Aktualności
Współpraca, dzielenie się wiedzą i poszukiwanie innowacji są fundamentalne dla przyszłości branży cementowej i betonowej
– Przyszłość naszej branży leży przede wszystkim w otwartej współpracy, dzieleniu się wiedzą oraz nieustannym poszukiwaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań – mówił Artur Paszkowski, dyrektor ds. doradztwa technicznego i rozwoju Cement Ożarów otwierając „Kongres technologów”, który odbył się 10 kwietnia 2025 w Kielcach. Organizatorem kongresu był Cement Ożarów.
– Proszę spojrzeć wokół siebie. Sala jest pełna specjalistów, ekspertów i pasjonatów, innowatorów z branży cementowej i betonowej. To dowód na to, że przyszłość naszej branży leży przede wszystkim w otwartej współpracy, dzieleniu się wiedzą oraz nieustannym poszukiwaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań – mówił podczas otwarcia Artur Paszkowski i przypomniał, że z produkcji cementu pochodzi 3,8% emisji CO2 w Polsce. To duża odpowiedzialność, ale jednocześnie ogromna szansa na pokazanie jak efektywnie i skutecznie możemy zmieniać nasz wpływ na środowisko. Branża cementowa już dziś wdraża nowoczesne technologie. Warto wspomnieć o zdekarbonizowanych surowcach alternatywnych do produkcji klinkieru, których poziom w Polsce przekroczył już 7,5% czy o paliwach alternatywnych, których zużycie w Polsce przekracza 75% przy średniej europejskiej 55% – dodał Paszkowski.
Zdaniem Sandry Naumiuk, kierowniczki laboratorium Wydziału Kontroli Jakości Cement Ożarów branża cementowa przeżywa obecnie fascynujący okres i jest liderem zmian technologicznych, które mają wpływ nie tylko na rynek, ale także na środowisko.
– Obniżanie śladu węglowego, to nie tylko trend, ale konieczność. Cement Ożarów rozwija produkty o obniżonej emisyjności m.in. cementy niskoklinkierowe, które już teraz zmieniają rynek budowlany w Polsce. Kongres technologów to miejsce dla ludzi, którzy potrafią patrzeć w przyszłość. To miejsce dialogu, gdzie słuchamy siebie nawzajem i uczymy się od najlepszych – mówiła Sandra Naumiuk
Powiewem przyszłości był także trzeci współprowadzący konferencję, robot nowej generacji o imieniu Megapascal.
Podczas kongresu zaprezentowano rozwiązania o obniżonej emisji znajdujące się w ofercie Cement Ożarów. Dr Marta Kiernia-Hnat z Instytutu Badań i Certyfikacji Centrum Technologicznego Budownictwa omówiła „Nowy CPR – zmiany w zakresie wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych”. Dr Maciej Gruszczyński, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego przedstawił „Beton przyjazny środowisku – nowoczesne rozwiązania materiałowe i technologiczne”. Wojciech Korzeń reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej powiedział o „Perspektywie rozwoju domieszek chemicznych dla branży budowlanej w kontekście zrównoważonego rozwoju”, a Piotr Nowicki, prezes Stowarzyszenia Producentów Brukowej Kostki Drogowej o „Stosowaniu cementów o obniżonej emisji w wyrobach wibroprasowanych. Dobre rady dotyczące rozwoju osobistego każdego z uczestników pojawiły się w wystąpieniu znanego żeglarza Mateusza Kusznierewicza.
Na część praktyczna kongresu złożyły się 3 pokazy.
Firma MC-Bauchemie pokazała mieszanki samozagęszczalne o obniżonym śladzie węglowym w prefabrykacji ciężkiej z wykorzystaniem cementu CEM II/A-S 52,5R i z zastosowaniem dedykowanych rozwiązań domieszkowych serii MC EcoFlow. Pokaz prowadził Konrad Grzesiak.
Podczas drugiego pokazu zespół Stachema Polska w składzie: Aleksandra Pełczyńska, Cyprian Pełczyński i Kamil Winiarczyk zaprezentował modelowanie właściwości reologicznych zapraw cementowych przy użyciu reometru rotacyjnego.
W trzecim pokazie technologowie firmy Atlas – Arkadiusz Ignerowicz i Patryk Kucharski – przedstawili działanie domieszki PRE – REC, która ułatwia recycling niewykorzystanej mieszanki betonowej i odzyskanie znajdującego się w niej kruszywa.






