ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Betony ultrawysokowartościowe – właściwości, technologie, zastosowania
ZAMÓW

Józef Jasiczak, Agnieszka Wdowska, Tomasz Rudnicki
Kraków 2008, str. 157,
format B5, oprawa twarda foliowana
cena: 47,00 zł

Podręcznik jest pracą zbiorową przygotowaną przez pracowników Politechniki Poznańskiej i Politechniki Szczecińskiej, związanych bezpośrednio z badaniami naukowymi nad współczesnymi modyfikacjami właściwości betonu. Źródłem wiedzy autorów są prace własne, studia literaturowe i informacje pozyskane przez współpracę z ośrodkami zagranicznymi specjalizującymi się w nowoczesnych technologiach budowlanych.
 Praca jest monografią poświęconą betonom ultrawysokowartościowym, a jej przesłanie ma przybliżyć polskiemu czytelnikowi stan badań i światowych realizacji obiektów z nowego materiału konstrukcyjnego. Treści pracy są ukazane historycznie z wyraźnym zaakcentowaniem etapów modyfikacji właściwości betonu, począwszy od modyfikacji naturalnych, przez efekty oddziaływań domieszek chemicznych, na dodatkach włókien i proszków reaktywnych skończywszy.
 Zasadnicza część pracy dotyczy genezy i zbadanych dotychczas właściwości betonów ultrawysokowartościowych – UHPC. Mimo iż betony te po raz pierwszy wyprodukowano i zastosowano dopiero pod koniec XX wieku, przekraczając magiczną wręcz wytrzymałość 150 MPa, stanowiącą górne ograniczenie betonów wysokiej wytrzymałości, to w ciągu minionych 10 lat powstało wiele odmian tego materiału, począwszy od rozwiązań firmowych, którym jest Ductal, po rozwiązania indywidualne wykonane w wielu krajach. W ciągu tego okresu zmieniła się także koncepcja materiałowa betonu, zaczęto bowiem stopniowo odstępować od pierwotnej idei betonu z proszkiem reaktywnym, drobnym kruszywem i włóknami stalowymi, idąc w kierunku betonu o grubszym kruszywie mineralnym lub kruszywie stalowym. Następne modyfikacje i dodatkowe procesy obróbkowe (obróbka termiczna, wysokie ciśnienie) pozwoliły przesunąć początkową wartość wytrzymałości z 200 MPa do 800 MPa.
 Autorzy przedstawili także przykłady zastosowań betonu UPHC, od historycznej już kładki w Sherbroock z 1998 roku po rozwiązania europejskie, amerykańskie i wschodnioazjatyckie oraz wskazali na zupełnie nowe możliwości użycia go do napraw i wzmocnień istniejących konstrukcji.

 (…) książka stanowi potrzebną i nie mającą odpowiednika w krajowym piśmiennictwie monografię dotyczącą nowoczesnego materiału budowlanego, którymi są betony ultrawysokowartościowe.
 Jest to dziedzina bardzo dynamicznie rozwijająca się – prowadzone są obszerne badania w wielu światowych ośrodkach i powstaje wiele znaczących publikacji.
 Najwyższy przeto czas, aby polska publikacja na ten temat zapoczątkowała rozpowszechnianie tej nowoczesnej problematyki w środowisku inżynierskim i wśród badaczy betonu (…)
 (…) Praca jest potrzebna dla określonego grona inżynierskiego – technologów, konstruktorów, doktorantów pracujących nad zbliżonymi problemami. Można oczekiwać, że liczba ich będzie w kraju rosnąć w miarę postępu technologii betonu. (…)
prof. Andrzej Ajdukiewicz

Polecamy