Aktualności

  • Aktualności
  • INFORMATOR CEMENTOWY – Co warto wiedzieć zanim kupisz cement
Aktualności
26 stycznia 2005

INFORMATOR CEMENTOWY – Co warto wiedzieć zanim kupisz cement

Każdy wyrób budowlany ma określone kryteria dopuszczenia do obrotu i stosowania w budownictwie. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy użyteczne informacje normalizacyjne i prawne związane z handlem cementem – wyrobem, który ma podstawowe znaczenie dla budownictwa.

Informator zawiera kilka rozdziałów:
1. Właściwości cementu
2. Cementy powszechnego użytku
3. Właściwości specjalne cementu
4. Przykłady oznaczeń cementu
5. Oznakowanie cementu w świetle wymagań prawnych
6. Stacje przesypowe i mieszalnie
7. Przykład prawidłowego oznakowania

Kompletną broszurę można pobrać w wersji elektronicznej – PDF  <>


kliknij aby powiększyć [326.jpg]Wprowadzenie nowych regulacji prawnych w obszarze budownictwa do polskiego systemu prawnego związane jest z dostosowaniem ich do standardów europejskich. Znajomość poszczególnych przepisów prawnych i praktyczne ich zastosowanie znane jest przede wszystkim ekspertom i specjalistom w tej dziedzinie. W wielu przypadkach potencjalny konsument lub użytkownik wyrobów budowlanych ma trudności z interpretacją symboli i oznaczeń znajdujących się na wyrobach lub na ich opakowaniach.

Dokumentem regulującym wprowadzanie do obrotu wyrobów budowlanych, w tym cementu, jest Ustawa o wyrobach budowlanych (DzU 2004 nr 92 poz. 881) wraz z rozporządzeniami wykonawczymi. Jednym z jej celów jest, aby wyroby budowlane stosowane w budownictwie spełniały odpowiednie wymagania zawarte w normach lub aprobatach technicznych. Spełnienie ich daje gwarancję, że wyroby budowlane mają odpowiednie parametry techniczne i mogą zostać bezpiecznie zastosowane w budownictwie. Potwierdzeniem tego jest umieszczenie odpowiednich oznaczeń (CE, B) na opakowaniach lub w dokumentacji handlowej.

Innym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych (DzU 2002 nr 140, poz. 1172). Na podstawie tego rozporządzenia cement jest znakowany znakiem Xi, który informuje użytkownika o zagrożeniach dla zdrowia wynikających z używania tego produktu.

Nowym rozwiązaniem prawnym, wynikającym z dostosowania polskich przepisów prawnych do wymagań Unii Europejskiej, jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych oraz zawierających je produktów (DzU 2004 nr 168, poz.1762).

W przypadku cementu powyższe rozporządzenie dotyczy ograniczenia zawartości rozpuszczalnego chromu sześciowartościowego (Cr VI) do wartości 0,0002%. Redukowanie chromu dotyczy wyłącznie cementu workowanego, a nie cementu luzem, którego transport i zastosowanie odbywa się w instalacjach zamkniętych.
Przytoczone powyżej rozporządzenia może brzmią groźnie, ale są jedynie efektem konsekwentnego wdrożenia w polskim systemie prawnym dyrektyw Unii Europejskiej. W praktyce budowlanej wystarczy przestrzegać podstawowych zasad BHP: unikać zaprószenia oczu cementem, używać właściwej odzieży ochronnej, w tym rękawic ochronnych, a używanie cementu staje się całkowicie bezpieczne.

Powołane ustawy i rozporządzenia nakładają wiele obowiązków na producentów cementu. Krajowy przemysł cementowy dysponuje odpowiednim wyposażeniem technicznym i laboratoryjnym, aby spełnić te wszystkie wymogi prawne.
Produkcja cementu odbywa się pod ciągłą kontrolą, której celem jest zapewnienie użytkownikowi (konsumentowi) wyrobu bezpiecznego w stosowaniu o odpowiednich i powtarzalnych właściwościach.


kliknij aby powiększyć [328.jpg]

kliknij aby powiększyć [329.jpg]

Kompletną broszurę można pobrać w wersji elektronicznej – PDF  <>

Poprzedni artykuł

INFORMATOR CEMENTOWY - Co warto wiedzieć zanim…

Następny artykuł

NAGRODA MINISTRA INFRASTRUKTURY

Podobne artykuły

Aktualności

Czy zbliża się koniec produkcji cementu w…

Według Centrum Analitycznego Izby Administracji Skarbowej, import…
Czytaj dalej
Aktualności

Organoleptyczne poznawanie nawierzchni betonowych

– Na naszych inwestycjach wykorzystujemy technologię betonową.…
Czytaj dalej
Aktualności

Współpraca, dzielenie się wiedzą i poszukiwanie innowacji…

– Przyszłość naszej branży leży przede wszystkim…
Czytaj dalej
Aktualności

Wielki potencjał druku 3D w budownictwie

– Chcemy, żeby zastosowania druku 3D w…
Czytaj dalej