ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Niech wytrzymałość rośnie! Za nami pierwsza część finału Power Concrete

Pierwsza część finału konkursu Power Concrete odbyła się 13 września 2021 r. w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie. 5 zespołów technologów wyłonionych z 15 startujących w rundzie kwalifikacyjnej miało wykonać mieszankę betonową, charakteryzującą się minimalnym stosunkiem śladu węglowego do średniej wytrzymałości na ściskanie.

13 września w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH odbyła się pierwsza część finału konkursu Power Concrete 2021. 5 zespołów wyłonionych z 15 startujących w rundzie kwalifikacyjnej miało wykonać beton, charakteryzujący się minimalnym stosunkiem śladu węglowego do średniej wytrzymałości na ściskanie.

Wszyscy mieli do dyspozycji te same składniki: 3 rodzaje cementów normowych (CEM I 42,5 R, CEM II/B-V 32,5 R, CEM III/A 42,5 N), popiół lotny, kruszywa drobne i grube, domieszkę chemiczną – wszystko przygotowane i zaplombowane przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Konkurs Power Concrete, organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, odbywa się pod czujnym okiem jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego z Politechniki Krakowskiej w składzie:

– dr hab. inż. Artur Łagosz prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza

– dr inż. Grzegorz Bajorek prof. PRZ, Politechnika Rzeszowska

– mgr inż. Justyna Piotrowska-Łój, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce

– mgr inż. Zbigniew Pilch, szef marketingu Stowarzyszenie Producentów Cementu

Zdaniem Zbigniewa Pilcha zadanie finałowe jest bardzo ambitne, podążające za nurtem naszych czasów, stawia przed nami konieczność ochrony klimatu i dążenie do niskoemisyjnego budownictwa.

Jako pierwsi, do wykonania próbek betonu na konkurs Power Concrete stanęli zwycięzcy rundy kwalifikacyjnej – zespół technologów z firmy CEMEX Infrastruktura w składzie: Patryk Ślęczka, Marcin Siekierski, Łukasz Guzikowski i Mateusz Cichy. Finaliści z niezwykłą precyzją dozowali składniki: co do jednego ziarenka kruszywa i co do kropli superplastyfikatora.

– Zadanie finałowe było sporym wyzwaniem, zwłaszcza ze nie było zbyt wiele czasu na przygotowania między pierwszym, a drugim etapem konkursu. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego efektu. Gęstość przygotowanej mieszanki zgodziła nam się z teoretyczną i przygotowaną wcześniej recepturą. Życzę powodzenia pozostałym ekipom – mówił Patryk Ślęczka.

CEMEX Infrastruktura: Patryk Ślęczka, Marcin Siekierski, Łukasz Guzikowski i Mateusz Cichy

Drugim finalistą, który przygotowywał beton na konkurs był zespół technologów CEMEX Polska w składzie: Damian Chełmecki, Marta Szklarzyńska, Patryk Chmura, Paweł Mofina, Łukasz Włodarski

– Zadanie finałowe wypadło zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Mamy swoje doświadczenia. Z problemem niskoemisyjności spotykamy się w codziennej pracy. Weryfikacją naszej koncepcji będzie wynik finałowy. I sobie i wszystkim chcieliśmy udowodnić, że możemy zrobić beton niskoemisyjny o każdej klasie wytrzymałości – powiedział Łukasz Włodarski.

CEMEX Polska: Damian Chełmecki, Marta Szklarzyńska, Patryk Chmura, Paweł Mofina, Łukasz Włodarski

„Razem z nami możesz więcej” – pod takim hasłem przystąpiła do wykonania finałowych zarobów ekipa ATLAS Laboratorium betonu w składzie: Arkadiusz Ignerowicz, Kamil Fiks i Patryk Kucharski

– Jesteśmy zadowoleni przede wszystkim z tego, że znaleźliśmy się w tej pierwszej piątce. To dla nas duże wyróżnienie i prestiż. Dzisiaj wszystkie nasze założenia sprawdziły się. Próbki są zaformowane, czekamy, niech wytrzymałość rośnie – mówił Arkadiusz Ignerowicz.

Zdaniem Kamila Fiksa ciekawe w tej fazie finału było to, że jego zespół spróbował rozwiązań, których na pewno u klienta by nie zastosował. – Tu mogliśmy zmierzyć się z innymi zespołami i pozwolić sobie na fajną zabawę w laboratorium – dodał Kamil Fiks.

ATLAS Laboratorium betonu: Arkadiusz Ignerowicz, Kamil Fiks i Patryk Kucharski

Czwartego po rundzie eliminacyjnej Piotra Rydygiera, który ze względów losowych nie mógł przyjechać, reprezentował zespół Laboratorium AG-CEL Chojnice w składzie: Ireneusz Trzynski, Paweł Ginter, Mariusz Sumionka i Wojciech Janikowski.

– Na miejscu musieliśmy trochę skorygować nasze założenia. Było dla nas pewnym zaskoczeniem, jak zachowywała się mieszanka. Liczyliśmy się z tym, że mogą być pewne problemy z zagęszczaniem. Okazało się, że zadanie wymagało nie tylko przygotowania pod względem merytorycznym, ale także w pewnym sensie fizycznym – tłumaczył Mariusz Sumionka.

Piotr Rydygier: Laboratorium AG-CEL Chojnice – Ireneusz Trzynski, Paweł Ginter, Mariusz Sumionka i Wojciech Janikowski

STRUNOBET – Migacz to znany producent żerdzi strunobetonowych z betonu wirowanego. Laboratorium firmy zlokalizowane w Kuzkach k. Włoszczowy reprezentowali Marcin Siwiec, Mateusz Turczyn. To piąty finalista Power CONCRETE 2021.

– Zadanie finałowe było trudne. Wymagało i wiedzy i doświadczenia. Jakoś sobie poradziliśmy – podsumowali Marcin Siwiec i Mateusz Turczyn.

STRUNOBET – Migacz: Marcin Siwiec i Mateusz Turczyn

Przewodniczący Jury prof. Jacek Śliwiński podkreślił, że uczestnicy konkursu zadziwili go koncepcjami i bardzo odważnymi rozwiązaniami. – Jako jury mogliśmy dzisiaj określić tylko ślad węglowy. W Wiśle zobaczymy jak to będzie wyglądało w kontekście wytrzymałości na ściskanie – komentował prof. Jacek Śliwiński. – Uczestnicy konkursu, to technolodzy, którzy znają się na rzeczy. Kombinowali jak obniżyć ślad węglowy, ale tak by nie zapomnieć o odpowiednio wysokiej wytrzymałości na ściskanie.

Zdaniem Zbigniewa Pilcha, który reprezentował w jury organizatora konkursu, uczestnicy finału podeszli bardzo kreatywnie do postawionego zadania. – Pokazali nam, że potrafią czytać między wierszami, znaleźć to, co jest niedopowiedziane, a ich kreacja potrafi zaskoczyć jurorów. Jesteśmy zadowoleni z tych ścieżek, które wybrali. Co zespół to inna koncepcja. Wysoka wytrzymałość, wysoka emisyjność. Niska wytrzymałość, niska emisyjność.  Szereg różnych rzeczy, które decydują potem o miejscu w finale – powiedział Zbigniew Pilch. – Zaformowane dzisiaj próbki, z tych samych składników, wykonane w tych samych warunkach, będą przechowywane w formach. Potem zostaną rozformowane w czasie określonym przez poszczególne zespoły. Będą przechowywane w wodzie. Po 28 dniach od zaformowania zostaną wyjęte z wody i przetransportowane do Wisły przez laborantów z CTB Politechniki Rzeszowskiej. W Hotelu Gołębiewski podczas konferencji DNI BETONU zostaną przeprowadzone finałowe pomiary wytrzymałości na ściskanie.

Wytrzymałość betonu we wszystkich przygotowanych kostkach zostanie zmierzona 11 października 2021 r. przed uczestnikami konferencji Dni Betonu. Zwycięzców konkursu poznamy podczas wieczornej kolacji.

Polecamy