Aktualności

  • Konferencja
  • Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym”
Konferencja
30 września 2015

Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym”

Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym” odbyła się 30 września 2015 r. w Chełmie pod patronatem Głównego Inspektora Pracy. Podczas konferencji zostały przedstawione m.in. dobre praktyki dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wdrożone w przemyśle cementowym w Polsce, wyzwania, przed którymi jeszcze stoi sektor oraz doświadczenia służb państwowych ze współpracy z branżą cementową.

Organizatorami konferencji byli: Centralny Instytut Ochrony Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Zarząd Krajowy ZZ „Budowlani” oraz Zarząd Międzyzakładowy ZZ „Budowlani” CEMEX Polska.

Gospodarzem konferencji była firma CEMEX Polska, dlatego ponad 80 uczestników spotkania powitał Marcelo Catala, prezes Zarządu CEMEX Polska.

Moderatorem konferencji był Zbigniew Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani”.

Według Dariusza Gawlaka, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu a zarazem prezesa Zarządu Cementowni Warta SA, kwestie bezpieczeństwa pracy od lat są priorytetem w przemyśle cementowym. Po prywatyzacji branży cementowej w Polsce, która dokonała się w ostatniej dekadzie XX wieku, branża cementowa otrzymała ogromne wsparcie od nowych właścicieli. Dzięki nakładom inwestycyjnym przekraczającym łącznie 8,5 miliarda złotych, zakłady cementowe w Polsce należą obecnie do najnowocześniejszych w Europie. – Zainwestowane środki finansowe pozwalają nam twierdzić, że bezpieczeństwo techniczne w naszych zakładach jest na najwyższym poziomie. To o czym powinniśmy rozmawiać i cały czas doskonalić to organizacja pracy – mówił w swoim wystąpieniu prezes Dariusz Gawlak.

Przemysł cementowy w Polsce zatrudnia około 4,5 tys. osób. Szacuje się, że kolejne ponad 4 tys. osób pracuje w charakterze  podwykonawców.

– Kluczową sprawą jest kultura bezpieczeństwa pracy pracownika i nadzoru – tłumaczył Artur Dmuch, nadinspektor pracy Kierownik PIP Oddział w Chełmie, który przedstawiał „Problemy BHP w polskich cementowniach na podstawie doświadczeń kontrolnych Państwowej Inspecji Pracy”.

Niezależnie od indywidualnych działań koncernów cementowych związanych z doskonaleniem bezpieczeństwa pracy, przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu aktywnie działa zespół ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą reprezentanci służb BHP z poszczególnych zakładów. Podstawowym celem działania zespołu jest wymiana doświadczeń dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Zespół przygotował m.in. Podręczniki Dobrych Praktyk w transporcie i dla podwykonawców oraz film instruktażowy. O tych działaniach mówił podczas konferencji Grzegorz Krechowiecki ze Stowarzyszenia Producentów Cementu. Ponadto dzięki działaniom zespołu została wdrożona Europejska Umowa Społeczna NEPSI, mająca na celu ochronę pracowników przed narażeniem na wdychanie respirabilnej krzemionki krystalicznej. Bardzo istotne w pracach zespołu są również wzajemne audyty na terenie zakładów, które pozwalają na spojrzenie „z zewnątrz” na efekty prac lokalnych służb i zwrócenie uwagi na ewentualne niedociągnięcia.

Poprzedni artykuł

Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle…

Następny artykuł

Konkurs Architektura Betonowa 2015

Podobne artykuły

Aktualności

Czy zbliża się koniec produkcji cementu w…

Według Centrum Analitycznego Izby Administracji Skarbowej, import…
Czytaj dalej
Aktualności

Organoleptyczne poznawanie nawierzchni betonowych

– Na naszych inwestycjach wykorzystujemy technologię betonową.…
Czytaj dalej
Aktualności

Współpraca, dzielenie się wiedzą i poszukiwanie innowacji…

– Przyszłość naszej branży leży przede wszystkim…
Czytaj dalej
Aktualności

Wielki potencjał druku 3D w budownictwie

– Chcemy, żeby zastosowania druku 3D w…
Czytaj dalej