ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Prof. Lech Czarnecki: – Wśród 850 uczestników XI konferencji DNI BETONU są/muszą być Prometeusze Technologii Betonu

„Wśród 850 uczestników konferencji DNI BETONU są/muszą być Prometeusze Technologii Betonu” – stwierdził na zakończenie wykładu inaugurującego konferencję prof. Lech Czarnecki. Jego wystąpienie było jednym z 80 wygłoszonych podczas XI konferencji DNI BETONU, która w dniach 11-13 października 2021 r. odbyła się w Wiśle.

Konferencja DNI BETONU, organizowana od 2000 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, to jedno z najciekawszych i największych wydarzeń w polskim budownictwie.

IX konferencję DNI BETONU rozpoczął prof. Jan Deja, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni BETONU: – Minęło dokładnie 1097 dni. Kiedy 3 lata temu rozstawaliśmy się z państwem obiecywaliśmy, że spotkamy się za 2 lata. Niestety zajęło to trochę więcej – 3 lata i 1 dzień. Ale patrząc na listę uczestników, na której znajdują się nazwiska 853 osób, to naprawdę robi to wrażenie. To dla mnie dowód, że już bardzo nie chcemy widzieć się w „telewizorku” i prowadzić spotkań on-line, i troszkę udajemy, że ze sobą rozmawiamy. Przez 21 lat udało się zbudować pozycję konferencji, na której ludzie chcą być, na której spotyka się kwiat polskiej i nie tylko polskiej nauki zajmującej się technologią betonu, ale spotykają się tak samo ludzie biznesu, ludzie którzy na co dzień z betonem i cementem coraz lepiej pracują. Wiemy, że rola betonu w ostatnich latach bardzo szybko rośnie. Wyzwania klimatyczne, które stoją przed nami powodują, że częściej na beton spoglądamy jako na materiał, który wcale nie musi być problemem w dzisiejszym świecie, ale wręcz może nam pomóc rozwiązywać wiele kwestii związanych z ochroną klimatu. Jestem przekonany, że to będą trzy dobre dni, kiedy będzie dyskutować o betonie i cemencie.

Nie byłoby konferencji DNI BETONU gdyby nie Rada Programowa konferencji składająca się z ludzi nauki i biznesu, która pracowała pod przewodnictwem Krzysztofa Kieresa, przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu.

– Cieszę się, że możemy się ponownie spotkać osobiście, in personam. Pandemia ograniczyła bezpośrednie kontakty. Chciałem podziękować Komitetowi Organizacyjnemu, bo dzięki ich wierze „że się uda” i determinacji jesteśmy dzisiaj razem – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. – Motto naszych obrad, to „Beton – tradycja i nowoczesność”. Wydaje się, że wszystko o betonie już powiedziano, wiadomo co można z betonu zrobić. Jest to temat bardzo znany w kręgach inżynierskich. Także od strony użytkowników wszystko się wydaje jasne. A jednak takie spotkania jak dzisiaj, spotkania wykonawców, ludzi nauki, producentów cementu i betonu, dają impuls do poszukiwań coraz to nowych, lepszych rozwiązań. Okazuje się, że beton można wpisać bardzo dobrze w Zielony Ład i Fit for 55. W związku z tym chciałbym, żeby pod tym mottem odbywały się nasze obrady. Bo mimo, iż jest to najbardziej popularny, po wodzie, materiał stosowany przez człowieka na świecie, to ciągle jeszcze ma różne nieodkryte przez człowieka tajemnice.

80 referatów konferencyjnych tegorocznej  konferencji DNI BETONU zostało opublikowanych w liczącej 1150 stron księdze pt. „Monografie technologii betonu”.

Wykład inaugurujący konferencję pt. „Zrównoważone budownictwo; w poszukiwaniu przemiany prometejskiej” wygłosił prof. Lech Czarnecki z Instytutu Techniki Budowlanej. Współautorem wystąpienia był prof. Jan Deja.

– Zrównoważony rozwój i zrównoważony beton można traktować jako piękną ideę, w aspekcie polityki, estetyki. Ale można też rozpatrywać jako konieczność cywilizacyjną w wymiarze etycznym i wreszcie jako konieczność cywilizacyjną – mówił stojących przed nami wyzwaniach prof. Lech Czarnecki. – Wśród 850 uczestników XI konferencji DNI BETONU są/muszą być Prometeusze Technologii Betonu – dodał na zakończenie.

Krzysztofa Kieres: – Zawsze byłem pod ogromnym urokiem głębokiej wiedzy i intelektualnego podejścia prof. Czarneckiego. Jest to wystąpienie głęboko osadzone w humanizmie.

Kolejne referaty sesji otwarcia przedstawili: dr Maciej Zając z HeidelbergCement pt. „Tendencje rozwojowe w cemencie i betonie”, prof. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej – „Ślad węglowy betonu”, prof. Marek Salamak z Politechniki Śląskiej – „Technologia BIM w budownictwie mostowym” oraz prof. Tomasz Siwowski – „Polskie tunele drogowe – przegląd konstrukcji i technologii”.

W drugiej części sesji otwarcia uczestnicy konferencji poznali podłoże gospodarcze budownictwa w Polsce. Marek Rozkrut z E&Y mówił o „Roli budownictwa w polskiej gospodarce”, a Marcin Peterlik z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych przedstawił „Rynek materiałów budowlanych w Polsce”.

Potem przyszła pora na prezentacje przemysłów obecnych na konferencji. Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu mówił o sytuacji branży cementowej w Polsce, a Michał Grys, prezes SPBT, o sytuacji producentów betonu towarowego. Tadeusz Wasąg ze Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej przedstawił rynek domieszek do betonu, a Piotr Nowicki z SPBKD – rynek kostki brukowej. Producentów prefabrykacji i betonu komórkowego reprezentował Grzegorz Bajek, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów.
Sesję otwarcia zakończyły wystąpienia prof. Wojciecha Radomskiego pt. „Estetyka mostów – funkcjonalność i konstrukcja obiektów a wyobraźnia architektów” oraz arch. Marcina Bratańca o „Pawilonie edukacyjnym na Golędzinowie”

DNI BETONU są zauważane przez administrację rządową. Konferencja odbywała się pod patronatem Ministra Infrastruktury oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Otrzymała także 2 patronaty naukowe: Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych oraz Sekcja Konstrukcji Betonowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.

Konferencja miała 10 partnerów programowych: Chryso, Master Builders Solutions, MC Bauchemie, SIKA Poland, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, Stowarzyszenie Producentów Betonów, Mapei, PERI, TRZUSKAWICA S.A. i ZPK Szumowo.

Sponsorami DNI BETONU było kolejnych 18 firm: Admitex, Androimpex, Arcen, Astra, Controls Polska, Elema, FRD Polska, Ha-Be, Hansa, Junjin Polska, Nova Minerals, Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej, Tombud, Tauron, war-REMEDIUM, Visbud, Xylon oraz Zakłady Magnezytowe ROPCZYCE.

Ofertę partnerów programowych, sponsorów i innych firm można było obejrzeć na 38 stoiskach, które zbudowano w foyer sali konferencyjnej.

Konferencja DNI BETONU była transmitowana na żywo w serwisie Youtube, na Facebook oraz na stronach www.polskicement.pl i www.dnibetonu.pl. Tylko relacja z pierwszego dnia konferencji miała na Youtube prawie 900 wyświetleń.

Pierwszego dniach konferencji została rozstrzygnięta VI edycja konkursu Power Concrete.

Odbyła się także debata pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce”, w której wzięli udział:

1. Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego

2. Andrzej Szejna, poseł na Sejm RP

3. Tomasz Żuchowski, p.o. Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad

4. Arnold Bresch – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji, PKP PLK

5. Dariusz Blocher, FERROVIAL

6. Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Wieczorem, podczas kolacji regionalnej na grillowisku wręczono nagrody uczestnikom I Charytatywnego Biegu DNI BETONU, tym którzy byli jednocześnie uczestnikami konferencji.

Wręczono także nagrody w konkursie Power Concrete.

Wieczór uświetnił występ zespołu Buskers Band z Krakowa.

Prof. Jan Deja
Krzysztof Kieres, Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu
Podczas wystąpienia prof. Lecha Czarneckiego
Dr Maciej Zając
Prof. Andrzej Garbacz
Prof. Marek Salamak
Prof. Tomasz Siwowski
Marek Rozkrut E&Y
Marcin Peterlik
Michał Grys
Tadeusz Wasąg
Grzegorz Bajek
Piotr Nowicki
Prof. Wojciech Radomski
Arch. Marcin Brataniec
Debata DNI BETONU
Poseł Grzegorz Tobiszowski
Poseł Andrzej Szejna
Arnold Bresch – PKP PLK
Dariusz Blocher – Ferrovial
Jan Styliński – PZPB
Dariusz Blocher i Jan Styliński

Polecamy