r., aby uchronić zakłady przemysłowe przed koniecznością zawieszania produkcji na skutek wysokich cen prądu – napisał w liście do Premiera RP Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Krzysztof Kieres.


Seminarium CEMEX Polska: Droga do neutralności klimatycznej

Seminarium CEMEX Polska: Droga do neutralności klimatycznej

21 września 2022

Seminarium Droga do neutralności klimatycznej, organizowane przez SPC i CEMEX Polska, zainaugurowali: Przewodniczący SPC – Krzysztof Kieres, Członek Zarządu CEMEX Polska – Rafał Gajewski oraz Zbigniew Pilch z SPC. Zapis video z seminarium: Film na kanale YouTube Zdjęcia z wydarzenia: Fotografie


III Forum Beton w Drogownictwie – międzynarodowa konferencja drogowa

III Forum Beton w Drogownictwie – międzynarodowa konferencja drogowa

17 sierpnia 2022

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję – III Forum Beton w Drogownictwie – wspólnie organizowaną przez PKD, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego oraz Polski Związek Producentów Kruszyw, która odbędzie się w dniach 19-21 października w Warszawie.


Posłowie apelują o wpisanie cementowni na listę sektorów energochłonnych

Posłowie apelują o wpisanie cementowni na listę sektorów energochłonnych

18 lipca 2022

Cena prądu jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na konkurencyjność branży cementowej. Dlatego też posłowie, zrzeszeni w Parlamentarnym Zespole ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, przychylają się do apelu o wpisanie tego sektora – podobnie jak stalowego, nawozowego czy chemicznego – na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich, w tym także energii elektrycznej.


Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2022

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2022

1 lipca 2022

Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.


Rząd podwyższył limit waloryzacji do 10% dla kontraktów drogowych zawartych przed lutym 2022 r.

Rząd podwyższył limit waloryzacji do 10% dla kontraktów drogowych zawartych przed lutym 2022 r.

3 czerwca 2022

Zarząd Stowarzyszenia Producentów Cementu z zadowoleniem przyjął decyzję rządu o podwyższeniu limitu waloryzacji do 10% dla kontraktów drogowych zawartych przed lutym 2022 roku.


W Parlamencie Europejskim o przyszłości przemysłu cementowego

W Parlamencie Europejskim o przyszłości przemysłu cementowego

19 maja 2022

Kilka dni po powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, delegacja Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) odwiedziła Parlament Europejski, gdzie toczą się prace nad pakietem „Fit for 55”. Obejmuje on między innymi zmiany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM). Ich kształt ma fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności sektora cementowego, stalowego czy nawozowego.


SEMINARIUM: SAMORZĄDOWE DROGI BETONOWE – odpowiedzią na wymagania przyszłości – PREZENTACJE

SEMINARIUM: SAMORZĄDOWE DROGI BETONOWE – odpowiedzią na wymagania przyszłości – PREZENTACJE

13 maja 2022

„Samorządowe drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości” to tytuł seminarium zorganizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, które odbyło się 11 maja 2022 r. w Targach Kielce, podczas targów Nowa Infrastruktura. W seminarium, podczas którego zostały zaprezentowane, poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami, zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych jak i samorządowych, wzięło udział ponad 200 samorządowców z całego kraju. PONIŻEJ PUBLIKUJEMY PREZENTACJE PRZEDSTAWIONE PODCZAS SEMINARIUM.


Rozpoczął prace Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego

Rozpoczął prace Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego

12 maja 2022

Potrzebę ponadpartyjnego wsparcia dla sektora cementowego, jako polskiej racji stanu, podkreślał poseł Paweł Bejda podczas pierwszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które 12 maja 2022 r. odbyło się w Sejmie. Zdaniem posła Bejdy branża cementowa jest kluczowa zarówno z perspektywy gospodarki czy roli w zagospodarowaniu odpadów, jak i środowiska lokalnego, w tym zapewnienia miejsc pracy.


Samorządowe drogi pod naporem ciężkiego ruchu

Samorządowe drogi pod naporem ciężkiego ruchu

11 maja 2022

Badanie urzędników odpowiedzialnych za utrzymanie dróg w polskich samorządach pokazało, że przeszło połowa z nich (54 proc.) widzi potrzebę remontu przynajmniej jednej czwartej z posiadanych odcinków. W niemal co drugiej (46 proc.) z badanych jednostek jako najczęstszą przyczynę uszkodzeń nawierzchni wskazano przeciążenie transportem towarowym, a w co piątej (20 proc.) przeciążenie ruchem maszyn rolniczych. Być może jest to jedną z przyczyn rosnącej popularności dróg betonowych. W obecnej kadencji drogę o takiej nawierzchni wybudowało 13 proc. badanych samorządów w porównaniu do 8 proc., które taką budowę zadeklarowały w badaniu sprzed 5 lat.


Dobrzy Gospodarze 2022

Dobrzy Gospodarze 2022

11 maja 2022

Andrzej Jankowski – wójt gminy Brańsk, Norbert Bień – wójt gminy Klucze oraz Tomasz Ożóg – zastępca burmistrza miasta i gminy Skawina otrzymali 11 maja 2022 r. tytuły „Dobrego Gospodarza” za budowę dróg lub ciągów pieszo-rowerowych z betonu. Ogłoszenie wyników konkursu organizowanego od 2017 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu nastąpiło podczas seminarium dla samorządowców pt. „Samorządowe drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości”.


Cement i beton dla infrastruktury drogowej

Cement i beton dla infrastruktury drogowej

10 maja 2022

– Kielce są doskonałym miejscem do spotkań samorządowców, inwestorów, wykonawców i wielu innych uczestników rynku infrastruktury. Jako branża cementowa i betonowa deklarujemy i dokładamy wszelkiego wysiłku, żeby uczestniczyć w dyskusji o roli podstawowych materiałów budowlanych, takich jak cement i beton, w budowie infrastruktury drogowej – mówił Zbigniew Pilch, szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas otwarcia Targów Nowa Infrastruktura, które 10 maja 2022 r. rozpoczęły się w Kielcach.

Jutro, o godz. 10.30, SPC zaprasza na towarzyszące targom seminarium pt. „Samorządowe drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości”.


Dla branży cementowej i budownictwa konieczna jest konsekwentna polityka gospodarcza

Dla branży cementowej i budownictwa konieczna jest konsekwentna polityka gospodarcza

26 kwietnia 2022

– Według prognozy z kwietnia, wzrost niepewności związany z wojną w Ukrainie i rosnące stopy procentowe będą skutkować ograniczeniem inwestycji w polskiej gospodarce w 2022 r., co przełoży się na spadek produkcji cementu do 19 mln ton (-1,6% r/r) – poinformował Krzysztof Kieres, Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 kwietnia 2022 r.


Konferencja prasowa on-line pt. „Przemysł cementowy – wyzwania na 2022 rok”

Konferencja prasowa on-line pt. „Przemysł cementowy – wyzwania na 2022 rok”

19 kwietnia 2022

Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału on-line w konferencji prasowej Stowarzyszenia Producentów Cementu pt. „Przemysł cementowy – wyzwania na 2022 rok”. Relacja z konferencji z możliwością zadawania pytań rozpocznie się jutro (20 kwietnia 2022 r.) , o godz. 10.


Branża cementowa dla UKRAINY

Branża cementowa dla UKRAINY

11 marca 2022

Stowarzyszenie Producentów Cementu wsparło finansowo Caritas Polska, która realizuje pomoc dla Ukrainy w Polsce oraz za granicą.


SEMINARIUM: SAMORZĄDOWE DROGI BETONOWE – odpowiedzią na wymagania przyszłości

SEMINARIUM: SAMORZĄDOWE DROGI BETONOWE – odpowiedzią na wymagania przyszłości

4 marca 2022

Odpowiadając na oczekiwania całego sektora, organizatorzy stworzyli propozycję wydarzenia w nowej odsłonie, ze wzbogaconym zakresem branżowym i merytorycznym. Okazją do poszerzenia technologicznych horyzontów będą Międzynarodowe Targi Budownictwa Infrastrukturalnego – Nowa Infrastruktura, które przyciągną do Targów Kielce przedstawicieli z obszaru infrastruktury drogowej i kolejowej, transportowej, maszynowo – budowlanej oraz budownictwa specjalistycznego. Stowarzyszenie Producentów Cementu po raz kolejny będzie uczestniczyło w […]


Za wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem

Za wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem

11 grudnia 2021

eM4 Pracownia Architektury Brataniec zdobyła pierwszą nagrodę 25. edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze” za projekt pawilonu i alei dolnej części Parku Miejskiego w Starachowicach.
– Na szczególną uwagę zasługuje wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem. Nieregularne ślady po drewnianych szalunkach, zastygłe wycieki pomiędzy deskami szalowania, a nawet rysy i pęknięcia ścian pawilonu gastronomicznego stanowią przeciwstawną warstwę w stosunku do ostrej geometrii form obiektu. Swoboda i erudycja z jaką autorzy świadomie operują detalem, pełniącym funkcję dekoracji zasługuje na szczególne uznanie i rozstrzyga o przyznaniu pierwszej nagrody – napisali Jurorzy konkursu w uzasadnieniu.
10 grudnia 2021 r. w siedzibie SARP w Warszawie nagradzano najlepsze projekty obiektów z użyciem technologii betonowej, które zostały zrealizowane do końca 2020 r.


Ciepły beton o ósmej rano

Ciepły beton o ósmej rano

10 grudnia 2021

Betonowe trony stanęły późną jesienią przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. To efekt szóstej edycji Warsztatów Architektura Betonowa z udziałem 25 studentów architektury z całego kraju, które odbyły się w dniach od 6 do 10 września 2021 r. O warsztatach można przeczytać w najnowszym numerze kwartalnika BTA 4/2021. Poniżej przypominamy to niepowtarzalne i wyjątkowe w skali polskiej i europejskiej wydarzenie.


Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2021

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2021

5 listopada 2021

Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.


Produkcja cementu w Polsce rośnie. Niestety import z Białorusi też

Produkcja cementu w Polsce rośnie. Niestety import z Białorusi też

24 października 2021

– Jeszcze w maju byliśmy sceptyczni, prognozowaliśmy 2% spadek produkcji cementu. W tej chwili perspektywy są znacznie lepsze i produkcja cementu w 2021 r. rysuje się na poziomie 19 mln ton (+1,6% r/r), a w 2022 r. na poziomie 19,6 mln ton (+3,1% r/r) – ocenił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Branża cementowa zmaga się z problemami m.in. drożejącymi uprawnieniami do emisji CO2 i lawinowo rosnącym importem cementu, głównie z Białorusi.
Aktualne informacje dotyczące branży cementowej, producentów betonu towarowego, rynku domieszek, produkcji autoklawizowanego betonu komórkowego i prefabrykacji oraz produkcji wyrobów wibroprasowanych zostały przedstawione 11 października 2021 r. podczas konferencji DNI BETONU w Wiśle.


Beton – niskoemisyjny materiał budowlany

Beton – niskoemisyjny materiał budowlany

21 października 2021

Oddajemy w Państwa ręce wydawnictwo okolicznościowe „Beton – niskoemisyjny materiał budowlany” przygotowany z okazji 11. edycji Konferencji Dni Betonu. Proponujemy, aby temat ten stał się także motywem przewodnim tej Konferencji. Emisyjność materiałów budowlanych to bardzo aktualna i szeroko dyskutowana tematyka w kontekście działań dotyczących ochrony klimatu i jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi obecnie stoi […]


Nagrody DNI BETONU i medale 30-lecia SPC

Nagrody DNI BETONU i medale 30-lecia SPC

18 października 2021

DNI BETONU są zawsze okazją do docenienia i nagrodzenia osób zasłużonych. Architekt Marcin Brataniec, Dariusz Blocher z firmy Ferrovial, prof. Tomasz Siwowski i Andrzej Ptak wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu otrzymali tegoroczne Nagrody DNI BETONU tzw. Betonowe Oskary. Podczas konferencji wręczono także 14 Medali 30-lecia SPC, ze względu na pandemię, z ponad rocznym poślizgiem.


Prof. Lech Czarnecki: – Wśród 850 uczestników XI konferencji DNI BETONU są/muszą być Prometeusze Technologii Betonu

Prof. Lech Czarnecki: – Wśród 850 uczestników XI konferencji DNI BETONU są/muszą być Prometeusze Technologii Betonu

15 października 2021

„Wśród 850 uczestników konferencji DNI BETONU są/muszą być Prometeusze Technologii Betonu” – powiedział na zakończenie wykładu inaugurującego konferencję prof. Lech Czarnecki. Jego wystąpienie było jednym z 80 wygłoszonych podczas XI konferencji DNI BETONU, która w dniach 11-13 października 2021 r. odbyła się w Wiśle.


Wczoraj był pokaz. Za rok osiedle z druku 3D

Wczoraj był pokaz. Za rok osiedle z druku 3D

13 października 2021

Pierwszy w Polsce pokaz na żywo druku 3D z betonu odbył się 12 października 2021 r., przed Hotelem Gołębiewski w Wiśle, podczas drugiego dnia konferencji DNI BETONU 2021. – Jeżeli to zainteresowanie drukiem 3D utrzyma się, to w przyszłym roku wydrukujemy jakieś małe osiedle. – zapowiedział dr Witold Rządkowski z firmy REbuild, która przygotowała pokaz.


Trzy pokazy praktyczne podczas Sesji Warsztatowej DNI BETONU 2021

Trzy pokazy praktyczne podczas Sesji Warsztatowej DNI BETONU 2021

12 października 2021

Trzy pokazy przygotowane przez firmy: ATLAS, MAPEI oraz SIKA Poland odbyły się 12 października 2021 r. w drugim dniu XI DNI BETONU. Zdaniem prof. Zbigniewa Giergicznego z Politechniki Śląskiej, Sesja Warsztatowa była bardzo udaną częścią konferencji DNI BETONU 2021, która zawsze łączy teorię z praktyką.


Szkolenie z ratownictwa podczas DNI BETONU 2021

Szkolenie z ratownictwa podczas DNI BETONU 2021

12 października 2021

Konferencja DNI BETONU 2021, to nie tylko 10 sesji konferencyjnych związanych z technologią betonu. Dla producentów cementu i betonu przestrzegania zasad BHP, bezpieczeństwo w miejscu pracy – jest priorytetem. Stąd m.in. szkolenie z ratownictwa medycznego dla uczestników konferencji, które odbyło się 12 października 2021 r.


Rekiny technologii betonu – wyniki konkursu Power Concrete 2021

Rekiny technologii betonu – wyniki konkursu Power Concrete 2021

12 października 2021

“Drodzy państwo, są rekiny biznesu, są też rekiny technologii betonu” – takimi słowami Zbigniew Pilch, szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu skomentował wyniki VI konkursu Power Concrete. Pierwsze miejsce i czek na 7500 zł wywalczył zespół technologów CEMEX Infrastruktura w składzie: Patryk Ślęczka, Marcin Siekierski, Łukasz Guzikowski i Mateusz Cichy.


Pobiegli wzdłuż Czarnej Wisełki – na ratunek

Pobiegli wzdłuż Czarnej Wisełki – na ratunek

11 października 2021

Prawie 30 biegaczy wzięło udział w I Charytatywnym Biegu DNI BETONU. Choć wszyscy uczestnicy biegu byli zwycięzcami, to z najlepszym czasem – 38 minut – linię mety minęła Anna Łapińska z CEMET-u. Drugi czas – 42:17 – uzyskał Piotr Sawczuk także z firmy CEMET. Ten bieg, który odbył się 10 października 2021 r. to wydarzenie poprzedzające XI konferencję DNI BETONU.


Zrównoważone budownictwo i wyzwania klimatyczne dla branży wiodącymi tematami debaty podczas Dni Betonu

Zrównoważone budownictwo i wyzwania klimatyczne dla branży wiodącymi tematami debaty podczas Dni Betonu

6 października 2021

Ponad 800 uczestników, 80 referatów, 10 sesji tematycznych i 2 debaty, a to wszystko podczas 3 dni konferencji – poprzedzonych sportową rywalizacją wspierającą cel charytatywny – tak zapowiadają się tegoroczne Dni Betonu, które odbędą się w dniach 11-13 października w Wiśle. To jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych Polski i Europy o tematyce budowlanej, którego historia sięga 2000 roku.


DNI BETONU: debata panelowa pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce” oraz forum dyskusyjne „Prefabrykacja betonowa w budownictwie mieszkaniowym”

DNI BETONU: debata panelowa pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce” oraz forum dyskusyjne „Prefabrykacja betonowa w budownictwie mieszkaniowym”

4 października 2021

Znamy już uczestników debaty panelowej i forum dyskusyjnego DNI BETONU. Przypomnijmy, że 11 października, na zakończenie pierwszego dnia konferencji, odbędzie się debata panelowa pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce”, a 12 października, na zakończenie drugiego dnia – forum dyskusyjne poświęcone „Prefabrykacji betonowej w budownictwie mieszkaniowym”.


Posłowie europejskiego i polskiego parlamentu apelują o nałożenie sankcji na białoruski cement

Posłowie europejskiego i polskiego parlamentu apelują o nałożenie sankcji na białoruski cement

28 września 2021

Problem lawinowo rosnącego importu cementu z Białorusi do Polski oraz fakt nieuwzględnienia tego materiału budowlanego na liście towarów objętych sankcjami od dawna podnoszą kolejni europarlamentarzyści. Do Komisji Europejskiej wystąpili w tej sprawie Europosłowie Adam Jarubas i Grzegorz Tobiszowski. Nałożenie sankcji na białoruski cement postulowali również Posłowie Przemysław Koperski i Andrzej Szejna na dzisiejszej [28 września 2021 r.] konferencji prasowej, w której wziął udział Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, Krzysztof Kieres.


Biegiem …na XI konferencję DNI BETONU 2021

Biegiem …na XI konferencję DNI BETONU 2021

26 września 2021

Prawie 800 uczestników zgłosiło się już na XI konferencję Dni Betonu 2021. Po przerwie wymuszonej pandemią COVID-19, konferencja powraca w dniach 11-13 października 2021 r. do Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Dbających o kondycję fizyczną uczestników konferencji zapraszamy już 10 października – na I Charytatywny Bieg DNI BETONU – na dystansie 10 km.


Niech wytrzymałość rośnie! Za nami pierwsza część finału Power Concrete

Niech wytrzymałość rośnie! Za nami pierwsza część finału Power Concrete

26 września 2021

Pierwsza część finału konkursu Power Concrete odbyła się 13 września 2021 r. w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie. 5 zespołów technologów wyłonionych z 15 startujących w rundzie kwalifikacyjnej miało wykonać mieszankę betonową, charakteryzującą się minimalnym stosunkiem śladu węglowego do średniej wytrzymałości na ściskanie.


DNI BETONU 2021 – naukowo, technicznie i … sportowo

DNI BETONU 2021 – naukowo, technicznie i … sportowo

24 września 2021

W dniach 11-13 października 2021 w Hotel Gołębiewski Wisła odbędzie się XI Konferencja Dni Betonu. Wiodącym tematem wydarzenia będzie zrównoważone budownictwo, w tym redukcja śladu węglowego czy emisyjność technologii budowlanych. Dla uczestników zostanie przygotowane specjalne wydawnictwo, które przybliży wpływ Zielonego Ładu na budownictwo, omówi kwestie związane z Circular Building czy analizą cyklu życia (LCA) dla inwestycji. Właśnie tematyka związana z emisją CO2 i ze śladem węglowym – w tym również w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej – będzie przedmiotem dyskusji na XI konferencji Dni Betonu – www.dnibetonu.com.


Technolodzy sprawdzali swoją wiedzę

Technolodzy sprawdzali swoją wiedzę

15 września 2021

Zespół technologów z CEMEX Infrastruktura wygrał rundę kwalifikacyjną konkursu Power Concrete 2021. Kolejne miejsca zajęły zespoły technologów: CEMEX Polska, Atlas Laboratorium Betonu, Piotr Rydygier i Strunobet – Migacz. Te 5 zespołów weźmie udział w finale, którego I część odbędzie się 13 września w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie, a II część – 11 października podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.


Stanowisko ws. Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM) oraz dostosowania do nowych celów redukcyjnych „- 55%”

Stanowisko ws. Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM) oraz dostosowania do nowych celów redukcyjnych „- 55%”

28 czerwca 2021

Jako sektor popieramy rozwiązanie Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM), niepokoją nas jednak informacje płynące z Komisji Europejskiej, że w ramach pakietu Fit for 55 poziom bezpłatnych uprawnień dla przemysłu może zostać znacznie obniżony dla sektorów objętych CBAM. Niezwykle ważne jest, aby pakiet Fit for 55 nie zagrażał decyzjom inwestycyjnym i projektom podejmowanym przez przemysł cementowy w Europie oraz zapobiegał zakłóceniom konkurencyjności produkcji w porównaniu z krajami trzecimi.


Mechanizm Ochrony Granic (CBAM) jako rozwiązanie chroniące polski i europejski przemysł cementowy

Mechanizm Ochrony Granic (CBAM) jako rozwiązanie chroniące polski i europejski przemysł cementowy

7 czerwca 2021

Przemysł cementowy, podobnie jak szereg sektorów energochłonnych, stoi przed kolejnymi wyzwaniami wynikającymi z nowych regulacji klimatycznych oraz otoczenia rynkowego. Jednym z nich jest lawinowo rosnący import cementu spoza Unii Europejskiej, w tym z Białorusi, Turcji czy Ukrainy. Produkcja w tych krajach nie jest obciążona kosztami wynikającymi z obowiązków redukcji emisji CO2. Efektem tego zjawiska jest tzw. ucieczka emisji CO2 oraz ograniczenie konkurencyjności polskiego i europejskiego przemysłu. Dlatego też tak istotne znaczenie będzie miało przyjęcie przez unijną legislację Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM) w kształcie chroniącym sektory energochłonne, w tym cementowy. Rozwiązania, wspierające kluczowy dla gospodarki przemysł cementowy, będą przedmiotem dyskusji w gronie decydentów, ekspertów i przedstawicieli sektora.


WEBINARIUM: Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata

WEBINARIUM: Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata

31 maja 2021

9 Czerwca o godzinie 11:00 odbędzie się webinarium „Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata”.

Biorąc udział w webinarium zostaną Państwo poinformowani o zaletach betonowych nawierzchni dróg samorządowych. Przedstawione zostaną doświadczenia samorządowców, którzy podjęli decyzję wybudowania dróg betonowych w swoich miejscowościach, jak również tych którzy przekonali się o zaletach betonowych ścieżek rowerowych.


Twórcy „Kamienia” z nagrodą główną – XXIV edycja konkursu Polski Cement w Architekturze

Twórcy „Kamienia” z nagrodą główną – XXIV edycja konkursu Polski Cement w Architekturze

28 maja 2021

eM4 Pracownia Architektury Brataniec zdobyła nagrodę główną i nagrodę specjalną XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie. Jury nagrodziło także twórców domu jednorodzinnego, budynku biurowo – usługowego „Nowy Targ” we Wrocławiu oraz Siedziby Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie.
28 maja 2021 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich.


Nie pozwólmy na to, żeby Polskę zalał cement ze Wschodu

Nie pozwólmy na to, żeby Polskę zalał cement ze Wschodu

18 maja 2021

Przedstawiciele sektora cementowego apelują do rządu o wsparcie dla działań osłonowych, które pomogą temu przemysłowi poradzić sobie z wyzwaniami wynikającymi z nowych regulacji klimatycznych oraz otoczenia rynkowego. Jak piszą w liście otwartym do Premiera Mateusza Morawieckiego: Rozumiemy konieczność ochrony klimatu i aktywnie uczestniczymy we wszystkich działaniach, które pomogą osiągnąć ambitne cele unijne w tym obszarze (…) Obawiamy się jednak, iż brak działań osłonowych – takich jak procedowany obecnie przez Komisję Europejską Mechanizm Ochrony Granic (CBAM) – może poskutkować nie tylko wieloletnią zapaścią całego polskiego przemysłu budowlanego, ale także zwiększeniem, zamiast redukcją poziomu emisji CO2. Dlatego apelują o wdrożenie zmian legislacyjnych, które postawią zaporę chroniącą przed zalewem polskiego rynku cementem z Białorusi, Ukrainy, Turcji czy Chin.


Konferencja „Mechanizm Ochrony Granic (CBAM) jako rozwiązanie chroniące polski i europejski przemysł cementowy”

Konferencja „Mechanizm Ochrony Granic (CBAM) jako rozwiązanie chroniące polski i europejski przemysł cementowy”

14 maja 2021

17 maja 2021 (poniedziałek), o godz. 11:00 w Warszawie odbędzie się konferencja dotycząca Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM) jako rozwiązania chroniącego polski i europejski przemysł cementowy. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na polskiement.pl oraz na profilach Stowarzyszenia Producentów Cementu na Facebooku i Twitterze.


WEBINARIUM: Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata

WEBINARIUM: Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata

6 maja 2021

9 Czerwca o godzinie 11:00 odbędzie się webinarium „Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata”.

Biorąc udział w webinarium zostaną Państwo poinformowani o zaletach betonowych nawierzchni dróg samorządowych. Przedstawione zostaną doświadczenia samorządowców, którzy podjęli decyzję wybudowania dróg betonowych w swoich miejscowościach, jak również tych którzy przekonali się o zaletach betonowych ścieżek rowerowych.


DROGI BETONOWE “Od Bałtyku do Tatr”

DROGI BETONOWE “Od Bałtyku do Tatr”

6 maja 2021

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym filmem “Od Bałtyku do Tatr” podczas którego prezentowane są doświadczenia i opinie samorządowców z budowy oraz użytkowania betonowych nawierzchni betonowych.


Przemysł cementowy w Polsce podąża drogą neutralności klimatycznej

Przemysł cementowy w Polsce podąża drogą neutralności klimatycznej

29 kwietnia 2021

Od 2021 roku branża cementowa w Polsce staje przed nowymi wyzwaniami. Właśnie rozpoczęła trzy dekady przemian w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Zmaga się także z problemami, które – oprócz pandemii COVID-19 – występują w otoczeniu biznesowym m.in. rosnące koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, rosnące ceny energii i brak ich rekompensat czy rosnący lawinowo import cementu do Polski spoza Unii Europejskiej. – Po niższej sprzedaży spowodowanej długą i mroźną zimą, rok 2021 może zakończyć się 1,8% spadkiem sprzedaży cementu – poinformował Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji prasowej on-line, która odbyła się 29 kwietnia 2021 r.


WEBINARIUM: Betonowe drogi samorządowe – liczby, fakty, mity

WEBINARIUM: Betonowe drogi samorządowe – liczby, fakty, mity

14 kwietnia 2021

28 kwietnia o godzinie 11:00 odbędzie się webinarium „Betonowe drogi samorządowe – liczby, fakty, mity”.

Biorąc udział w webinarium zostaną Państwo poinformowani o zaletach betonowych nawierzchni dróg samorządowych, dowiedzą się o kosztach budowy i utrzymania. Zaprezentowane zostaną również doświadczenia oraz firmy wykonawcze.

Uzbroimy Państwa w argumenty – jasność nawierzchni, cykl życia drogi, zimowe utrzymanie – pozwalające na podjęcie decyzji o budowie nowoczesnej i trwałej drogi samorządowej.

Udział w webinarium jest bezpłatny. Zachęcamy do rejestracji!


Cementownie pełnią istotną rolę w GOZ i są filarem gospodarki odpadami w Polsce

Cementownie pełnią istotną rolę w GOZ i są filarem gospodarki odpadami w Polsce

29 marca 2021

Przemysł cementowy, będąc w istocie przemysłem bezodpadowym, pełni ważną rolę w systemie gospodarki odpadami w Polsce i doskonale wpisuje się w europejską ideę gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ).


Branża cementowa: tylko współistnienie CBAM i darmowych alokacji daje nam możliwości inwestycyjne w nowe technologie ograniczające emisję CO2

Branża cementowa: tylko współistnienie CBAM i darmowych alokacji daje nam możliwości inwestycyjne w nowe technologie ograniczające emisję CO2

15 marca 2021

Branża cementowa w Polsce z zadowoleniem przyjęła poparcie przez Parlament Europejski wprowadzenia Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM), którego treść potwierdza prezentowane i postulowane opinie branży cementowej. Tylko współistnienie CBAM i darmowych alokacji wynikających z EU ETS daje możliwości inwestycyjne branży cementowej w nowe technologie, w szczególności wychwytywania, składowania czy wykorzystywania CO2.


Drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości

Drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości

12 marca 2021

Drogi betonowe są istotnym elementem odpowiedzi na wyzwania jakie niesie ze sobą przyszłość w zakresie infrastruktury. Ochrona środowiska wymaga mocnego działania m.in. w zakresie zmniejszania emisji CO2 nie tylko na etapie budowy, ale całego cyklu życia nawierzchni. Z kolei rosnące natężenie ruchu samochodowego, w tym przede wszystkim ruchu ciężkiego powoduje, że coraz istotniejsza jest wytrzymałość. Aspekty te są coraz istotniejszymi, ale oczywiście nie jedynymi, które powodują, że drogi betonowe zyskują uznanie na całym świecie i z roku na rok buduje się ich coraz więcej. Co więcej rozwój zróżnicowanych technologii budowy dróg, napędza konkurencyjność i jest kluczowym czynnikiem gwarantującym innowacyjność rozwiązań.


Film – poznaj rolę przemysłu cementowego w gospodarce odpadami

Film – poznaj rolę przemysłu cementowego w gospodarce odpadami

9 marca 2021

W Polsce mamy 9 cementowni zlokalizowanych na terenie 6 województw. W ich piecach zostaje zagospodarowanych 10% odpadów komunalnych, które dzięki temu nie trafiają na składowiska. Zachęcamy do obejrzenia filmu pokazującego rolę przemysłu cementowego w gospodarce odpadami.


Rozwój dróg betonowych w Polsce doceniony – CONCRETE  ROADS  2022 zawita do Krakowa

Rozwój dróg betonowych w Polsce doceniony – CONCRETE ROADS 2022 zawita do Krakowa

12 lutego 2021

W przyszłym roku, w Krakowie, odbędzie się 14 edycja międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym gromadzącego najlepszych ekspertów w tej dziedzinie z całego świata. Współgospodarzem konferencji CONCRETE ROADS 2022, obok europejskiej organizacji EUPave, będzie polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu.


Cementownie są stałym i ważnym elementem polskiego systemu gospodarki odpadami

Cementownie są stałym i ważnym elementem polskiego systemu gospodarki odpadami

28 stycznia 2021

– Problem, który widzimy jako ministerstwo, to ceny tych frakcji kalorycznych i problemy jakie dzisiaj mają samorządy, a więc też kieszenie Polaków – stwierdził Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, którego resort chce ograniczyć dostępność paliw alternatywnych dla przemysłu cementowego. – To nie cementownie decydują o podwyżkach cen odbioru odpadów komunalnych dla Polaków – odpowiadał Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas debaty 25 stycznia 2021 r., która towarzyszyła prezentacji raportu Instytutu Jagiellońskiego pt. „Paliwa alternatywne w przemyśle cementowym”. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty debaty.


Przemysł cementowy w gospodarce odpadami – raport Instytutu Jagiellońskiego

Przemysł cementowy w gospodarce odpadami – raport Instytutu Jagiellońskiego

25 stycznia 2021

Przemysł cementowy w Polsce należy uznać za branżę, która osiągnęła wysoki poziom zastosowanych technologii ukierunkowanych na ochronę środowiska i klimatu oraz za branżę strategiczną w kontekście rozwoju Polski. Nasze zakłady, będące w istocie przemysłem bezodpadowym, pełnią ważną rolę w systemie gospodarki odpadami w Polsce. Zużywają bowiem (w procesach recyklingu) znaczne ilości odpadów oraz produktów ubocznych […]


WEBINAR: Przemysł cementowy w gospodarce odpadami

WEBINAR: Przemysł cementowy w gospodarce odpadami

21 stycznia 2021

Instytut Jagielloński zaprasza na Webinar prezentujący wyniki najnowszego raportu IJ – Przemysł cementowy w gospodarce odpadami. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia od godziny 13 do 14:30. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres : biuro@jagiellonski.org   Przemysł cementowy w Polsce należy uznać za branżę, która osiągnęła wysoki poziom zastosowanych technologii ukierunkowanych na ochronę środowiska i klimatu oraz za […]


Jest raport firmy EY pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”

Jest raport firmy EY pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”

5 stycznia 2021

Przemysł cementowy zrzeszony w Stowarzyszeniu Producentów Cementu, obchodzącym w 2020 r. 30-lecie działalności, stanowi jedną z jaśniejących pereł polskiej gospodarki. Jest to sektor, który skupiając 13 nowoczesnych zakładów i zatrudniając bezpośrednio 3,5 tys. pracowników, stale zasila swoimi produktami krajowy sektor budowlany i wspiera swoim dynamizmem polską gospodarkę – czytamy w raporcie pt. „Wpływ branży cementowej […]


WEBINARIUM: Droga betonowa w gminie – relacja

WEBINARIUM: Droga betonowa w gminie – relacja

3 grudnia 2020

Webinarium “Droga betonowa w gminie” przebiegło pod znakiem wymiany doświadczeń dotyczących realizacji lokalnych inwestycji w tej technologii. “Drogi betonowe w samorządach to uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie. Są one obecne w każdym województwie, w wielu gminach i powiatach oraz z powodzeniem użytkowane” – mówił Zbigniew Pilch, szef Marketingu i Wydawnictw Stowarzyszenia Producentów Cementu. Piotr Kijowski zaprezentował natomiast […]


WEBINARIUM SPC: Droga betonowa w gminie

WEBINARIUM SPC: Droga betonowa w gminie

12 listopada 2020

Szanowni Państwo! Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w webinarium „DROGA BETONOWA W GMINIE”, które odbędzie się 25 listopada 2020 r. o godzinie 11.00 na platformie ClikMeeting, podczas którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. W webinarium wypowiedzą się również samorządowcy, którzy podzielą się […]


BETON – technologie i metody badań

BETON – technologie i metody badań

9 listopada 2020

Książka „Beton – technologie i metody badań” stanowi bogate źródło wiedzy na temat właściwości cementu, technologii wytwarzania, wbudowania i badań betonu. Opracowanie wzbogacone jest o doświadczenia własne autorów pracujących w jednym z najlepszych ośrodków naukowo-badawczych w kraju. Publikacja jest wartościowym zbiorem wiedzy teoretycznej i praktycznej, stanowiąc podstawowy podręcznik studentów, technologów i inżynierów budownictwa.v


Wypowiedzi podsumowujące debatę o przemyśle cementowym

Wypowiedzi podsumowujące debatę o przemyśle cementowym

19 października 2020

– Dzisiaj byłem świadkiem dyskusji o tym, jak funkcjonuje w naszej polskiej rzeczywistości przemysł cementowy. Byłem świadkiem wypowiedzi prezesa Kieresa, który bardzo realistycznie pokazał wszystkie rozwiązania, które są wprowadzane w przemyśle cementowym w Polsce. Efekt, który został osiągnięty i podsumowany przez firmę Ernst & Young wskazuje na dużą innowacyjność działań przemysłu cementowego w celach tak naprawdę redukcyjnych emisji dwutlenku węgla, wykorzystania ciepła pochodzącego ze spalania paliw alternatywnych RDF. Wszystkie te działania w moim odczuciu bardzo dobrze się wpasowują w niskoemisyjne rozwiązania dla gospodarki. Jest to przyszłościowe – powiedział Piotr Dziadzio, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, podsumowując debatę o przemyśle cementowym, która 12 października 2020 r. odbyła się w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Zachęcamy również do wysłuchania wypowiedzi europarlamentarzystów: Adama Jarubasa, Grzegorza Tobiszewskiego, Krzysztofa Hetmana oraz ekonomisty Marcina Roszkowskiego – prezesa Instytutu Jagiellońskiego.


Debata PAP: – Branża cementowa powinna być na liście rekompensat

Debata PAP: – Branża cementowa powinna być na liście rekompensat

16 października 2020

– Ja mam głębokie przekonanie co do tego, potwierdzają to fakty i twarde dane, że branża cementowa powinna być na liście rekompensat choćby ze względu na koszty energii elektrycznej, które stanowią 30-40% kosztów produkcji klinkieru. Energia elektryczna w ciągu ostatnich lat podrożała aż o 46%. W związku z czym widać jak pogorszyła się konkurencyjność całej branży na rynku europejskim i światowym. Mimo wszystko mam nadzieję, że w przyszłym roku [2021 – przyp. red.] otworzy się taka możliwość, takie okienko do rewizji tej listy branż, które mogą podlegać rekompensatom – mówił Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego podsumowując debatę o przemyśle cementowym, która odbyła się 12 października 2020 r. w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia filmowego skrótu z debaty (ok. 6 minut).


ZAPIS FILMOWY DEBATY Z 12 PAŹDZIERNIKA 2020 R.

ZAPIS FILMOWY DEBATY Z 12 PAŹDZIERNIKA 2020 R.

13 października 2020

Zachęcamy do obejrzenia zapisu filmowego debaty na temat roli sektora cementowego w gospodarce oraz stojących przed nim wyzwań, która odbyła się 12 października 2020 r. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. W gronie decydentów – przedstawicieli Ministerstwa Klimatu oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych, ekspertów i przedstawicieli branży cementowej zrzeszonych w Stowarzyszeniu Producentów Cementu został także zaprezentowany raport firmy Ernst & Young pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”.


DEBATA: Trzeba wspierać przemysł cementowy ponad podziałami politycznymi

DEBATA: Trzeba wspierać przemysł cementowy ponad podziałami politycznymi

13 października 2020

W kwestii polskiego przemysłu cementowego nasi europosłowie, niezależnie od opcji politycznej, mówią zazwyczaj jednym głosem – wynika z debaty „Przemysł cementowy w Polsce – spajamy Europejski Zielony Ład”. Pretekstem spotkania była prezentacja raportu EY podsumowującego 30 lat transformacji tego sektora oraz wyzwania, jakie go jeszcze czekają. “To dobrze rokuje. Nie dyskutujemy „czy”, tylko „jak”. Bardzo […]


Jest raport firmy EY pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”

Jest raport firmy EY pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”

13 października 2020

Przemysł cementowy zrzeszony w Stowarzyszeniu Producentów Cementu, obchodzącym w 2020 r. 30-lecie działalności, stanowi jedną z jaśniejących pereł polskiej gospodarki. Jest to sektor, który skupiając 13 nowoczesnych zakładów i zatrudniając bezpośrednio 3,5 tys. pracowników, stale zasila swoimi produktami krajowy sektor budowlany i wspiera swoim dynamizmem polską gospodarkę – czytamy w raporcie pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski” przygotowanym przez firmę doradczą Ernst & Young. Raport został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany 12 października 2020 r. podczas debaty w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.


Debata „Przemysł cementowy w Polsce – spajamy Europejski Zielony Ład”

Debata „Przemysł cementowy w Polsce – spajamy Europejski Zielony Ład”

8 października 2020

Na temat roli sektora cementowego w gospodarce oraz stojących przed nim wyzwań, będą dyskutować uczestnicy debaty „Przemysł cementowy w Polsce – spajamy Europejski Zielony Ład”, która odbędzie się 12 października w Warszawie. W gronie decydentów, ekspertów i przedstawicieli sektora zostanie także zaprezentowany przygotowany przez firmę Ernst & Young raport „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”. Relacja z wydarzenia zostanie przeprowadzona w serwisach społecznościowych Stowarzyszenia Producentów Cementu.


KIEROWCY: beton na drogach to dobre rozwiązanie

KIEROWCY: beton na drogach to dobre rozwiązanie

14 września 2020

Prawie 60% kierowców w Polsce dobrze ocenia rosnącą liczbę budowanych dróg o nawierzchniach betonowych w sieci autostrad i dróg krajowych, a prawie 50% – w sieci dróg samorządowych – tak wynika z badania przeprowadzonego w lipcu 2020 r. przez firmy ARC Rynek i Opinia oraz Data Tribe. Blisko 40% użytkowników dróg wskazało, że przy wyborze rodzaju nawierzchni drogi, najważniejsze dla administracji poza ceną, powinno być obciążenie ruchem.


Apel organizacji branżowych o wsparcie budownictwa jako istotnej gałęzi polskiej gospodarki

Apel organizacji branżowych o wsparcie budownictwa jako istotnej gałęzi polskiej gospodarki

29 czerwca 2020

Stowarzyszenie Producentów Cementu, Stowarzyszenie Producentów Betonów, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, Polski Związek Producentów Kruszyw, Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowalnej, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego, Stowarzyszenie Producentów Brukowej Kostki Drogowej, zwrócili się, w dniu 29 czerwca 2020 do Pani Premier Jadwigi Emilewicz, z apelem o jak najszersze wsparcie wszystkich segmentów budownictwa mających na celu utrzymanie i pobudzenie inwestycji jako skutecznej drogi do możliwie szybkiego wyjścia z kryzysu wywołanego COVID-19.


WEBINARIUM SPC: Samorządowe drogi betonowe w Polsce – 25 lat doświadczeń

WEBINARIUM SPC: Samorządowe drogi betonowe w Polsce – 25 lat doświadczeń

22 czerwca 2020

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w webinarium „SAMORZĄDOWE DROGI BETONOWE W POLSCE – 25 LAT DOŚWIADCZEŃ”, które odbędzie się 2 lipca 2020 r. o godzinie 11.00 na platformie ClikMeeting, podczas którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych.


Minister Infrastruktury patronem konferencji DNI BETONU 2020

Minister Infrastruktury patronem konferencji DNI BETONU 2020

29 maja 2020

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk objął patronatem honorowym XI Konferencję Dni Betonu 2020. W gronie patronów konferencji są także: Tomasz Żuchowski – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad oraz Sekcja Inżynierii Materiałów Budowalnych i Sekcja Konstrukcji Betonowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.


Najnowszy numer kwartalnika BTA

Najnowszy numer kwartalnika BTA

19 maja 2020

Drodzy Czytelnicy,
udostępniamy elektroniczną wersję najnowszego numeru kwartalnika „Budownictwo, Technologie, Architektura” – BTA nr 2/2020. Wszystkie teksty dostępne są po zarejestrowaniu lub zalogowaniu się na stronę www.bta-czasopismo.pl
Życzymy miłej lektury!


CEMBUREAU Roadmap 2020-2050. Ograniczenie emisji CO2 o ok. 40% na koniec dekady

CEMBUREAU Roadmap 2020-2050. Ograniczenie emisji CO2 o ok. 40% na koniec dekady

12 maja 2020

Ograniczenie emisji CO2 o ok. 40% w 2030 r. dla producentów cementu i betonu zakłada Mapa Drogowa przedstawiona 12 maja 2020 r. przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU. – Będziemy realizować ten cel m.in. poprzez poprawę efektywności energetycznej, stosowanie paliw alternatywnych, dodatków mineralnych do cementu, optymalizację projektowania mieszanek betonowych oraz technologie wychwytywania i magazynowania CO2 – mówi Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Dokument, który został zaprezentowany Komisji Europejskiej, zakłada dojście do neutralności emisyjnej w zakresie produkcji cementu i betonu oraz optymalnego zastosowanie tych produktów do 2050 r.


Konkursy architektoniczne 2019 – film

Konkursy architektoniczne 2019 – film

27 kwietnia 2020

Jak można zaprojektować nowoczesny obiekt wykorzystując beton? Od ponad 20 lat Stowarzyszenie Producentów Cementu, popularyzując technologię betonową, organizuje konkursy dla architektów na najlepszą realizację z użyciem betonu i dla studentów architektury.


Budownictwo i przemysł cementowy to kluczowe sektory polskiej gospodarki, zapewniające blisko 2 mln miejsc pracy

Budownictwo i przemysł cementowy to kluczowe sektory polskiej gospodarki, zapewniające blisko 2 mln miejsc pracy

7 kwietnia 2020

Wkład polskiego budownictwa w krajową gospodarkę oceniany jest na poziomie 10% PKB, w tym przemysł cementowy wytwarza bezpośrednio ok. 1% naszego PKB. Budownictwo, będące kołem zamachowym naszej gospodarki, jest jednocześnie bardzo wrażliwe na wszelkie zaburzenia rynkowe. Obecnie, po wdrożeniu przez cały sektor budowlany – począwszy od producentów cementu, przez producentów betonu i wykonawców budowlanych – zaleceń WHO i GIS dotyczących ochrony pracowników, jesteśmy w stanie bezpiecznie produkować i pracować, utrzymując ciągłość produkcji w tej podstawowej gałęzi gospodarki.


Europejski przemysł cementowy na drodze do neutralności klimatycznej cementu i betonu do roku 2050 w całym łańcuchu dostaw

Europejski przemysł cementowy na drodze do neutralności klimatycznej cementu i betonu do roku 2050 w całym łańcuchu dostaw

20 stycznia 2020

CEMBUREAU, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego potwierdza, że przemysł ten deklaruje swój istotny wkład w realizację założeń Zielonego Ładu poprzez realizację celu neutralności klimatycznej sektora cementu i betonu w całym łańcuchu dostaw, do roku 2050.
Aby to osiągnąć, CEMBUREAU przeprowadzi przegląd celów „Mapy drogowej dla gospodarki niskoemisyjnej w roku 2050” tak, aby pozwoliły one na rzeczywisty wkład przemysłu w realizację założeń Europejskiego Zielonego ładu, ogłoszonego w grudniu 2019. Po szczegółowej analizie, sektor opublikuje zaktualizowaną mapę drogową i określi rolę cementu i betonu w gospodarce o obiegu zamkniętym i drodze dojścia do neutralności. CEMBUREAU deklaruje, że zaktualizowana mapa drogowa będzie gotowa wiosną 2020 roku.


Beton pomógł w nawiązaniu dialogu z istniejącą zabudową

Beton pomógł w nawiązaniu dialogu z istniejącą zabudową

4 grudnia 2019

– Uzgadnianie projektu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków to żmudny proces, w którym budynek zmieniał się, ale paradoksalnie, zwiększała się ilość betonu na jego elewacji. Konserwator życzył sobie bowiem, by budynek był w bliższym dialogu z istniejącą, sąsiednią zabudową, a nie próbował wpisywać się w nią na zasadzie kontrastu. Udało się to dzięki betonowi – tłumaczył arch. Bolesław Stelmach, autor projektu „Budynku Komisji Sejmowych” w Warszawie, za który zdobył nagrodę główną XXIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.


Wyniki XXIII edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”

Wyniki XXIII edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”

3 grudnia 2019

Pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. zdobyła główną nagrodę XXIII edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze” za projekt Budynku Komisji Sejmowych w Warszawie. W konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich nagrodzono najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej wykonaną i przekazaną do użytku przed końcem roku 2018 r.


Istotna rola sektora cementowego w gospodarce Unii Europejskiej

Istotna rola sektora cementowego w gospodarce Unii Europejskiej

8 listopada 2019

Przemysł cementowy odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce regionów, Polski i Uni Europejskiej.
Cement, jest podstawowym materiałem budowlanym, bez którego nie można zbudować potrzebnej
infrastruktury drogowej, kolejowej, nie można zaspokoić potrzeb mieszkaniowych polskiego
społeczeństwa. Rozwój budownictwa opartego o technologie cementowe jest szansą na szybkie
wyrównanie różnic pomiędzy Europą Zachodnią a Polską.
Stowarzyszenie Producentów Cementu prezentuje istotne uwarunkowania prawne, ekonomiczne
i środowiskowe, które są kluczowe dla funkcjonowania przemysłu cementowego w Polsce i Europie.


W Parlamencie Europejskim o przyszłości polskiej i europejskiej branży cementowej

W Parlamencie Europejskim o przyszłości polskiej i europejskiej branży cementowej

8 listopada 2019

6 listopada w Brukseli odbył się lunch roboczy “Wpływ polityki klimatycznej Unii Europejskiej na sektor cementowy w Polsce i Europie”. Podczas spotkania, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa, przedstawicie branży zaprezentowali Posłom do Parlamentu Europejskiego jej charakterystykę jako kluczowej dla polskiej i europejskiej gospodarki, omówili zagrożenia i wyzwania stojące przed sektorem oraz przedstawili postulaty, mające na celu jego dalszy rozwój w obszarach: konkurencyjnej energii, polityki klimatycznej (EU ETS i POST ETS), gospodarki o obiegu zamkniętym oraz konkurencyjności.


Tekst o 80-letniej drodze betonowej hitem czytelniczym

Tekst o 80-letniej drodze betonowej hitem czytelniczym

15 października 2019

Reportaż pt. „Droga do Brożca ma 80 lat i nigdy nie była remontowana” ukazał się po raz pierwszy na łamach Nowej Trybuny Opolskiej w 2016 roku. Autor tekstu poszedł naszym śladem i powoływał się wtedy na tekst opublikowany w kwartalniku BTA nr 2/2016 pt. „77-letnia droga betonowa Pietna – Brożec”. Po trzech latach, w październiku 2019 r., redakcja NTO ponownie opublikowała materiał o drodze betonowej w cyklu „Hity NTO”, w ramach którego przypomina swoje najciekawsze teksty.


Konkurs Architektura Betonowa 2019

Konkurs Architektura Betonowa 2019

11 października 2019

W październiku odbyła się XX edycja dorocznego ogólnopolskiego konkursu Architektura Betonowa 2019 Akademicka nagroda za najlepszą pracę dyplomową roku – projekt architektoniczny z użyciem technologii betonu. Konkurs jest efektem współpracy: Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Stowarzyszenia Producentów Cementu.


Nowy przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu

Nowy przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu

3 czerwca 2019

Krzysztof Kieres, dyrektor generalny Dyckerhoff Polska jest nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Producentów Cementu. Wybory przewodniczącego odbyły się 31 maja 2019 r. w Krakowie, podczas Walnego Zebrania Członków SPC.


Wiedza prowadzi do trafnych decyzji

Wiedza prowadzi do trafnych decyzji

31 maja 2019

– Na takie seminaria trzeba jeździć, zwłaszcza powinni to robić samorządowcy. Musimy się spotykać i słuchać państwa żebyśmy wiedzieli co się dzieje i co oferuje rynek. Musimy się także uczyć od kolegów – samorządowców. Przed podjęciem decyzji o budowie dróg betonowych był strach i przerażenie, a dzisiaj jesteśmy dumni – mówiła Małgorzata Majcher z Urzędu Miasta w Żaganiu, która otrzymała tytuł „Dobrego Gospodarza” za budowę dróg z betonu wałowanego na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Żaganiu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium pt. „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązania”, które Stowarzyszenie Producentów Cementu zorganizowało 15 maja 2019 r. na XXV Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego Autostrada – Polska w Kielcach.


Drogi Betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie – 15 maja 2019 – Targi Autostrada – Kielce – prezentacje

Drogi Betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie – 15 maja 2019 – Targi Autostrada – Kielce – prezentacje

15 maja 2019

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałami z seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentowano poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych.

Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

Seminarium odbyło się w dniu 15 maja 2019 w trakcie Targów Autostrada w Kielcach


CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

26 kwietnia 2019

Jaki jest obraz przemysłu cementowego? – W przypadku produktu finalnego, betonu, dążymy do jak najniższej emisyjności. Z drugiej strony poszukujemy przełomowej technologii w zakresie emisji CO2, ale do 2030 roku nic sprawdzonego raczej się nie pojawi – mówił Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu Górażdże Cement S.A. podczas spotkania z dziennikarzami, które 16 kwietnia 2019 roku odbyło się w Warszawie.


Album Detale Architektury Betonowej

Album Detale Architektury Betonowej

8 marca 2019

W ostatnim czasie do zbioru wydawnictw dotyczących tematyki architektury betonowej dołączyła najnowsza publikacja szeroko prezentująca niewątpliwie bardzo interesującą i wciąż oczekiwaną (bo za mało znaną) praktykę i doświadczenia projektowe polskich biur architektonicznych. Monografia „Detale architektury betonowej” redagowana przez dr. hab. inż. arch. Marcina Charciarka z Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a wydana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest zbiorem podsumowującym fakt powstania najważniejszych (docenianych w polskich i międzynarodowych konkursach) realizacji betonowych obiektów powstałych Polsce w latach 2008-2018. Wydawnictwo prezentuje trzynaście przykładów budynków, które już się wpisały we wzorzec wizualnej jakości przestrzeni – tak publicznej, jak i prywatnej.
Album jest dostępny bezpłatnie.


Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

17 lutego 2019

– Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.


Kurs Technologia Betonu – edycja wiosna 2019

Kurs Technologia Betonu – edycja wiosna 2019

11 lutego 2019

Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.


Jubileuszowa konferencja Dni Betonu 2018 – filmowe wspomnienia

Jubileuszowa konferencja Dni Betonu 2018 – filmowe wspomnienia

28 stycznia 2019

X jubileuszowa konferencja Dni Betonu była największym w Polsce spotkaniem osób związanych nie tylko z betonem, ale także z szeroko rozumianym budownictwem. 1060 uczestników w ciągu 3 dni brało udział w sesjach konferencyjnych, debatach, konkursie Power Concrete oraz wielu innych wydarzeniach towarzyszących. Zachęcamy do obejrzenia filmowych wspomnień z tych trzech październikowych dni.


Ernest Jelito nowym Przewodniczącym SPC

Ernest Jelito nowym Przewodniczącym SPC

17 grudnia 2018

Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement S.A., został wybrany na Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas posiedzenia Zarządu SPC, które odbyło się 14 grudnia 2018 r. w Krakowie.


Znak „Pewny Cement” dla firmy Dyckerhoff Polska

Znak „Pewny Cement” dla firmy Dyckerhoff Polska

17 grudnia 2018

Firma Dyckerhoff Polska otrzymała 14 grudnia 2018 r. znak „Pewny Cement”. Krzysztof Kieres, prezes Zarządu Dyckerhoff Polska odebrał certyfikat zaświadczający najwyższą jakość cementu podczas uroczystej Barbórki Stowarzyszenia Producentów Cementu.


O niskoemisyjnym betonie na COP24

O niskoemisyjnym betonie na COP24

3 grudnia 2018

O betonie, jako niskoemisyjnym materiale budowlanym, który dodatkowo odgrywa istotną rolę w gospodarce o obiegu zamkniętym i doskonale sprawdza się jako materiał konstrukcyjny w adaptacji do zmian klimatu będzie mowa na COP24 w Katowicach. 6 grudnia 2018 r., w godz. 16-17, w amfiteatrze ONZ, Stowarzyszenie Producentów Cementu przedstawi prezentację na ten temat.


Nagroda za projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Nagroda za projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

1 grudnia 2018

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, za projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zdobyło pierwszą nagrodę XXII Konkursu Polski Cement w Architekturze. Nagrodę za całokształt twórczości w obszarze architektury betonowej otrzymał arch. Romuald Loegler. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 30 listopada 2018 r. w siedzibie SARP w Warszawie.


Budownictwo jak roller coaster

Budownictwo jak roller coaster

29 listopada 2018

– Martwi nas to, że budownictwo jest jak taki roller coaster. Jedziemy raz do góry, raz na dół i czasami ktoś wypadnie z tego wagonika. Niestety teraz sytuacja jest taka, że mamy szansę wypaść z niego wszyscy – mówił Dariusz Blocher, prezes Budimex SA podczas debaty pt. „Budownictwo w polskiej gospodarce”. Debata odbyła się 8 października 2018 r. na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu w Wiśle. Poniżej publikujemy zapis całej debaty.


Prefabrykacja – od projektu po montaż, wszystko w jednym ręku

Prefabrykacja – od projektu po montaż, wszystko w jednym ręku

29 listopada 2018

– Prefabrykacja to obecnie zjawisko globalne. Ma cały czas niewykorzystane możliwości zwłaszcza gdy borykamy się z niedoborem ludzi na budowach i przy produkcji oraz kwestią przyspieszenia procesu budowania. Prefabrykacja może mieć szanse, zwłaszcza jeżeli popatrzymy, że w łańcuchu wartości – projektowanie, wytwarzanie komponentów, montaż obiektu – wszystko jest praktycznie w jednym ręku – mówił Marek Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej podczas debaty pt. „Prefabrykacja betonowa w budownictwie mieszkaniowym”, która 9 października 2018 r. odbyła się na zakończenie drugiego dnia konferencji Dni Betonu w Wiśle.


DNI BETONU 2018: 1060 uczestników w Wiśle i drugie tyle w …Internecie

DNI BETONU 2018: 1060 uczestników w Wiśle i drugie tyle w …Internecie

24 października 2018

Rekordowa liczba 1060 uczestników wzięła udział w dziesiątej, jubileuszowej konferencji Dni Betonu, która od 8 do 10 października 2018 roku odbywała się w Wiśle. Drugie tyle widzów śledziło obrady konferencji przez Internet, gdyż po raz pierwszy były one transmitowane na żywo. – Przyjechaliśmy na konferencję, żeby posłuchać referatów dotyczących nowości związanych z technologią betonu. Na pewno mamy w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia. Jedynym sposobem by iść do przodu jest śledzenie na bieżąco co się dzieje i ta konferencja na to pozwala – mówił Grzegorz Stefanowicz, kierownik działu technologii betonu firmy Kruszbet.


Finał Power Concrete 2018: sukces po ciężkiej pracy w dzień i nocy

Finał Power Concrete 2018: sukces po ciężkiej pracy w dzień i nocy

9 października 2018

Pierwsze miejsce w konkursie Power Concrete 2018 zdobył zespół GRUPY OŻARÓW w składzie: Artur Paszkowski, Krzysztof Pytel, Kamila Mrozowska, Maciej Nowak i Tomasz Kordecki. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani. Przygotowanie mieszanki betonowej do finału poprzedzone zostało tygodniem ciężkiej pracy w laboratorium w dzień i w nocy – przyznał Artur Paszkowski, kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju GRUPY OŻARÓW S.A. Finał konkursu Power Concrete 2018 został rozegrany 8 października na oczach uczestników konferencji Dni Betonu w Wiśle.


Zapraszamy do oglądania Dni Betonu on-line

Zapraszamy do oglądania Dni Betonu on-line

2 października 2018

Dziesiątą, jubileuszową konferencję Dni Betonu, będzie można oglądać na żywo na witrynie www.dnibetonu.pl Organizator konferencji – Stowarzyszenie Producentów Cementu – przeprowadzi transmisję tego wydarzenia. Zapraszamy Państwa do oglądania!


Warsztaty betonowe: praktyka i spojrzenie na zawód architekta z innej perspektywy

Warsztaty betonowe: praktyka i spojrzenie na zawód architekta z innej perspektywy

26 września 2018

– Tego typu warsztaty umożliwiają nam zdobycie praktyki i spojrzenie na przyszły zawód z innej perspektywy niż to jest na studiach – powiedziała Marta Błaszczyk, studentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, która wzięła udział w warsztatach „Architektura betonowa 2018”. W ciągu pięciu dni studenci architektury z całej Polski zaprojektowali, wykonali szalunki i zbrojenia, a następnie przygotowane formy wypełnili mieszanką betonową. Po rozszalowaniu ukazało się 5 betonowych rzeźb – wizji „Tronu Królowej Lodu”. Prace studentów zostaną zaprezentowane podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.


Power Concrete 2018  – ten konkurs to prestiż i wyróżnienie

Power Concrete 2018 – ten konkurs to prestiż i wyróżnienie

7 września 2018

Zespół technologów z firmy SCHOMBURG w składzie: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki i Łukasz Waszkiewicz osiągnął najlepszy wynik w Rundzie Kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete, która 3 września 2018 r. odbyła się w Krakowie. Obok firmy SCHOMBURG w finale konkursu podczas Dni Betonu w Wiśle zmierzą się zespoły firm: Grupa OŻARÓW, BT Topbeton, MC-Bauchemie i DOMBUD. Przewodniczący jury prof. Jacek Śliwiński bardzo wysoko ocenił kompetencje technologów startujących w Rundzie Kwalifikacyjnej. – Jeżeli Państwo na co dzień tak produkujecie beton, to są to bardzo dobre rekomendacje dla waszych klientów – podsumował prof. Śliwiński.


Za dwa miesiące DNI BETONU 2018

Za dwa miesiące DNI BETONU 2018

7 sierpnia 2018

Już 3 września w Krakowie odbędą się eliminacje konkursu Power Concrete. Zadaniem uczestników będzie wykonanie betonu o średniej wytrzymałości na ściskanie 53 MPa. Finał konkursu, który jest jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń konferencji Dni Betonu, zostanie rozegrany na oczach uczestników konferencji w Wiśle. Dziesiąta, jubileuszowa konferencja Dni Betonu, która odbędzie się w dniach 8-10 października 2018 r. zbliża się dużymi krokami.


Nowe wydawnictwo – Podstawy chemiczne mineralnych materiałów budowlanych i ich właściwości

Nowe wydawnictwo – Podstawy chemiczne mineralnych materiałów budowlanych i ich właściwości

2 lipca 2018

“Podstawy chemiczne mineralnych materiałów budowlanych i ich właściwości”
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu najnowszą książkę autorstwa profesora Wiesława Kurdowskiego, opublikowaną nakładem wydawnictwa “Polski Cement”.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów uczelni technicznych, jak też stanowi doskonałe rozwinięcie oferty wydawniczej naszego wydawnictwa dla nauczycieli akademickich.


GDDKiA opublikowała OST dla nawierzchni betonowych

GDDKiA opublikowała OST dla nawierzchni betonowych

8 czerwca 2018

Uprzejmie informujemy, że w dniu 7 czerwca 2018, Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nr 23/2018, zostały wprowadzone do stosowania Ogólne Specyfikacje Techniczne dla nawierzchni z betonu cementowego.


Wkrótce nowa OST na „Drogi betonowe – niezmiennie dobre”

Wkrótce nowa OST na „Drogi betonowe – niezmiennie dobre”

18 maja 2018

Najważniejsza informacja: – W przyszłym tygodniu Departament Studiów zamierza zarekomendować Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad nową Ogólną Specyfikację Techniczną na nawierzchnie betonowe – zakomunikował Marcin Nowacki, dyrektor Departamentu Studiów GDDKiA podczas seminarium pt. „Drogi betonowe – niezmiennie dobre”, które 9 maja 2018 roku odbyło się w Kielcach. Wśród samorządowców, którzy budują drogi betonowe rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Dobry Gospodarz”, którego laureatami zostali: Marcin Majcher – Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów (woj. świętokrzyskie) oraz Józef Swaczyna – Starosta Strzelecki (woj. opolskie).


Tytuły „Dobrego Gospodarza” dla Burmistrza Ożarowa i Starosty Strzeleckiego

Tytuły „Dobrego Gospodarza” dla Burmistrza Ożarowa i Starosty Strzeleckiego

9 maja 2018

Marcin Majcher – Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów (woj. świętokrzyskie) oraz Józef Swaczyna – Starosta Strzelecki (woj. opolskie) otrzymali 9 maja 2018 r. tytuły „Dobrego Gospodarza”. Samorządowców nagrodzono za wybudowanie dróg betonowych. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Drogi betonowe – niezmiennie dobre”, na Targach „Autostrada – Polska” w Kielcach.


O drogach betonowych na targach Autostrada – Polska

O drogach betonowych na targach Autostrada – Polska

8 maja 2018

Ponad 400 wystawców z 17 krajów świata bierze udział w rozpoczętych dzisiaj w Kielcach Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego Autostrada – Polska. Stowarzyszenie Producentów Cementu zaprasza podczas targów na stoisko 44 w hali E, a jutro – 9 maja 2018 r. – na seminarium pt. „Drogi betonowe – niezmiennie dobre”.


Przemysł cementowy – rozwijamy polską gospodarkę

Przemysł cementowy – rozwijamy polską gospodarkę

12 kwietnia 2018

Zwiększone zapotrzebowanie na cement, związane z intensywnym rozwojem budownictwa oraz budową dróg krajowych i autostrad w ramach drugiej perspektywy unijnej, to ważne wyzwanie dla branży cementowej w Polsce. Jest to wyzwanie, któremu branża jest w stanie sprostać. Proponujemy stabilny jakościowo produkt, powstający wyłącznie na bazie krajowych surowców, który pozwala realizować najśmielsze wizje projektantów i architektów – mówiono na śniadaniu prasowym Stowarzyszenia Producentów Cementu, które 11 kwietnia 2018 r. odbyło się w Warszawie. Według prognoz instytutów badawczych analizujących sytuację sektora budowlanego można spodziewać się, że sprzedaż cementu w roku 2018 będzie zbliżona do 18 mln ton, co oznacza wzrost o ok. 6-7,0 % w stosunku do wyniku roku 2017.


Drogi betonowe – niezmiennie dobre

Drogi betonowe – niezmiennie dobre

28 marca 2018

Nawierzchnie betonowe stanowią technologię wykorzystującą w 100% polskie surowce, od kruszyw do produkcji cementu po kruszywa do produkcji betonu.


X jubileuszowa konferencja DNI BETONU 2018

X jubileuszowa konferencja DNI BETONU 2018

2 marca 2018

Około 1000 uczestników z kraju i zagranicy spodziewają się organizatorzy tegorocznej
X konferencji DNI BETONU. W dniach 8-10 października 2018 r. w Wiśle odbędzie się największe w Polsce spotkanie osób związanych nie tylko z produkcją i technologią betonu, ale przede wszystkim z szeroko rozumianym budownictwem.


Film z finału konkursu Polski Cement w Architekturze 2017

Film z finału konkursu Polski Cement w Architekturze 2017

15 stycznia 2018

Pracownia architektoniczna BBGK Architekci otrzymała pierwszą nagrodę XXI EDYCJI KONKURSU „POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE” za projekt Budynku Wielorodzinnego przy ul. Sprzecznej 4 w Warszawie. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu, które 1 grudnia 2017 roku odbyło się w siedzibie SARP w Warszawie, nagrodę specjalną za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej otrzymał prof. Dariusz Kozłowski. Zapraszamy do obejrzenia relacji z rozstrzygnięcia konkursu.


Najbliższe lata otworzą rynek dla prefabrykacji

Najbliższe lata otworzą rynek dla prefabrykacji

4 grudnia 2017

– Znamy słabości prefabrykacji, ale nie do końca zdajemy sobie sprawę z tkwiącego w niej potencjału, on jest dopiero do odkrycia. Prefabrykacja z lat 70.-80. niosła złe skojarzenia w pokoleniu starszym. Ludzie, którzy dzisiaj podejmują decyzje o tym, jak mieszkać i gdzie mieszkać – już takich skojarzeń nie mają. Prefabrykacją są zainteresowani deweloperzy. Mam przeczucie, że najbliższe lata otworzą rynek dla prefabrykacji – powiedział Konrad Grabowiecki z pracowni BBGK Architekci, która zdobyła pierwszą nagrodę w XXI edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze za budynek wielorodzinny przy ul. Sprzecznej 4 w Warszawie.


Prefabrykacja po metamorfozie nagrodzona

Prefabrykacja po metamorfozie nagrodzona

1 grudnia 2017

Pracownia architektoniczna BBGK Architekci otrzymała pierwszą nagrodę XXI EDYCJI KONKURSU „POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE” za projekt Budynku Wielorodzinnego przy ul. Sprzecznej 4
w Warszawie. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu, które 1 grudnia 2017 roku odbyło się w siedzibie SARP w Warszawie, nagrodę specjalną za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej otrzymał prof. Dariusz Kozłowski.


Nowe wydawnictwo: Pielęgnacja betonu w okresie dojrzewania

Nowe wydawnictwo: Pielęgnacja betonu w okresie dojrzewania

22 listopada 2017

Opracowanie jest wartościowym źródłem praktycznej wiedzy z zakresu pielęgnacji betonu, przedstawionym w sposób odpowiedni dla zróżnicowanego kręgu odbiorców, podając w sposób popularny ale poparty wiedzą i doświadczeniem zalecenia, wytyczne i porady przede wszystkim dla wykonawców robót betonowych. Źródło będzie także cenne dla producentów betonu, autorów specyfikacji technicznych, a w pewnym stopniu również projektantów konstrukcji. Książka ma także walor dydaktyczny i będzie przydatna nie tylko studentom wydziałów budownictwa ale także uczniom szkół średnich kształcących kadry dla budownictwa. Podejmując po raz pierwszy w Polsce trud kompleksowego ujęcia zagadnień pielęgnacji betonu Autor tworzy punkt odniesienia dla kolejnych opracowań z tego zakresu i zapisuje się trwale w historii krajowego piśmiennictwa z zakresu technologii betonu.

dr hab. inż. Piotr Woyciechowski, prof. PW
Politechnika Warszawska


Jubileuszowe DNI BETONU 2018 – przygotowania ruszyły pełną parą

Jubileuszowe DNI BETONU 2018 – przygotowania ruszyły pełną parą

2 października 2017

Przygotowania do X konferencji DNI BETONU 2018 ruszyły pełną parą. 29 września 2017 roku w Krakowie spotkała się Rada Programowa konferencji. – Chcemy, by ta dziesiąta, jubileuszowa konferencja była pod wieloma względami wyjątkowa – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, który jest także przewodniczącym Rady Programowej.


Nowi uczestnicy programu Pewny Cement

Nowi uczestnicy programu Pewny Cement

1 sierpnia 2017

Z przyjemnością informujemy, że do programu “Pewny Cement” przystąpiło dwóch nowych uczestników: Cementownia Warta SA oraz Cementownia Odra SA.


Film z seminarium “Drogi betonowe – mądre budowanie na lata”

Film z seminarium “Drogi betonowe – mądre budowanie na lata”

3 lipca 2017

Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu seminarium pt. „Drogi betonowe – mądre budowanie na lata”, które 10 maja 2017 r. odbyło się w Kielcach. W seminarium zorganizowanym przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, które objęła honorowym patronatem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wzięło udział prawie 300 osób.


Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy – MRPiPS oraz CIOP

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy – MRPiPS oraz CIOP

21 czerwca 2017

W dniu 15 maja 2017 roku na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej została ogłoszona 45. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z innymi ministerstwami, Naczelną Organizacją Techniczną, urzędami kontroli warunków pracy, instytucjami ubezpieczeniowymi oraz partnerami społecznymi.


Nowelizacja EU ETS – oczekujemy sprawiedliwego traktowania sektorów

Nowelizacja EU ETS – oczekujemy sprawiedliwego traktowania sektorów

31 maja 2017

W ramach trwających obecnie negocjacji dotyczących nowelizacji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, wiele sektorów oczekiwało właściwej oceny oddziaływania propozycji nowelizacji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, które są obecnie omawiane w ramach negocjacji trójstronnych (Trialog – Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska). W dniu 23 maja 2017 firma konsultingowa EcoFys opublikowała, zleconą przez CEMBUREAU, analizę, która w sposób merytoryczny porównuje możliwe zapotrzebowanie i dostępność bezpłatnych uprawnień w okresie 2021-2030 w przypadku każdej z propozycji, które obecnie są rozważane (PE, Rada, KE). Autorzy oszacowali również przewidywane scenariusze wprowadzenia tzw. Międzysektorowego Współczynnika Redukcyjnego CSCF „Cross Sectoral Correction Factor (CSCF)”.


Drogi betonowe czyli o mądrym budowaniu na lata

Drogi betonowe czyli o mądrym budowaniu na lata

15 maja 2017

– Drogi budujemy, by żyło nam się lepiej, by były wsparciem dla rozwoju gospodarczego kraju. Dlatego apelujemy do inwestorów, by w porównaniach brać pod uwagę drogi o nawierzchniach betonowych – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, otwierając seminarium pt. „Drogi betonowe – mądre budowanie na lata”, które 10 maja 2017 r. odbyło się w Kielcach. W seminarium, które objęła honorowym patronatem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wzięło udział prawie 300 osób. – Nie chcemy budowy dróg traktować jako rywalizacji dwóch technologii, chcemy to traktować na poziomie pewnej równowagi. Mam nadzieję, że w Polsce będą rozwijały się alternatywne rozwiązania, które będą przyjazne użytkownikom dróg – mówił Krzysztof Kondraciuk, Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad.


Zainteresowanych drogami betonowymi  zapraszamy na seminarium i stoisko SPC

Zainteresowanych drogami betonowymi zapraszamy na seminarium i stoisko SPC

9 maja 2017

Już jutro, 10 maja, zapraszamy na seminarium pt. „Drogi betonowe – mądre budowanie na lata” – Centrum Kongresowe Targów Kielce, sala Omega, godz. 11 – 16. Na tych, którzy nie dotrą na seminarium, a chcą porozmawiać o drogach betonowych, czekamy od 9 do 11 maja na stoisku Stowarzyszenia Producentów Cementu – hala E, stoisko nr 16.


Wspólnie budujemy Polskę

Wspólnie budujemy Polskę

24 kwietnia 2017

W związku z rosnącymi nakładami inwestycyjnymi, rozwijającym się budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturalnym, sprzedaż cementu w Polsce w 2017 roku wyniesie 16,1 mln ton (o 2,5% więcej niż w 2016 r.), a w 2018 roku sięgnie 17 mln ton – przewiduje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych dla Stowarzyszenia Producentów Cementu. SPC opublikowało te dane podczas spotkania prasowego pt. „Wspólnie budujemy Polskę”, które odbyło się 18 kwietnia 2017 r. w Warszawie. Dla przyszłości branży cementowej w Polsce ogromne znaczenie ma jednak kształt Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.


Seminarium: Drogi betonowe – mądre budowanie na lata

Seminarium: Drogi betonowe – mądre budowanie na lata

10 kwietnia 2017

Serdecznie Państwa zapraszamy na seminarium pt. „Drogi betonowe – mądre budowanie na lata”, podczas którego zaprezentujemy polskie doświadczenia w budowie i utrzymaniu betonowych nawierzchni drogowych. Zaprezentowana zostanie wielokryterialna ocena GDDKiA wyboru rodzajów nawierzchni drogowych dla krajowych autostrad i dróg ekspresowych. Uczestnicy Seminarium będą mieli możliwość zapoznać się z wieloma przykładami realizacji betonowych autostrad i dróg ekspresowych w gminach i powiatach. Pokażemy wiele przykładów mądrego gospodarowania w samorządach na przykładzie budowy dróg.


Reforma EU ETS prace w Parlamencie Europejskim

Reforma EU ETS prace w Parlamencie Europejskim

16 lutego 2017

Jako organizacja reprezentująca producentów cementu w Polsce, pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w prace Parlamentu Europejskiego nad reformą Systemu Handlu Emisjami oraz w głosowanie nad ostateczną wersję PE w dniu 15 lutego 2017. Dziękujemy w szczególności za to, że pomimo intensywnej kampanii mającej na celu wprowadzenie niesprawiedliwego i niezrozumiałego mechanizmu podejścia m.in. do sektora cementowego, reprezentowali Państwo racjonalne stanowisko w sprawie problemów, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do usunięcia polskiego i europejskiego sektora cementowego z gospodarczej mapy Europy.


Wkład konkurencyjnego sektora cementowego w redukcję emisji

Wkład konkurencyjnego sektora cementowego w redukcję emisji

2 lutego 2017

W dniu 1 lutego 2017 w Brukseli – przedstawiciele przemysłu cementowego w Europie spotkali się z Członkami PE w celu zaprezentowania możliwości wkładu naszego sektora w proces rzeczywistej redukcji emisji CO2 w Europie przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności przemysłu. Kluczowe zarówno dla sektora jak i dla gospodarki, jako całości jest utrzymanie systemu bezpłatnych uprawnień do poziomu najefektywniejszych instalacji. Przemysł cementowy, funkcjonujący na zasadach konkurencyjnego rynku wnosi bardzo istotny wkład do zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w UE.


Stanowisko ws propozycji reformy EU ETS po 2020

Stanowisko ws propozycji reformy EU ETS po 2020

27 stycznia 2017

Jako sektory energochłonne, sygnatariusze stanowiska, tworzący ponad 2 mln miejsc pracy, jesteśmy objęci bezpośrednim wpływem Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, a tym samym jesteśmy zagrożeni „ucieczką emisji”, inwestycji oraz zatrudnienia poza UE.
Apelujemy do Członków Parlamentu Europejskiego o zwrócenie uwagi na istotny udział naszych sektorów w gospodarce UE, w szczególności w zakresie zatrudnienia oraz udziału w łańcuchach dostaw kluczowych produktów, a tym samym sprzeciwienie się, w trakcie głosowań w PE, jakimkolwiek rozwiązaniom polegającym na „tiered approach” w zakresie przydziału bezpłatnych uprawnień (nierównego traktowania poszczególnych sektorów).


Kurs Technologii Betonu – edycja wiosna 2017

Kurs Technologii Betonu – edycja wiosna 2017

25 stycznia 2017

Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.


Jeszcze raz o XX edycji konkursu “Polski Cement w Architekturze”

Jeszcze raz o XX edycji konkursu “Polski Cement w Architekturze”

14 stycznia 2017

– Beton jest bezkonkurencyjny, architekci to doceniają – mówił prof. Jan Deja podczas finału XX edycji konkursu “Polski Cement w Architekturze”, który odbył się 25 listopada 2016 r. w warszawskiej siedzibie SARP. Obejrzyjmy jeszcze raz to wydarzenie – tym razem okiem kamery.


Dni Betonu – po godzinach

Dni Betonu – po godzinach

30 grudnia 2016

Dni Betonu to nie tylko konferencja. Temu największemu w Polsce spotkaniu ludzi związanych z szeroko pojętym budownictwem towarzyszy wiele wydarzeń, które uatrakcyjniają bogaty program konferencji. Zapraszamy do obejrzenia filmu “Dni Betonu – po godzinach”.


Dni Betonu – tu otwierają się umysły

Dni Betonu – tu otwierają się umysły

28 grudnia 2016

Przestawiamy kolejny film z zakończonej w październiku br. konferencji. Dni Betonu – tu otwierają się umysły! To prawdziwe stwierdzenie, a konferencja Dni Betonu stanowi unikalną płaszczyznę spotkań i wymiany doświadczeń pomiędzy światem nauki i przemysłu.


Prefabrykacja szansą budownictwa mieszkaniowego – fragmenty debaty + film

Prefabrykacja szansą budownictwa mieszkaniowego – fragmenty debaty + film

14 grudnia 2016

Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym, szanse i zagrożenia dla budownictwa mieszkaniowego, ocena rządowego programu Mieszkanie Plus, budowa tańszych mieszkań i mieszkań na wynajem – to tematy, które zdominowały dyskusję panelową pt. „Budownictwo mieszkaniowe – szansa na rozwój”, która odbyła się 11 października 2016 r., w Wiśle, podczas drugiego dnia konferencji Dni Betonu. Przedstawiamy fragmenty debaty i film.


Czas na budowę infrastruktury taniej w eksploatacji – fragmenty debaty + film

Czas na budowę infrastruktury taniej w eksploatacji – fragmenty debaty + film

13 grudnia 2016

– Koszt budowy to 20-30% całego kosztu życia inwestycji infrastrukturalnej. Budować już potrafimy. Teraz powinniśmy się skupić na tym, żeby budować tak, by te elementy infrastruktury były tanie w eksploatacji – stwierdził Tomasz Franczewski, dyrektor Biura Technicznego BUDIMEX SA podczas debaty pt. „Polska infrastruktura drogowo – kolejowa – doświadczenie i perspektywy”, która odbyła się 10 października 2016 r., podczas pierwszego dnia konferencji Dni Betonu. Przedstawiamy fragmenty debaty i film.


Dni Betonu 2016 – konkurs Power Concrete

Dni Betonu 2016 – konkurs Power Concrete

2 grudnia 2016

Wytrzymałość betonu na ściskanie dochodząca do 100 MPa lub przekraczająca ten pułap sprawiała, że o zmiażdżeniu kostek betonu przez maszynę komunikował potężny huk i dym. Jeszcze raz obejrzyjmy jak przebiegał finał konkursu Power Concrete, który odbył się 10 października 2016 r. podczas IX konferencji Dni Betonu w Wiśle.


Odkrywanie architektury w betonie i betonu w architekturze

Odkrywanie architektury w betonie i betonu w architekturze

28 listopada 2016

– Pokazaliśmy inwestorom i odbiorcom, że materiał surowy jakim jest beton ma również estetykę i może zachwycać pięknem. Inwestorzy, architekci i wykonawcy nauczyli się pracować z betonem, doceniać jego walory i naturalność. Te 20 lat współpracy branży cementowej z architektami przy organizacji konkursu „Polski Cement w Architekturze” to okres odkrywania architektury w betonie i betonu w architekturze – powiedział Mariusz Ścisło, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.


Konkurs „Polski Cement w Architekturze” czyli XX lat popularyzacji dobrej architektury betonowej w Polsce

Konkurs „Polski Cement w Architekturze” czyli XX lat popularyzacji dobrej architektury betonowej w Polsce

25 listopada 2016

Projekt ARKI KONIECZNEGO autorstwa KWK Promes Robert Konieczny zdobył pierwszą nagrodę w XX edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”, który rozstrzygnięto 25 listopada 2016 r. w siedzibie SARP w Warszawie. – Ta dwudziesta, jubileuszowa edycja konkursu dokumentuje 20 lat współpracy branży cementowej z SARP przy popularyzacji dobrej architektury betonowej w Polsce – powiedział Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.


Dni Betonu 2016 – przeżyjmy to jeszcze raz

Dni Betonu 2016 – przeżyjmy to jeszcze raz

22 listopada 2016

Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu przedstawiającego w skrócie przebieg całej IX konferencji Dni Betonu 2016. W filmie można usłyszeć opinie uczestników, partnerów konferencji i organizatorów. Przeżyjmy to jeszcze raz!


Konkurs Architektura Betonowa 2016

Konkurs Architektura Betonowa 2016

26 października 2016

Na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, w dniu 24 października 2016 odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników XVII edycji Konkursu Architektura Betonowa 2016 i otwarcie wystawy pokonkursowej. W uroczystości wzięli udział: Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior, Prorektor ds. ogólnych, prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu prof. dr hab. inż. Jan Deja, szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu inż. Zbigniew Pilch, Prodziekani Wydziału Architektury PK prof. dr hab. inż. arch. Kazimierz Kuśnierz, prodziekan dr inż. arch. Rafał Zawisza, prodziekan dr hab. inż. arch. Katarzyna Łakomy, prezes SARP Oddział Kraków arch. Biś Lisowski, profesorowie i studenci uczelni architektonicznych oraz przedstawiciele mediów.


Rekordowa liczba 960 uczestników konferencji Dni Betonu

Rekordowa liczba 960 uczestników konferencji Dni Betonu

17 października 2016

– Cieszę się, że jestem w tym miejscu i jest tu tak duże zapotrzebowanie na dyskusję środowiska naukowego i przemysłu. To bardzo istotne, by integrować te dwa obszary jeszcze mocniej, by ze sobą nawzajem współpracowały i tworzyły nową jakość – mówił Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podczas otwarcia IX konferencji Dni betonu, która w dniach 10-12 października 2016 odbyła się w Wiśle. W Dniach Betonu wzięła udział rekordowa liczba 960 uczestników.


5 branżowych stowarzyszeń zadeklarowało wsparcie budownictwa mieszkaniowego

5 branżowych stowarzyszeń zadeklarowało wsparcie budownictwa mieszkaniowego

17 października 2016

Pięć branżowych stowarzyszeń, obecnych na konferencji Dni Betonu, podpisało 11 października 2016 r. deklarację „o merytorycznym i technologicznym wsparciu dla opracowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych”.


Najlepsze prace sesji posterowej

Najlepsze prace sesji posterowej

17 października 2016

Po raz kolejny konferencji Dni Betonu towarzyszyła sesja posterowa. W tym roku zgłoszono na nią 35 prac, z których jury wyróżniło trzy prace, a nagrodziło – dwie.


Nagrody Dni Betonu 2016

Nagrody Dni Betonu 2016

14 października 2016

Prof. Kazimierz Furtak z Politechniki Krakowskiej, prof. Zbigniew Giergiczny z Politechniki Śląskiej, Piotr Smolarczyk – prezes firmy Budpol, architekt Tomasz Konior i prezes Andrzej Balcerek – od ponad 40 lat związany z Cementownią Górażdże otrzymali nagrody Dni Betonu 2016.


Zespół CT BETOTECH zwycięzcą konkursu Power Concrete 2016

Zespół CT BETOTECH zwycięzcą konkursu Power Concrete 2016

13 października 2016

Zespół Centrum Technologicznego BETOTECH działający w ramach struktur Grupy Górażdże w składzie: Marzena Dziewic, Kamil Gębusia, Damian Dziuk i Artur Golda zdobył I miejsce w konkursie Power Concrete 2016. Nagrody dla zwycięzców konkursu wręczali, 10 października podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle, Andrzej Ptak – przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i Marcelo Catala – członek zarządu SPC.


Stanowisko sektora cementowego – EU ETS po roku 2020

Stanowisko sektora cementowego – EU ETS po roku 2020

6 października 2016

Polityka Klimatyczna jest jedną z dziedzin, w których przemysł potrzebuje długofalowej stabilności warunków prawnych, co umożliwi utrzymanie konkurencyjności względem producentów spoza UE, którzy nie są obciążani kosztami emisji CO2. W celu zapewnienia realizacji inwestycji w zakresie możliwości redukcyjnych niezbędna jest przewidywalność kosztów CO2 zarówno w krótko jak i długookresowej perspektywie czasowej.


Poznaliśmy pięciu finalistów konkursu Power Concrete 2016

Poznaliśmy pięciu finalistów konkursu Power Concrete 2016

22 września 2016

Pierwsze miejsce zdobył zespół CT BETOTECH działającego w ramach struktur Grupy Górażdże, drugie – zespół CEMEX ’88 z CEMEX Polska, trzecie – Laboratorium Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej, czwarte – LAFARGEHOLCIM Polska, piąte – CEMEX M4 z CEMEX Polska. Takie są wyniki eliminacji konkursu Power Concrete 2016, które z udziałem 33 zespołów projektowych z całej Polski odbyły się 20 września w Krakowie. Finał zostanie rozegrany 10 października podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle na oczach ponad 850 uczestników tego wydarzenia.


Zobaczyli to, czego nie widać na papierze

Zobaczyli to, czego nie widać na papierze

12 września 2016

– Jest duża różnica między teorią a praktyką. Na papierze tego nie widać. Zobaczenie ile wysiłku kosztuje przełożenie projektu na konkretny obiekt było bardzo cenne – podsumował Tomasz Kondracki, student IV roku architektury Politechniki Śląskiej. 26 studentów wydziałów architektury z 9 uczelni z całej Polski wzięło udział w warsztatach studenckich architektura betonowa. Organizatorami przedsięwzięcia, które odbyło się w dniach 5 – 9 września 2016 r., były: Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Katedra Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.


Konkurs POWER CONRETE 2016

Konkurs POWER CONRETE 2016

21 czerwca 2016

Po raz IV, w ramach Konferencji DNI BETONU 2016 zorganizowany został konkurs POWER CONCRETE. Finał konkursu odbędzie się w trakcie Konferencji Hotelu Gołębiewski w Wiśle w dniu 10 października 2016. Tym razem tematem konkursu jest: “Wykonanie betonu cementowego o maksymalnym stosunku wytrzymałości na ściskanie do gęstości. Gęstość w chwili badania nie może być większa niż 1600 kg/m3 w dowolnym wybranym przez uczestnika stanie wilgotnościowym”


Perspektywy rozwoju sektora budowlanego w latach 2016-2017

Perspektywy rozwoju sektora budowlanego w latach 2016-2017

7 czerwca 2016

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu, rozpoczyna w lipcu br. nowe badanie sytuacji gospodarczej w sektorze budowlanym. Badanie będzie miało na celu diagnozę bieżącej sytuacji w budownictwie i na rynku cementu oraz prognozę zmian koniunktury w krótkim i średnim okresie.
W związku z tym, mamy przyjemność zaprosić Państwa na konferencję, którą organizujemy w Warszawie dnia 22 czerwca 2016 roku, w trakcie której przedstawione zostaną podstawowe założenia i cele naszego badania. Będzie to również okazja do zapoznania się z ankietą, a także zgłoszenia uwag i pomysłów, które mogłyby zostać wykorzystane przy realizacji tego przedsięwzięcia.


Fakt: nawierzchnie betonowe są tańsze i stabilne cenowo

Fakt: nawierzchnie betonowe są tańsze i stabilne cenowo

7 czerwca 2016

Drogi o nawierzchniach betonowych są tańsze w budowie i utrzymaniu. – Zarówno technologia betonowa jak i asfaltowa mają swoje miejsce i obie powinny być stosowane na polskich drogach, a o wyborze rodzaju nawierzchni powinna decydować analiza cyklu życia LCC – powiedział prof. Antoni Szydło z Politechniki Wrocławskiej podczas seminarium „Budujmy drogi betonowe – to się opłaca”, które 1 czerwca 2016 r. odbyło się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego „Autostrada – Polska” w Kielcach.


Seminarium: “Wyroby cementowe – ich znaczenie w kształtowaniu trwałości i bezpieczeństwa obiektów budowlanych oraz sposoby wprowadzania ich do obrotu”

Seminarium: “Wyroby cementowe – ich znaczenie w kształtowaniu trwałości i bezpieczeństwa obiektów budowlanych oraz sposoby wprowadzania ich do obrotu”

10 maja 2016

W dniu 10 maja 2016 r. odbyło się seminarium pt. “Wyroby cementowe – ich znaczenie w kształtowaniu trwałości i bezpieczeństwa obiektów budowlanych oraz sposoby wprowadzania ich do obrotu” organizowane przez Instytut Techniki Budowlanej we współpracy z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Stowarzyszeniem Producentów Cementu.
W seminarium uczestniczyli przedstawiciele instytutów badawczych, wyższych uczelni technicznych, inspektoratów nadzoru budowlanego oraz przemysłu – łącznie blisko 80 osób.


Seminarium – BUDUJMY DROGI BETONOWE – TO SIĘ OPŁACA

Seminarium – BUDUJMY DROGI BETONOWE – TO SIĘ OPŁACA

22 kwietnia 2016

Serdecznie zapraszamy na Seminarium pt. „Budujmy Drogi Betonowe – to się opłaca”, podczas którego przedstawimy argumenty przemawiające za wyborem nawierzchni betonowych, podzielimy się doświadczeniami krajowymi i europejskimi z wykonawstwa dróg betonowych. Uczestnicy Seminarium będą mieli możliwość zapoznania się z obiektywnym, wykonanym przez niezależny zespół ekspertów, raportem przygotowanym przez zespół pod kierownictwem prof. Antoniego Szydło na temat badań i analiz kosztów budowy i utrzymania nawierzchni betonowych i asfaltowych.


Raport Politechniki Wrocławskiej “Badania i analizy kosztów budowy i utrzymania nawierzchni betonowych i asfaltowych”

Raport Politechniki Wrocławskiej “Badania i analizy kosztów budowy i utrzymania nawierzchni betonowych i asfaltowych”

19 kwietnia 2016

– Przeanalizowaliśmy łącznie dziewięć rodzajów konstrukcji, przeprowadziliśmy setki obliczeń porównując koszty budowy i utrzymania na podstawie kilkudziesięciu parametrów, w tym doświadczeń zebranych przy eksploatacji betonowych i asfaltowych odcinków autostrady A4, A2 i S8. Nawet pomimo historycznego minimum cen asfaltu, nawierzchnie betonowe okazały się tańsze już na etapie budowy, a w perspektywie 30 lat eksploatacji dwukrotnie tańsze niż drogi asfaltowe – ocenił prof. Antoni Szydło z Politechniki Wrocławskiej. Poniżej prezentujemy obszerny wyciąg z raportu prof. Szydło pt. „Badania i analizy kosztów budowy i utrzymania nawierzchni betonowych i asfaltowych”.


Po 30 latach eksploatacji drogi betonowe tańsze o ponad 50% od asfaltowych

Po 30 latach eksploatacji drogi betonowe tańsze o ponad 50% od asfaltowych

15 kwietnia 2016

Już na etapie budowy kilometr drogi ekspresowej z nawierzchnią betonową (w zależności od kategorii ruchu) jest od 28,8% do 33% tańszy od podobnej drogi z nawierzchnią asfaltową. Po 30 latach eksploatacji droga ekspresowa betonowa jest o 54,5 do 57% tańsza (w zależności od kategorii ruchu) w stosunku do nawierzchni asfaltowej – takie wnioski płyną z raportu przeprowadzonego przez zespół ekspertów z Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem prof. Antoniego Szydło. Prezentacja raportu odbyła się 14 kwietnia 2016 r. podczas konferencji prasowej Stowarzyszenia Producentów Cementu.


Lawinowy wzrost importu cementu ze Wschodu i blokada eksportu do Rosji mogą uderzyć w nasz przemysł cementowy

Lawinowy wzrost importu cementu ze Wschodu i blokada eksportu do Rosji mogą uderzyć w nasz przemysł cementowy

15 kwietnia 2016

Nieuczciwa konkurencja związana z importem cementu spoza Unii Europejskiej stanowi realne zagrożenie dla bytu naszych cementowni. W lutym we Francji ogłoszono zamknięcie 2 cementowni zastępując ich produkt cementem sprowadzanym z Afryki. – Branża cementowa w Polsce generuje około 25 tysięcy miejsc pracy i oczekuje od administracji rządowej zapewnienia równych szans w działaniu na rynku polskim i na rynkach zagranicznych. Chrońmy własny przemysł – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 kwietnia 2016 r.


Koszty budowy i eksploatacji nawierzchni betonowych i asfaltowych

Koszty budowy i eksploatacji nawierzchni betonowych i asfaltowych

14 kwietnia 2016

Zapraszamy do zapoznania się z infografiką z porównania kosztów budowy i eksploatacji nawierzchni betonowych i asfaltowych. Infografika została przygotowana na podstawie analizy przeprowadzonej przez ekspertów z Politechniki Wrocławskiej.


Nowe wydawnictwo: Modyfikacja materiałowa betonu

Nowe wydawnictwo: Modyfikacja materiałowa betonu

11 kwietnia 2016

[…] Modyfikowanie składu betonu stanowi decydujący czynnik pro-rozwojowy w technologii betonu. Książka Pawła Łukowskiego w sposób bezprecedensowy utrafiła w ten obszar mając ambicje całościowego, jakkolwiek w syntetycznym skrócie przedstawienia zagadnienia. Autorowi i Wydawnictwu należą się wyrazy uznania za podjęcie trudu autorskiego i edytorskiego zakończonego powstaniem dzieła wartościowego i bardzo potrzebnego, które na pewno spotka się z szerokim zainteresowaniem czytelników. […]
prof. dr hab. inż. Lech Czarnecki


TECHNOLOGIA BETONU – kurs – edycja wiosna 2016 – ZAPISY!!!

TECHNOLOGIA BETONU – kurs – edycja wiosna 2016 – ZAPISY!!!

11 lutego 2016

Zajęcia prowadzone są przez czołowych polskich specjalistów w zakresie cementu i betonu z wiodących krajowych uczelni: AGH i Politechnik: Krakowskiej, Rzeszowskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej.


Rola sektora w gospodarce analiza LeBipe

Rola sektora w gospodarce analiza LeBipe

10 lutego 2016

The Concrete Initiative jest inicjatywą zrzeszającą organizacje zajmujące się promocją zrównoważonego budownictwa w Europie, powołaną przez: CEMBUREAU (the European Cement Association), BIBM (the European Federation for Precast Concrete) i ERMCO (the European Ready Mixed Concrete Organization). Organizacje te w dniu 19 listopada opublikowały wyniki analizy przygotowanej przez firmę konsultingową Le BIPE, dotyczącej efektu mnożnikowego przemysłu cementowego oraz betonowego na gospodarkę w Europie.


Zapraszamy na IX Konferencję DNI BETONU

Zapraszamy na IX Konferencję DNI BETONU

21 stycznia 2016

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w IX Konferencji DNI BETONU, która tradycyjnie odbędzie się w Wiśle w Hotelu Gołębiewski, w dniach 10-12 października 2016.
DNI BETONU stały się ważnym wydarzeniem w kalendarzu konferencji naukowo-technicznych, które skupiają specjalistów związanych z technologią betonu. W 2014 roku w DNIACH BETONU wzięło udział 850 uczestników z kraju i zagranicy.


Nagrody i wyróżnienia za beton: jego brzmienie, estetykę i szczególne właściwości

Nagrody i wyróżnienia za beton: jego brzmienie, estetykę i szczególne właściwości

21 grudnia 2015

– Zapraszam Państwa do Katowic byście mogli posłuchać jak brzmi beton. Sala koncertowa NOSPR to instrument skonstruowany po to, by w nim brzmiała muzyka. Znakomitym tworzywem do powstania tego miejsca był właśnie beton – mówił architekt Tomasz Konior odbierając 11 grudnia 2015 r. jedną z dwóch pierwszych nagród w XIX edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.


Wyniki XIX edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”

Wyniki XIX edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”

11 grudnia 2015

Architekci z Biura Projektów Lewicki, Łatak – twórcy projektu tunelu aerodynamicznego w Morach pod Warszawą oraz architekci z Konior Studio – autorzy projektu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zostali nagrodzeni w XIX edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”. 11 grudnia 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2014 r.


Konkurencja technologii to dobre rozwiązanie dla polskich dróg

Konkurencja technologii to dobre rozwiązanie dla polskich dróg

8 grudnia 2015

– W Polsce powinny być zarówno nawierzchnie betonowe jak i bitumiczne. To jest tylko konkurencja. Tylko rywalizacja w obrębie różnych technologii daje szansę, że tak naprawdę zbudujemy lepsze drogi – mówił prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas II Krakowskich Dniach Nawierzchni. Stowarzyszenie Producentów Cementu było patronem merytorycznym tego wydarzenia.


Konkurs Architektura Betonowa 2015

Konkurs Architektura Betonowa 2015

28 października 2015

W dniu 20 października 2015 w Galerii GIL na Politechnice Krakowskiej odbył się wernisaż wystawy Architektura Betonowa 2015 – Akademicka Nagroda za Najlepszą Pracę Dyplomową Roku. Była to już XVI edycja konkursu organizowanego wspólnie przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (biuro konkursu prowadzi Katedra Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej) oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. To już cykliczne wydarzenie wpisało się w rytm życia akademickiego. Na tegoroczną edycję nadesłano dwadzieścia osiem prac z jedenastu wydziałów architektury z całej Polski.


Bezpieczny i pożyteczny co-processing w cementowniach

Bezpieczny i pożyteczny co-processing w cementowniach

7 października 2015

– Ponad połowa ciepła potrzebnego do produkcji klinkieru w cementowniach w Polsce pochodzi z paliw alternatywnych. Ale są zakłady, które z paliw alternatywnych pozyskują nawet ponad 80% ciepła – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas otwarcia XI seminarium poświęconego wykorzystaniu paliw alternatywnych. Seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu odbyło się 7 października 2015 r. w Krakowie i przyciągnęło ponad 200 uczestników z całego kraju.


Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym”

Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym”

30 września 2015

Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym” odbyła się 30 września 2015 r. w Chełmie pod patronatem Głównego Inspektora Pracy. Podczas konferencji zostały przedstawione m.in. dobre praktyki dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wdrożone w przemyśle cementowym w Polsce, wyzwania, przed którymi jeszcze stoi sektor oraz doświadczenia służb państwowych ze współpracy z branżą cementową.


Przygotowania do konferencji DNI BETONU 2016

Przygotowania do konferencji DNI BETONU 2016

29 września 2015

Rada Programowa Konferencji DNI BETONU 2016 zebrała się 29 września 2015 r. w Krakowie. To pierwsze spotkanie rady przed konferencją, która odbędzie się w przyszłym roku. Podczas kolejnych spotkań ponad 30 przedstawicieli świata nauki i przemysłu będzie ustalało i opiniowało tematykę poszczególnych sesji konferencyjnych.


Budowa betonowej autostrady A1 Stryków – Tuszyn

Budowa betonowej autostrady A1 Stryków – Tuszyn

22 września 2015

Przedstawiamy film o budowie dróg ekspresowych i autostrad z betonu na przykładzie budowy odcinka autostrady autostrady A1 Stryków – Tuszyn, kluczowego łącznika na polskiej mapie drogowej. W kolejnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej, w latach 2014 – 2023, powstanie więcej kilometrów dróg ekspresowych i autostrad z nawierzchnią betonową niż powstało w Polsce po 1989 roku – tak wynika z zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Największy inwestor, po przeprowadzeniu wielokryterialnej analizy, wytypował do realizacji z nawierzchnią betonową ok. 810 km dróg. Są nowoczesne dokumenty dla projektantów i wykonawców, jest sprawdzona technologia i są doświadczeni wykonawcy tego rodzaju nawierzchni. Wszystko to zapowiada, że mamy przed sobą perspektywę dobrych i trwałych dróg.


Konferencja – nowe technologie w budowie dróg z nawierzchnią betonową

Konferencja – nowe technologie w budowie dróg z nawierzchnią betonową

14 września 2015

Instytut Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Inżynierii Komunikacyjnej IKKU Sp. z o.o. zapraszają na konferencję techniczną: NOWE TECHNOLOGIE W BUDOWIE DRÓG Z NAWIERZCHNIĄ
Z BETONU CEMENTOWEGO.


I asfalt i beton czyli … dlaczego ważna jest możliwość wyboru technologii nawierzchni drogowych

I asfalt i beton czyli … dlaczego ważna jest możliwość wyboru technologii nawierzchni drogowych

3 września 2015

Jakie argumenty przemawiają za rozbudową w Polsce sieci dróg krajowych o nawierzchni betonowej? Dlaczego ważna jest możliwość wyboru technologii nawierzchni drogowej? O tym w rozmowie przed kamerą ViaExpert mówi prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.


Nawierzchnie betonowe – uzasadnione rozwiązanie dla polskich dróg.

Nawierzchnie betonowe – uzasadnione rozwiązanie dla polskich dróg.

28 lipca 2015

Od jesieni 2014 roku, w polskim Sejmie i środowisku drogowym, toczy się dyskusja dotycząca wyboru technologii w budowie planowanej sieci dróg ekspresowych.
Po grudniowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Infrastruktury, gdzie przedstawiono uwarunkowania decyzji dotyczącej wyboru technologii betonowej dla 809 km nawierzchni dróg ekspresowych i autostrad, z inicjatywy PSWNA, w czerwcu odbyło się kolejne posiedzenie Komisji w tej sprawie. W trakcie posiedzenia PSWNA przedstawiło prezentację dotyczącą wyboru technologii budowy dróg, w której znalazły się informacje nieprawdziwe, tendencyjne, mogące wprowadzić Posłów i innych odbiorców w błąd.
W tej sytuacji, Stowarzyszenie Producentów Cementu prowadzące od 20 lat działania informacyjne dotyczące dróg betonowych, postanowiło przygotować informację odnoszącą się do poszczególnych elementów prezentacji PSWNA.
Zapraszamy do zapoznania się z analizą przygotowaną przez specjalistów Stowarzyszenia Producentów Cementu


Analiza porównawcza Oceny Cyklu Życia nawierzchni betonowych i asfaltowych

Analiza porównawcza Oceny Cyklu Życia nawierzchni betonowych i asfaltowych

28 lipca 2015

Oddziaływanie środowiskowe infrastruktury jest czynnikiem bardzo istotnym w optymalnym doborze technologii np. nawierzchni drogowych. Na dzień dzisiejszy funkcjonuje szereg interpretacji, mniej lub bardziej merytorycznych, dotyczących oddziaływania na środowisko dróg wykonanych w technologii betonowej oraz asfaltowych. Mając na uwadze uporządkowanie dostępnej wiedzy oraz jej weryfikację merytoryczną, w maju 2015, Stowarzyszenie Producentów Cementu zleciło do Instytutu Techniki Budowlanej przygotowanie analizy porównawczej oraz weryfikacji dostępnych Ocen Cyklu Życia dla nawierzchni drogowych wykonanych w technologii betonowej oraz asfaltowej.


Ćwierć wieku Stowarzyszenia Producentów Cementu

Ćwierć wieku Stowarzyszenia Producentów Cementu

29 maja 2015

– Nasz przemysł potrzebuje stabilnych warunków gospodarowania, aby mógł rozwijać się przez następnych 25 lat – powiedział Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas wczorajszych [28 maja 2015 r.] obchodów 25-lecia SPC, które odbyły się w Warszawie.


Wybory władz Stowarzyszenia Producentów Cementu

Wybory władz Stowarzyszenia Producentów Cementu

29 maja 2015

Andrzej Ptak, prezes Grupy Ożarów SA został ponownie wybrany na funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego, które 29 maja 2015 r. odbyło się w Ożarowie Mazowieckim. Na wiceprzewodniczącego SPC wybrano Dariusza Gawlaka, prezesa Cementowni Warta SA.


Beton – fakty i mity o betonowych nawierzchniach drogowych w kamerze ViaExpert

Beton – fakty i mity o betonowych nawierzchniach drogowych w kamerze ViaExpert

25 maja 2015

Beton stał się dla drogowców wyzwaniem, ale przecież jest już rozwiązaniem sprawdzonym. W ciągu 20 lat w naszym kraju wybudowano ok. 600 km dróg i autostrad o nawierzchni betonowej. Są dokumenty techniczne, są specjaliści. Gwarantuje to możliwość sprawnej budowy kolejnych 810 km dróg ekspresowych w technologii betonu cementowego. Oto jak problematykę prezentowaną podczas seminarium “Drogi betonowe – dokonania i wyzwania” uchwycili reporterzy ViaExpert.


Projekty weryfikowane w praktyce

Projekty weryfikowane w praktyce

25 maja 2015

40 studentów wydziałów architektury uczelni z całej Polski wzięło udział w I Ogólnopolskich Warsztatach Architektonicznych pn. „1 m3”. Studenci projektowali i wykonywali meble z betonu przeznaczone dla powstającego parku obywatelskiego na kieleckim osiedlu Czarnów.


Drogi betonowe – czas dobrze wykorzystany

Drogi betonowe – czas dobrze wykorzystany

15 maja 2015

– Czas, który poświęciliśmy na popularyzowanie idei budowy dróg betonowych został dobrze wykorzystany. Dzisiaj chcemy pokazać co dzieje się w związku z budową dróg betonowych, poznać doświadczenia wykonawców, porozmawiać o faktach i mitach związanych z drogami betonowymi – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący SPC, otwierając 14 maja 2015 r. seminarium pt. „Drogi betonowe – dokonania i wyzwania”. W spotkaniu wzięło udział ponad 400 osób.


Gospodarka Niskoemisyjna 2050 w Europie – sektor cementowy

Gospodarka Niskoemisyjna 2050 w Europie – sektor cementowy

16 kwietnia 2015

Niniejsza mapa drogowa jest wynikiem otwartych dyskusji wewnątrz branży na poziomie europejskim oraz z osobami zainteresowanymi spoza niej. Na różnych etapach jej opracowywania o wkład poproszono organizacje pozarządowe, polityków i agencje międzynarodowe. Naszkicowane tutaj rozwiązania to rzeczywistość, a nie mrzonka. Chociaż niektóre z opisanych technologii są nadal na wczesnym etapie rozwoju, to nie są też abstrakcyjnymi pomysłami. Niestety, nie ma cudownego leku na wszystkie bolączki. Do osiągnięcia naszych celów przyczyni się połączenie sprawności procesu, wyboru surowców, zrównoważonych źródeł paliwa, ciągłej innowacyjności i przełomowych technologii. Przemysł cementowy i betonowy może odegrać kluczową rolę, pomagając Europie osiągnąć jej cele, ponieważ jego wizja jest zbieżna z europejskimi wymaganiami i strategicznymi celami w zakresie zatrudnienia, innowacyjności, edukacji, integracji społecznej, ochrony klimatu i energii.


W 2015 roku wzrost sprzedaży cementu w Polsce do 16 mln ton

W 2015 roku wzrost sprzedaży cementu w Polsce do 16 mln ton

15 kwietnia 2015

– Po pierwszym kwartale mamy 3,4% wzrostu sprzedaży cementu na rynku polskim w stosunku do roku 2014, co tchnie optymizmem. Oceniamy, że rok 2015 będzie rokiem kolejnego wzrostu o 5-6% – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 kwietnia 2015 r. W 2014 roku sprzedano w Polsce ok. 15,1 mln ton cementu, a prognoza na 2015 rok zakłada sprzedaż na poziomie 16 mln ton.


Seminarium: DROGI BETONOWE – dokonania i wyzwania

Seminarium: DROGI BETONOWE – dokonania i wyzwania

30 marca 2015

Seminarium na temat betonowych nawierzchni drogowych organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Podczas którego będziemy mieli możliwość poznać argumenty za wyborem nawierzchni betonowych, podzielić się własnymi doświadczeniami z wykonawstwa oraz poznać kierunki rozwoju betonowych nawierzchni drogowych.


Poznaj miażdżące fakty – wybierz Pewny Cement. Część druga filmu pt. „Trwałość betonu”

Poznaj miażdżące fakty – wybierz Pewny Cement. Część druga filmu pt. „Trwałość betonu”

11 marca 2015

Prezentujemy drugą część z filmowego cyklu poświęconego porównaniu właściwości betonów wykonanych na bazie cementu z cementowni oraz betonów przygotowanych na bazie wyrobów cementopodobnych. Przedstawiamy istotne z punktu widzenia użytkownika wyniki badań wytrzymałości betonów na ściskanie, odporności na zamrażanie i rozmrażanie oraz podatności na karbonatyzację czyli potencjalną zdolność wykonanych betonów do ochrony stali zbrojeniowej przed korozją.


TECHNOLOGIA BETONU – kurs – edycja wiosna 2015 – ZAPISY!!!

TECHNOLOGIA BETONU – kurs – edycja wiosna 2015 – ZAPISY!!!

9 lutego 2015

Zajęcia prowadzone są przez czołowych polskich specjalistów w zakresie cementu i betonu z wiodących krajowych uczelni: AGH i Politechnik: Krakowskiej, Rzeszowskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej.


Stosowanie dwóch równorzędnych technologii na drogach to pójście o krok dalej

Stosowanie dwóch równorzędnych technologii na drogach to pójście o krok dalej

17 grudnia 2014

– Ta decyzja została podjęta z pełną świadomością. To nie jest rewolucja tylko pójście o krok dalej. Państwo jest po to, żeby była oferta dla wszystkich polskich przedsiębiorców, oferta oparta o wyliczenia, o realizowanie takich technologii, które ze sobą konkurują i dają bezpieczeństwo całej branży transportowej. Sprawdzenie się potem w praktyce udowodni, że to polskie otwarcie na te dwie równorzędne technologie jest właściwe – powiedział Zbigniew Rynasiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju podsumowując wczorajsze [16 grudnia 2014 r.] obrady Sejmowej Komisji Infrastruktury. Posiedzenie komisji zwołano w związku z zapowiedzią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wykonaniu w technologii betonowej ponad 800 km dróg krajowych i autostrad w perspektywie finansowej 2014 – 2020.


List Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu do Premier Rządu RP

List Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu do Premier Rządu RP

17 grudnia 2014

List Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu Andrzeja Ptaka do Premier Rządu RP Ewy Kopacz w sprawie dyskusji toczącej się wokół zapowiedzi GDDKiA o budowie w technologii betonowej ponad 800 km dróg krajowych i autostrad w perspektywie finansowej UE na lata 2014 – 2020.


Brama Poznania i Biblioteka Raczyńskich nagrodzone w XVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze

Brama Poznania i Biblioteka Raczyńskich nagrodzone w XVIII edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze

13 grudnia 2014

Znamy już laureatów XVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Dwie równorzędne nagrody główne otrzymali: Ad Artis Emerla Wojda za „Bramę Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego” oraz Jems Architekci za „Rozbudowę Biblioteki Raczyńskich”. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu, które 13 grudnia 2014 r. odbyło się w warszawskiej siedzibie SARP wręczono także dwa wyróżnienia: dla Maćków Pracownia Projektowa za „Rewitalizację podwórka kamienicy przy ul. Podwale 61 we Wrocławiu” i dla pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy za „Park Technologiczny BRAINVILLE w Nowym Sączu.
Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce „za użycie betonu towarowego” otrzymali również twórcy „Bramy Poznania”.


Film z konferencji DNI BETONU 2014

Film z konferencji DNI BETONU 2014

24 listopada 2014

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego VIII Międzynarodową Konferencję DNI BETONU 2014. W tym największym w Polsce spotkaniu branży budowlanej, które w dniach 13-15 października 2014 r. odbyło się w Wiśle, wzięło udział 850 uczestników.


Nowe OST dotyczące betonu trzeba jak najszybciej wprowadzić w życie

Nowe OST dotyczące betonu trzeba jak najszybciej wprowadzić w życie

23 listopada 2014

– Dywersyfikujemy technologię i będziemy budować więcej dróg o nawierzchni betonowej – zapowiedział Tomasz Rudnicki, zastępca Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad 14 października 2014 r. podczas konferencji DNI BETONU. Nazajutrz, podczas „Warsztatów betonowych”, Wacław Michalski dyrektor ds. technologii GDDKiA przedstawił szczegółową listę proponowanych do zabudowy w betonie 781,55 km dróg. Ta dywersyfikacja ma przynieść 670 mln zł oszczędności na etapie budowy, a kolejne oszczędności poprzez niższe koszty eksploatacji dróg betonowych i ich dłuższą żywotność sięgającą 30 – 50 lat. Podczas warsztatów mówiono o Ogólnych Specyfikacjach Technicznych dla betonu, a uczestnicy warsztatów wystosowali apel do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego oraz do GDDKiA o niezwłoczną zmianę rozporządzenia, które pozwoli stosować przygotowane przez specjalistów nowoczesne Ogólne Specyfikacje Techniczne.


Debata „Nowa perspektywa budżetowa a szanse i zagrożenia dla budownictwa”

Debata „Nowa perspektywa budżetowa a szanse i zagrożenia dla budownictwa”

22 listopada 2014

Drugiego dnia konferencji DNI BETONU 2014 odbyła się debata pt. „Nowa perspektywa budżetowa a szanse i zagrożenia dla budownictwa”. Prowadzący – red. Maciej Głogowski z Radia TOK FM – zaprosił do dyskusji: Tomasza Rudnickiego zastępcę Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad, prezesa Budimex-u Dariusza Blochera, Bohdana Wyżnikiewicza – prezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Wiktora Piwkowskiego – prezesa Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Michała Mokrzańskiego – dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Ministerstwa Infrastruktury, odpowiedzialnego za inwestycje na kolei. Poniżej prezentujemy pełny zapis debaty.


Apel konferencji po debacie o betonie towarowym

Apel konferencji po debacie o betonie towarowym

21 listopada 2014

W odniesieniu do betonu towarowego, okres od 1 lipca 2013 r. do chwili obecnej, wyróżnia brak jednoznaczności w definiowaniu jakości oraz zupełny brak przejrzystości prawa, utrudniający jego egzekwowanie. Ten stan sprzyja pogłębianiu szarej strefy gospodarczej, podważa zaufanie producentów betonu u odbiorców mieszanki betonowej oraz rujnuje warunki równej konkurencji na rynku betonu towarowego. Takie wnioski płyną z debaty pt. „Beton towarowy a wyrób budowlany”, która była wydarzeniem towarzyszącym pierwszego dnia konferencji DNI BETONU 2014. Efektem dyskusji jest apel konferencji DNI BETONU do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o konkretne zmiany w ramach obecnej nowelizacji prawa dotyczącej wyrobów budowlanych oraz przepisów pokrewnych.


Forum Nawierzchnie Drogowe – Kraków 2014

Forum Nawierzchnie Drogowe – Kraków 2014

4 listopada 2014

Trwają przygotowania do KRAKOWSKICH DNI NAWIERZCHNI 2014 (Kraków, 25-26 listopada 2014 r.), w ramach których odbędą się I Ogólnopolskie Seminarium Specjalistyczne “Wzmacnianie i remonty konstrukcji nawierzchni drogowych – WZMACNIANIE NAWIERZCHNI 2014” (25 listopada 2014 r.) oraz II Ogólnopolskie Forum Specjalistyczne “Drogowe nawierzchnie z mieszanek mineralno-asfaltowych oraz betonu cementowego – NAWIERZCHNIE DROGOWE 2014” (26-27 listopada 2014 r.). W trakcie trzydniowego wydarzenia z cyklu KONFERENCJE SPECJALISTYCZNE nauka-praktyka-biznes odbędą się dwie debaty tematyczne.


Film “Concrete initiative”

Film “Concrete initiative”

31 października 2014

“Wyzwania są drogą do przyszłości, a marzenia nas do niej prowadzą. Pomyśl co jest bezpieczne i trwałe, tworzone lokalnie i odpowiedzialnie, jednoczy ludzi i stanowi kręgosłup zrównoważonego budownictwa – to beton”. Zapraszamy do obejrzenia wspaniałego filmu!


Forum Ochrony Środowiska 6-7 listopada Grupa Ożarów

Forum Ochrony Środowiska 6-7 listopada Grupa Ożarów

23 października 2014

Stowarzyszenie Producentów Cementu zaprasza na organizowane przez Zespół powermeetings.eu w ścisłej współpracy z Grupą Ożarów S.A. w dniach 6-7 listopada br. – bardzo ciekawe spotkanie dotyczące tematyki ochrony środowiska w przemyśle


Nagrody DNI BETONU 2014

Nagrody DNI BETONU 2014

15 października 2014

Prof. Genowefa Zapotoczna – Sytek, prof. Pierre – Claude Aitcin, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz architekt Zbigniew Maćków zostali laureatami nagrody DNI BETONU 2014. 14 października, podczas uroczystej kolacji, rozdano nagrody DNI BETONU tzw. betonowe Oskary. Wręczali je Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prof. Jan Deja.


Zakończenie DNI BETONU 2014 i warsztaty betonowe

Zakończenie DNI BETONU 2014 i warsztaty betonowe

15 października 2014

– Dziękuję Radzie Programowej, autorom referatów, wszystkim aktywnym uczestnikom naszego spotkania i Komitetowi Organizacyjnemu. Zapraszam Państwa na kolejną IX Konferencję DNI BETONU, która odbędzie się w dniach od 10 do 12 października 2016 roku – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, zamykając 15 października obrady VIII Konferencji DNI BETONU 2014.


Film z finału konkursu Power Concrete 2014

Film z finału konkursu Power Concrete 2014

14 października 2014

Gratulujemy zwycięzcom konkursu Power Concrete 2014 – zespołowi firmy MAPEI Polska. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.


DNI BETONU 2014 – DZIEŃ DRUGI

DNI BETONU 2014 – DZIEŃ DRUGI

14 października 2014

Dwie sesje biegnące równolegle do głównych obrad konferencji: sesja posterowa i sesja warsztatowa – to nowości DNI BETONU 2014.


850 osób bierze udział w konferencji DNI BETONU 2014

850 osób bierze udział w konferencji DNI BETONU 2014

13 października 2014

– 850 osób przyjęło nasze zaproszenie i bierze udział w VIII Międzynarodowej Konferencji DNI BETONU 2014 – poinformował prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. 13 października o godz. 11 to największe w Polsce spotkanie producentów betonu towarowego i świata nauki otworzył Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.


FINAŁ KONKURSU POWER CONCRETE 2014

FINAŁ KONKURSU POWER CONCRETE 2014

13 października 2014

Podczas kolacji powitalnej DNI BETONU – na oczach 850 osób – rozegrano finał III edycji konkursu Power Concrete 2014. Zwyciężył zespół technologów w składzie Jakub Augustyn, Krzysztof Wrzecion, Przemysław Pudlik, Arkadiusz Smętek z firmy MAPEI Polska. Zwycięzcy odebrali gratulacje i czek na 7500 zł ufundowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.


W poniedziałek finał konkursu Power Concrete

W poniedziałek finał konkursu Power Concrete

10 października 2014

5 zespołów inżynierskich weźmie udział w finale konkursu Power Concrete, który w poniedziałek, 13 października, odbędzie się w Wiśle, podczas pierwszego dnia Międzynarodowej Konferencji DNI BETON. Na filmie możecie Państwo obejrzeć jak wyglądały eliminacje konkursowe z udziałem 25 zespołów.


Siła gospodarcza i społeczna branży budowlanej

Siła gospodarcza i społeczna branży budowlanej

7 października 2014

– Obchody Dnia Budowlanych są organizowane po to, byśmy wystąpili jako środowisko i pokazali naszą jedność, siłę gospodarczą i społeczną – mówił Witold Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Około 150 osób wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2014, które 2 października odbyły się w Warszawskim Domu Technika NOT.


Każdy miał swój pomysł na beton – eliminacje konkursu Power Concrete 2014 zakończone

Każdy miał swój pomysł na beton – eliminacje konkursu Power Concrete 2014 zakończone

16 września 2014

Zespoły projektowe reprezentujące firmy: Betotech, Cemex Polska Kraków, Lafarge Cement Małogoszcz, Mapei Polska i Stachema Polska zwyciężyły w eliminacjach konkursu Power Concrete 2014, które 16 września odbyły się w Krakowie. Zwycięzcy zmierzą podczas finału, który zostanie rozegrany na VIII Konferencji DNI BETONU w Wiśle.


Dni Betonu coraz bliżej

Dni Betonu coraz bliżej

5 września 2014

Już nie miesiące, a dni odliczamy do VIII Konferencji DNI BETONU 2014. To największe w Polsce forum skupiające szerokie spectrum osób związanych nie tylko z produkcją i technologią betonu, ale także z budownictwem – odbędzie się w dniach od 13 do 15 października 2014 r. w Wiśle. – Nowością, którą proponujemy będzie blok poświęcony rynkowi materiałów budowlanych, w którym znajdą się informacje o sytuacji na rynku cementu, betonu towarowego, prefabrykacji betonowej i betonu komórkowego, chemii budowlanej, a także betonowej kostki brukowej – tłumaczy prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.


Nowe OST dotyczące betonu nawierzchniowego w formie zarządzenia pod koniec czerwca

Nowe OST dotyczące betonu nawierzchniowego w formie zarządzenia pod koniec czerwca

26 maja 2014

Pod koniec czerwca 2014 r., Zarządzeniem Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zostaną opublikowane nowe Ogólne Specyfikacje Techniczne (OST) dotyczące betonu nawierzchniowego – poinformował 16 maja Wacław Michalski, dyrektor ds. technologii GDDKiA. Tematyce związanej z nowymi OST czyli dokumentami, na które czeka środowisko projektantów i wykonawców dróg poświęcone było seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu w trzecim dniu XX Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego Autostrada – Polska.


Jubileuszowe – dwudzieste targi Autostrada – Polska

Jubileuszowe – dwudzieste targi Autostrada – Polska

15 maja 2014

Od 14 do 16 maja 2014 r. w Kielcach odbywają się jubileuszowe XX Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego „Autostrada – Polska”. Jednym z 400 wystawców jest Stowarzyszenie Producentów Cementu, które od 20 lat popularyzuje na targach budowę dróg betonowych.


Uniwersytet Betonu: konkurs zespołowy wygrali studenci Politechniki Warszawskiej

Uniwersytet Betonu: konkurs zespołowy wygrali studenci Politechniki Warszawskiej

13 maja 2014

Najlżejszy i najbardziej wytrzymały beton w ramach konkursu zespołowego podsumowującego II edycję Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże zaprojektowali studenci Politechniki Warszawskiej. W projekcie wzięło w sumie udział blisko 300 studentów i naukowców z 23 uczelni.


Film pt. Poznaj miażdżące fakty – wybierz Pewny Cement cz. I Urabialność mieszanki betonowej

Film pt. Poznaj miażdżące fakty – wybierz Pewny Cement cz. I Urabialność mieszanki betonowej

24 kwietnia 2014

Czym różni się cement produkowany w cementowni od wyrobu cementopodobnego sprzedawanego pod nazwą cement? Czym różnią się betony i zaprawy przygotowane z tych produktów? Jakie skutki przynosi zastosowanie jednego i drugiego produktu dla bezpieczeństwa i estetyki budowli? Dlaczego warto kupować cement produkowany w cementowni?


O różnych barwach akcesji, wynikach pierwszego kwartału i wyrobach cementopodobnych

O różnych barwach akcesji, wynikach pierwszego kwartału i wyrobach cementopodobnych

16 kwietnia 2014

Produkując cement na obszarze Unii Europejskiej przemysł cementowy jest skazany nie tylko na rygorystyczną politykę klimatyczną UE związaną z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla. Branża zwraca także uwagę na takie zjawiska jak np. niepotrzebne komplikowanie prawa czy narzucanie pakowania cementu do białych worków. Podczas konferencji prasowej Stowarzyszenia Producentów Cementu, która odbyła się 16 kwietnia 2014 r., mówiono także o bardzo dobrych wynikach sprzedaży cementu w pierwszym kwartale br. i zwracano uwagę na skutki zastosowania w budownictwie wyrobów cementopodobnych.


O naprawach i wzmocnieniach konstrukcji budowlanych

O naprawach i wzmocnieniach konstrukcji budowlanych

11 kwietnia 2014

XXIX Ogólnopolska Konferencja „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji” odbyła się pod koniec marca 2014 r. w Szczyrku. Stowarzyszenie Producentów Cementu było partnerem merytorycznym konferencji.


Seminarium: Beton – wiemy jak i dlaczego – nowe specyfikacje techniczne!

Seminarium: Beton – wiemy jak i dlaczego – nowe specyfikacje techniczne!

7 kwietnia 2014

Seminarium: Beton – wiemy jak i dlaczego – nowe specyfikacje techniczne!
organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.
Program seminarium: Ogólne specyfikacje techniczne GDDKiA. Nowe specyfikacje techniczne dla betonów konstrukcyjnych w drogowym obiekcie inżynierskim.
Nowe specyfikacje techniczne dla betonowych nawierzchni drogowych. Krajowe realizacje betonowych nawierzchni drogowych.


Uwolnić budownictwo z kajdan – Kongres URBI

Uwolnić budownictwo z kajdan – Kongres URBI

4 kwietnia 2014

– Franz Kafka pisał, że kajdany ludzkości są zrobione z papieru kancelaryjnego. Zebraliśmy się w tak licznym gronie po to, aby próbować krok po kroku te kajdany zrywać – powiedział Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, otwierając kongres założycielski Unii Rynku Budowlano-Inwestycyjnego.


PRZED PRODUCENTAMI BETONU TOWAROWEGO CO NAJMNIEJ PIĘCIOPROCENTOWY WZROST

PRZED PRODUCENTAMI BETONU TOWAROWEGO CO NAJMNIEJ PIĘCIOPROCENTOWY WZROST

27 marca 2014

Na 2014 rok producenci betonu towarowego patrzą z optymizmem. Pięcioprocentowy wzrost zapotrzebowania na beton w tym roku branża wiąże ze stopniową poprawą koniunktury w czterech sektorach: mieszkalnictwie, budownictwie drogowym, kolejowym i energetyce. 20 marca 2014 r. w Warszawie rozstrzygnięto jedenastą edycję kampanii Dobry Beton.


Konferencja na temat cementów glinowo-wapniowych

Konferencja na temat cementów glinowo-wapniowych

7 marca 2014

GÓRKA Cement Sp. z o.o. ma przyjemność zaprosić Państwa na konferencje na temat cementów glinowo-wapniowych. Interesującym może być fakt, że Spotkanie ma miejsce co 6 lat. Szczegóły dotyczące tego wydarzenie znajdą Państwo tutaj: www.cacements.com


TECHNOLOGIA BETONU – kurs – edycja wiosna 2014  – ZAPISY!!!

TECHNOLOGIA BETONU – kurs – edycja wiosna 2014 – ZAPISY!!!

28 stycznia 2014

Zajęcia prowadzone są przez czołowych polskich specjalistów w zakresie cementu i betonu z wiodących krajowych uczelni: AGH i Politechnik: Krakowskiej, Rzeszowskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej.


Film z konferencji prasowej pt. “Ryzyko ucieczki przemysłu z Polski związane z rewizją listy carbon leakage”

Film z konferencji prasowej pt. “Ryzyko ucieczki przemysłu z Polski związane z rewizją listy carbon leakage”

27 stycznia 2014

21 stycznia 2014 r. odbyła się konferencja prasowa Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Forum CO2 pt. Ryzyko „ucieczki przemysłu” z Polski związane z rewizją listy carbon leakage Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Zapraszamy do obejrzenia zapisu filmowego tego wydarzenia.


ZAGROŻENI WYCIEKIEM EMISJI

ZAGROŻENI WYCIEKIEM EMISJI

21 stycznia 2014

– Dochodzą do nas sygnały, że Komisja Europejska szuka kolejnego sposobu podniesienia cen uprawnień emisji CO2 i jednym ze sposobów ma być jutrzejsza rewizja listy przemysłów uprawnionych do otrzymywania puli darmowych uprawnień – mówił prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas konferencji prasowej 21 stycznia 2014 r. Jeżeli sektor cementowy znajdzie się poza listą, to w ciągu 6 lat będzie musiał dokupić uprawnienia za około 790 mln euro. Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu a zarazem prezes Grupy Ożarów stwierdził, że z punktu widzenia jego koncernu istnieje realne zagrożenie, że właściciele zamiast kupować uprawnienia w Polsce zainwestują na Ukrainie i przewiozą niedokończoną linię do produkcji klinkieru z Ożarowa pod Lwów.


GDDKIA: PODSUMOWANIE ROKU I PERSPEKTYWY UNIJNEJ 2007 – 2013

GDDKIA: PODSUMOWANIE ROKU I PERSPEKTYWY UNIJNEJ 2007 – 2013

11 grudnia 2013

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowała 11 grudnia 2013 r. na konferencji prasowej nie tylko mijający rok, ale także perspektywę unijną 2007 – 2013. Jednocześnie jako jedyny zamawiający GDDKiA wystartowała już z nowymi projektami, przeznaczonymi do realizacji w ramach środków unijnych na lata 2014 – 2020.


ROZSTRZYGNIĘTO XVII EDYCJĘ KONKURSU POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE

ROZSTRZYGNIĘTO XVII EDYCJĘ KONKURSU POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE

8 grudnia 2013

Dom nad morzem zaprojektowany przez Ultra Architects z Poznania i Lubelski Park Naukowo –Technologiczny z pracowni Stelmach i Partnerzy to projekty, które zdobyły główne nagrody XVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 7 grudnia 2013 r., w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich odbyło się wręczenie nagród w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i SARP.


NIE BĘDZIE INNOWACYJNEJ GOSPODARKI BEZ ROZWOJU INFRASTRUKTURY

NIE BĘDZIE INNOWACYJNEJ GOSPODARKI BEZ ROZWOJU INFRASTRUKTURY

28 października 2013

– Jako producenci kluczowego materiału – cementu – jesteśmy zainteresowani tym, żeby w Polsce rozwijała się infrastruktura. Nie doprowadźmy do tego, żeby hasło następnej perspektywy unijnej „Innowacyjna gospodarka” spowodowało zahamowania realizacji infrastruktury. Nie będzie dobrej, sprawnej i innowacyjnej gospodarki bez infrastruktury – mówił prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, który 17 października 2013 r. obradował w Warszawie z udziałem blisko 300 uczestników.


X jubileuszowe seminarium pt. „Paliwa alternatywne w systemie gospodarki odpadami”

X jubileuszowe seminarium pt. „Paliwa alternatywne w systemie gospodarki odpadami”

24 października 2013

– Dzięki inwestycjom, jakie ponieśliśmy na modernizację naszych zakładów, linii do produkcji klinkieru, możemy dzisiaj współspalać paliwa alternatywne, z których średnio dla przemysłu uzyskujemy 50% ciepła. Proces ten przebiega bezodpadowo i jest w pełni bezpieczny dla środowiska – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas otwarcia X jubileuszowego seminarium pt. „Paliwa alternatywne w systemie gospodarki odpadami”.


O nowoczesnych nawierzchniach betonowych na przykładzie obwodnicy Świdnicy

O nowoczesnych nawierzchniach betonowych na przykładzie obwodnicy Świdnicy

15 października 2013

Ponad 30 osób odpowiedzialnych za drogownictwo w powiatach i gminach województwa dolnośląskiego wzięło udział w seminarium pt. „Nowoczesne nawierzchnie betonowe na drogach lokalnych”, która 10 października 2013 r. odbyła się w Świdnicy. Do Świdnicy przywiodła wszystkich betonowa obwodnica miasta o długości 13 km. – Skoro na Dolnym Śląsku mamy tak duże zagłębie kruszyw, a w pobliżu cementownie, dlaczego nie budujemy dróg betonowych? – pytał podczas seminarium Andrzej Szeniszewski, dyrektor firmy Heilit + Woerner, która wykonywała obwodnicę Świdnicy.


Zmiana na stanowisku Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu

Zmiana na stanowisku Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu

17 września 2013

Andrzej Ptak, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Ożarów S.A., został jednogłośnie wybrany na Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas posiedzenia Zarządu, które 4 września 2013 r. odbyło się w Krakowie.


TECHNOLOGIA BETONU – kurs – edycja jesień 2013

TECHNOLOGIA BETONU – kurs – edycja jesień 2013

18 lipca 2013

Zajęcia prowadzone są przez czołowych polskich specjalistów w zakresie cementu i betonu z wiodących krajowych uczelni: AGH i Politechnik: Krakowskiej, Rzeszowskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej.


Beton – wiemy jak i dlaczego!

Beton – wiemy jak i dlaczego!

24 maja 2013

Seminarium pt. „Beton – wiemy jak i dlaczego!”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu z udziałem blisko 100 osób, było jednym z ważniejszych punktów pierwszego dnia XIX Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego „Autostrada – Polska”, które 21 maja 2013 r. rozpoczęły się w Targach Kielce.


Zmiany widoczne w kontroli jakości, zarządzaniu, świadomości i wiedzy

Zmiany widoczne w kontroli jakości, zarządzaniu, świadomości i wiedzy

1 maja 2013

26 wytwórni betonu towarowego z całego kraju odebrało 25 kwietnia 2013 roku w Warszawie Znaki Jakości „Dobry Beton”. Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce rozstrzygnęło dziesiątą – jubileuszową edycję kampanii Dobry Beton.


Seminarium: Beton – wiemy jak i dlaczego

Seminarium: Beton – wiemy jak i dlaczego

19 marca 2013

Seminarium: Beton – wiemy jak i dlaczego! organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.Miejsce: Sala E2 i E3, Centrum Targowe w Kielcach,Targi Autostrada Polska 2013Termin: 21 maja 2013 roku, godz. 13.00 – 15.30. Program seminarium: Nawierzchnie betonowe – lata doświadczeń Drogi ekspresowe i autostrady – doświadczenia krajowe Betonowe nawierzchnie lotniskowe Trwałość betonu w polskich warunkach eksploatacji Betonowa […]


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE 2012

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE 2012

10 grudnia 2012

Pracownia HS99 Architekci z Koszalina, która zaprojektowała Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach zdobyła główną nagrodę XVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. W tym roku jury przyznało 7 nagród, które zostały wręczone 7 grudnia 2012 r., podczas walnego Zjazdu Delegatów SARP.


Debata pt. “Inwestor, projektant, producent, wykonawca – zaklęty krąg”

Debata pt. “Inwestor, projektant, producent, wykonawca – zaklęty krąg”

26 października 2012

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA FILMU: Debata pt. „Inwestor, projektant, producent, wykonawca — zaklęty krąg” odbyła się 8 października 2012 r. podczas pierwszego dnia VII Konferencji Dni Betonu.


FILM Z ELIMINACJI KONKURSU POWER CONCRETE 2012

FILM Z ELIMINACJI KONKURSU POWER CONCRETE 2012

9 października 2012

Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu z eliminacji II Konkursu Power Concrete 2012, które 17 września 2012 r. odbyły się w Krakowie, na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej.


DNI BETONU 2012 – DZIEŃ PIERWSZY

DNI BETONU 2012 – DZIEŃ PIERWSZY

9 października 2012

Prawie 800 uczestników, 93 referaty przygotowane przez 200 autorów, 21 partnerów konferencji, 40 stoisk i wiele interesujących wydarzeń – tak w telegraficznym skrócie wygląda VII Konferencja Dni Betonu, która od 8 do 10 października odbywa się w Wiśle.


FILM Z FINAŁU KONKURSU POWER CONCRETE – WISŁA

FILM Z FINAŁU KONKURSU POWER CONCRETE – WISŁA

9 października 2012

Zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu z Finału Konkursu Power Concrete 2012, który 8 października 2012 r. odbył się na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu w Wiśle. Zwycięzcą konkursu został Łukasz Duda – technolog Chryso Polska.


GOSPODARKA A BUDOWNICTWO POLSKIE DO 2015 ROKU – DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI DNI BETONU

GOSPODARKA A BUDOWNICTWO POLSKIE DO 2015 ROKU – DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI DNI BETONU

9 października 2012

Jeżeli firmy budowlane w Polsce chcą zmian przepisów prawa muszą stworzyć silne lobby, które będzie o to zabiegało w parlamencie. Może Kongres Budownictwa? Zmiany przepisów można przeprowadzić nawet w ciągu kilku tygodni, co pokazały chociażby przykłady ustawy o dopalaczach. Nie ulega wątpliwości, że Polska weszła w okres spowolnienia gospodarczego.


NAGRODY KONFERENCJI DNI BETONU 2012

NAGRODY KONFERENCJI DNI BETONU 2012

9 października 2012

Podczas uroczystej kolacji, 9 października 2012 r., na zakończenie drugiego dnia VII Konferencji Dni Betonu 2012 rozdano Nagrody Dni Betonu tzw. „Betonowe Oskary”. W tym roku otrzymali je: prof. Adam Neville, Prof. Wojciech Radomski, architekt Bolesław Stelmach oraz inż. Sławomir Cebo.


ELIMINACJE KONKURSU POWER CONCRETE 2012 – CEL ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY

ELIMINACJE KONKURSU POWER CONCRETE 2012 – CEL ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY

25 września 2012

Zespół Lafarge Cement Małogoszcz kierowany przez Pawła Madeja – ze średnią wytrzymałością 43MPa i różnicą sięgającą 0,7 MPa – zwyciężył w eliminacjach II Konkursu Power Concrete 2012, które 17 września 2012 r. rozegrano na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Nowa kampania UOKiK – przedsiębiorco nie zmawiaj się

Nowa kampania UOKiK – przedsiębiorco nie zmawiaj się

20 września 2012

UOKiK – Dlaczego zmowy zagrażają konkurencji? Co jest prawem zakazane a co dozwolone? Jaka jest różnica między ustalaniem cen a ich naśladowaniem? Co grozi za udział w zmowie i czy można uniknąć kary? Na te i wiele innych pytań odpowiada cykl audycji, filmów oraz artykułów prasowych, które powstały w ramach kampanii „Przedsiębiorco, nie zmawiaj się!”.


Warsztaty – Nowoczesne metody diagnostyki betonu w konstrukcji 10 X 2012

Warsztaty – Nowoczesne metody diagnostyki betonu w konstrukcji 10 X 2012

14 sierpnia 2012

Stowarzyszenie Producentów Cementu zaprasza na organizowane w dniu 10 października 2012 warsztaty dotyczące diagnostyki betonu w konstrukcji, które zostaną poprowadzone przez wybitnych specjalistów w tej dziedzinie.


Politechnika Śląska, PAN oraz ICIMB prowadzą projekt badawczy dofinansowany z funduszy UE

Politechnika Śląska, PAN oraz ICIMB prowadzą projekt badawczy dofinansowany z funduszy UE

29 maja 2012

Politechnika Śląska w Gliwicach, jako lider wraz Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie oraz Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie, uzyskała w 2009 roku dofinansowanie projektu: nr POIG 01.01.02.-24-005/09, pt: “Innowacyjne spoiwa cementowe i betony z wykorzystaniem popiołu lotnego wapiennego”


V edycja “Właściwości Betonu” A.M. Neville’a już w październiku

V edycja “Właściwości Betonu” A.M. Neville’a już w październiku

28 maja 2012

Książka “Właściwości Betonu”, po raz pierwszy została wydana w 1963 roku i szybko zdobyła światowe uznanie wśród specjalistów budowlanych i studentów budownictwa jako ważna pozycja literaturowa.


Konkurs POWER CONCRETE 2012

Konkurs POWER CONCRETE 2012

29 marca 2012

Informujemy, że w trakcie tegorocznej konferencji DNI BETONU 2012 po raz drugi odbędzie się finał konkursu POWER CONCRETE.


Nowe logo, okładka i witryna na piętnastolecie

Nowe logo, okładka i witryna na piętnastolecie

7 marca 2012

Nowe logo i nowa okładka – tym wita Czytelników magazyn „Budownictwo, Technologie, Architektura” w pierwszym numerze 2012 roku. Ten rok jest piętnastym, jubileuszowym rokiem edycji kwartalnika. – Zapraszamy Państwa na nową witrynę kwartalnika – www.bta-czasopismo.pl. Naszą ambicją jest stworzenie witryny dla wszystkich zainteresowanych budownictwem betonowym – mówi prof. Jan Deja, redaktor naczelny BTA.


Premiera książki pt. Beton architektoniczny – wytyczne techniczne

Premiera książki pt. Beton architektoniczny – wytyczne techniczne

23 grudnia 2011

Premiera książki Krzysztofa Kuniczuka pt. „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne” odbyła się 17 grudnia 2011 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Książkę wydała oficyna Polski Cement Stowarzyszenia Producentów Cementu. OBEJRZYJ FILM Z PREMIERY!


Rozstrzygnięcie XV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

Rozstrzygnięcie XV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

20 grudnia 2011

PYSALL.RUGE ARCHITEKTEN i BARTŁOMIEJ KISIELEWSKI autorzy projektu nowego budynku głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE autorzy projektu budynku administracyjno-biurowego Sejmu w Warszawie – TO ZWYCIĘZCY – zdobywcy dwóch równorzędnych nagród w XV edycji KONKURSU POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE. Jury konkursu przyznało także 3 wyróżnienia i 1 nagrodę specjalną. OBEJRZYJ FILM Z ROZSTRZYGNIĘCIA XV EDYCJI KONKURSU!


Raz, że najnowocześniejsza autostrada w Polsce, A2, że betonowa

Raz, że najnowocześniejsza autostrada w Polsce, A2, że betonowa

5 grudnia 2011

Trzej prezydenci Rzeczypospolitej i premier Brandenburgii wzięli udział w otwarciu odcinka autostrady A2 Nowy Tomyśl – Świecko. 1 grudnia 2011 r. ponad 106 km nowoczesnej autostrady betonowej połączyło Polskę z siecią autostrad niemieckich.


XV edycja konkursu “Polski Cement w Architekturze”

XV edycja konkursu “Polski Cement w Architekturze”

13 października 2011

ZGŁOSZENIA DO XV EDYCJI KONKURSU “POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE”
Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu ogłaszają konkurs na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie.


Konferencja techniczna Cemtech w Warszawie

Konferencja techniczna Cemtech w Warszawie

13 września 2011

Stowarzyszenie Producentów Cementu zostało zaproszone do udziału w Międzynarodowej Konferencji Technicznej Cemtech odbywającej się w tym roku w Polsce (25-28 września, Warszawa, Hotel Marriott). Konferencje z tego cyklu, organizowane w różnych częściach świata, mają na celu prezentację nowości technicznych i technologicznych w przemyśle cementowym na świecie.


BUDUJĄCY PRZYKŁAD PRZEMYSŁU CEMENTOWEGO

BUDUJĄCY PRZYKŁAD PRZEMYSŁU CEMENTOWEGO

20 maja 2011

XXI wiek będzie wiekiem sprzątania świata i uporania się z problemami globalnymi. Musimy sobie z tym poradzić, ale tak, by zachować możliwości rozwoju, ale tego rozwoju, który nazywamy rozwojem zrównoważonym. To co robi przemysł cementowy jest bardzo ważną częścią tego sposobu myślenia. Bardzo budujący jest przykład przemysłu cementowego, który prowadzi przechodzenie do gospodarki niskoemisyjnej – mówił Andrzej Kraszewski, minister środowiska.


Technologia betonu samozagęszczalnego

Technologia betonu samozagęszczalnego

14 kwietnia 2011

Książka stanowi trafnie ujęte i oczekiwane na krajowym rynku opracowanie poświęcone jednemu z nowoczesnych i coraz szerzej stosowanych materiałów konstrukcyjnych, jakim jest beton samozagęszczalny. Jest ona pierwszym polskim opracowaniem porządkującym, na przyjętym przez jej Autorów poziomie, informacje o charakterze zarówno naukowym jak i technicznym, dotyczące jednej z odmian betonów nowej generacji.


Konferencja: Zastosowanie betonów w budownictwie drogowo-mostowym

Konferencja: Zastosowanie betonów w budownictwie drogowo-mostowym

8 kwietnia 2011

W dniu 11 maja podczas Międzynarodowych Targów Autostrada – Polska w Kielcach odbędzie się konferencja: “Zastosowanie betonów w budownictwie drogowo-mostowym”.


Ceniony partner czyli 20 lat Stowarzyszenia Producentów Cementu

Ceniony partner czyli 20 lat Stowarzyszenia Producentów Cementu

20 grudnia 2010

„Przemysł cementowy pod względem produkcji znajduje się na 7 miejscu wśród europejskich producentów cementu. Głęboka modernizacja techniczna w ostatnich latach, spowodowała, że branża pod względem technologicznym znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej i światowej. Działalność przemysłu cementowego w Polsce jest przykładem dobrze realizowanej strategii zrównoważonego rozwoju”


Rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

Rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

13 grudnia 2010

ARCHISTUDIO STUDNIAREK + PILINKIEWICZ – autorzy projektu Budynku Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Studio Architektoniczne WOJCIECH OBTUŁOWICZ I PARTNERZY – projektanci Młodzieżowego Centrum Sportu i Edukacji w Nowej Hucie – TO ZWYCIĘZSCY – zdobywcy dwóch równorzędnych nagród w XIV edycji KONKURSU POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE. Jury konkursu przyznało także 3 WYRÓŻNIENIA i 1 NAGRODĘ SPECJALNĄ.


Przyznano pierwsze Znaki Jakości PEWNY CEMENT

Przyznano pierwsze Znaki Jakości PEWNY CEMENT

8 grudnia 2010

Czterej pierwsi producenci cementu – Cemex Polska Sp. z o.o., Górażdże Cement S.A., Lafarge Cement S.A. oraz Grupa Ożarów S.A. – otrzymali 7 grudnia 2010 r. Znaki Jakości „Pewny Cement”. – Znak „Pewny Cement” ma pomóc użytkownikom cementu workowanego w odróżnieniu cementu sprawdzonego od oferowanych na rynku cementów o niskiej jakości – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.


Międzynarodowa Konferencja “Przemysł cementowy – Perspektywy rozwoju  – UkrCemFor 2011”

Międzynarodowa Konferencja “Przemysł cementowy – Perspektywy rozwoju – UkrCemFor 2011”

10 listopada 2010

Ukraińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorstw i Organizacji z Przemysłu Cementowego “Ukrcement”, tradycyjnie organizuje konferencję branży cementowej.


ZRÓWNOWAŻENIE TO NASZA SPRAWA

ZRÓWNOWAŻENIE TO NASZA SPRAWA

22 października 2010

– Cieszę się, że mogę przedstawić wiodącą ideę cywilizacyjną – rozwój zrównoważony – i zaadoptować ją do betonu. Każdy obiekt budowlany powinien być zaprojektowany, zbudowany, użytkowany i rozebrany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.


USTANOWIONO PIERWSZY POLSKI REKORD WYTRZYMAŁOŚCI BETONU NA ŚCISKANIE

USTANOWIONO PIERWSZY POLSKI REKORD WYTRZYMAŁOŚCI BETONU NA ŚCISKANIE

18 października 2010

Tomasz Zdeb z Politechniki Krakowskiej został zwycięzcą konkursu Power Concrete, którego finał rozegrano 11 października 2010 r. w Wiśle, na zakończenie pierwszego dnia VI konferencji Dni Betonu. Cel konkursu – ustanowienie polskiego rekordu wytrzymałości betonu na ściskanie – został osiągnięty


Polecamy