ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE 2012

Pracownia HS99 Architekci z Koszalina, która zaprojektowała Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach zdobyła główną nagrodę XVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. W tym roku jury przyznało 7 nagród, które zostały wręczone 7 grudnia 2012 r., podczas walnego Zjazdu Delegatów SARP. 

Konkurs Polski Cement w Architekturze, na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, organizują od 1997 roku Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich.

W tegorocznej – szesnastej edycji – oceniano 20 obiektów, które zostały wykonane i przekazane do użytku do końca 2011 r.

Oceniało je jury w składzie:

– arch. Krzysztof Bojanowski, wiceprezes SARP, Sędzia SARP –  Przewodniczący Sądu

– arch. Andrzej Bulanda, Sędzia SARP, Oddział Warszawa

– arch. Antoni Domicz, Sędzia SARP, Oddział Opole

– Zbigniew Pilch – Stowarzyszenie Producentów Cementu

– arch. Jakub Wacławek, Sędzia SARP, Oddział Warszawa

Oceniając dwadzieścia nadesłanych zgłoszeń Członkowie Jury postanowili przyznać 7 nagród i wyróżnień:

Nagroda Główna dla obiektu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka W Katowicach, autorzy – HS99 Architekci z Koszalina (15 tys. zł)

arch. Dariusz Herman,

arch. Wojciech Subalski,

arch. Piotr Śmierzewski

Współpraca autorska: arch. Rafał Sobieraj, arch. Adam Kulesza, arch. Jacek Moczała, arch. Wojciech Słupczyński

Jury przyznało Nagrodę Główną w Konkursie Polski Cement w Architekturze za znakomity projekt i jego konsekwentną realizację; za kunsztowną formę architektoniczną świetnie odzwierciedlającą jej treści oraz wpisującą się w krajobraz kampusu Uniwersytetu Śląskiego jako nowa ikona Katowic. O tak wysokiej ocenie budynku zadecydowały m.in. – właściwa skala, rozwiązania elewacyjne, dyspozycje materiałowe, kształtowanie detalu architektonicznego, czytelne rozplanowanie funkcji, przestrzeń wnętrz, słowem wszystko, co świadczy o znakomitym warsztacie architektonicznym.

Na uwagę zasługuje umiejętne wykorzystanie podstawowego tworzywa budowlanego, z którego powstał obiekt, mianowicie betonu architektonicznego dominującego we wnętrzach oraz zastosowanie kontrastującej z nim kamiennej okładziny elewacyjnej w ceglastym odcieniu.

Jury pragnie podkreślić, że sukces realizacji wynika z wielkich umiejętności i talentu autorów, czego początkiem była I nagroda zdobyta w konkursie architektonicznym, a więc droga osiągania najwyższej jakości architektury, jaka była, jest i zawsze będzie szczególną troską SARP.

 Trzy równorzędne nagrody następującym obiektom (nagrody po 5 tys. zł):

– Centrum Komputerowe (Centrum Informatyki) AGH w Krakowie – APA Czech, Duliński, Wróbel, Kraków

Jury przyznało Nagrodę za klarowne rozwiązanie architektoniczne i jego świetne wpisanie w zastany modernistyczny kontekst urbanistyczny tej części kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; za zdyscyplinowane rozwiązanie betonowych fasad, których niezwykła precyzja znakomicie koresponduje z informatyczną funkcją obiektu.

Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim – Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz, Katowice

Jury przyznało Nagrodę za szczególnie trafne rozwiązanie architektoniczne dla obiektu wymiaru sprawiedliwości; za jego powagę wynikającą z użytych środków wyrazu, gdzie betonowa, monumentalna fasada została poddana subtelnym zabiegom kolorystycznym, inicjując powstanie nowego kontekstu urbanistycznego w tej części miasta Radzynia Podlaskiego. 

– Budynek Biurowy Prosta Tower w Warszawie – Kuryłowicz & Associates, Warszawa

Jury przyznało Nagrodę za świadome, użycie technologii betonowej łączącej w sobie racjonalność, zaawansowaną technologię i piękno ekspresyjnej, wyeksponowanej, wielkogabarytowej formy przestrzennej stanowiącej nowy, współczesny znak w pejzażu Warszawy.

Dwa równorzędne wyróżnienia dla obiektów (po 2,5 tys. zł):

– Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu – Biuro 87A, Opole

Jury przyznało Wyróżnienie za: stworzenie nowej wartości przestrzennej foyer amfiteatru – dwóch tarasów widokowych, które swym liniowym układem zostały umiejętnie wkomponowane w otoczenie, eksponując istniejące wartości krajobrazowe i historyczne; uzyskanie właściwych dla imprez masowych efektów wizualnych w postaci zmiennej gry świateł i iluminacji obiektu. Zastosowanie technologii żelbetowej umożliwiło osiągnięcie dużych rozpiętości konstrukcyjnych przy występujących obciążeniach statycznych i dynamicznych.

– Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach pod Warszawą – WXCA, Warszawa

Jury przyznaje Wyróżnienie za lapidarną i zarazem wyjątkowo dobrze wpisaną w kontekst miejsca architekturę, w której użyty surowy beton współgra z martyrologią miejsca.  Prosta forma niewielkiego pawilonu odpowiada idei „im mniej tym więcej”, a zastosowane materiały stanowią o wyjątkowej wartości muzeum. 

Nagrodę Specjalną za użycie betonu towarowego, ufundowaną przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce (5 tys. zł), postanowiono przyznać autorom obiektu: Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy, Wrocław Stadion dla Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław

Jury przyznaje Nagrodę producentów betonu towarowego za wyróżniające się znakomitą formą przestrzenną przekrycie skomplikowanego węzła przesiadkowego, wykonanego dla potrzeb obsługi dużych ilości kibiców nowego stadionu miejskiego. Dwupoziomowe połączenie przystanków – kolejowego z tramwajowym, a także z „Park&Ride” oraz „Bike & Ride” zaprojektowane zostało z mistrzostwem; odważnie, zarazem powściągliwie. Czysto utylitarna forma została przez architektów i konstruktorów ukształtowana  zarówno w rzeźbiarski „obiekt – znak” służący wykreowaniu oryginalnej przestrzeni publicznej.

Nagrody w konkursie wręczali: prof. Jan Deja – dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, Jerzy Grochulski – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz sędziowie konkursu. Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce wręczył dr Zdzisław Kohutek, dyrektor biura SPBT.

 

Polecamy