Aktualności

  • Konferencja
  • O CEMENCIE NIESPEŁNIAJĄCYM NORM I KAMPANII PEWNY CEMENT
Konferencja
30 września 2010

O CEMENCIE NIESPEŁNIAJĄCYM NORM I KAMPANII PEWNY CEMENT

– Nie ma drugiego takiego rynku w Europie, na którym zjawisko występowania cementów niespełniających norm byłoby obecne w takim stopniu jak w Polsce – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu na konferencji prasowej, która 29 września 2010 roku odbyła się w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.

Z szacunkowych danych Stowarzyszenia wynika, że 15-20% cementu workowanego znajdującego się na rynku, to cement niespełniający norm. Jego zastosowanie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla trwałości konstrukcji i budowli.

 

kliknij aby powiększyć [720.jpg]Konferencja prasowa Stowarzyszenia Producentów Cementu odbyła się 29 września 2010 r. w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. Z dziennikarzami spotkali się:

 Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu

– Iwona Górakowska-Szyszka, dyrektor handlowy Cemex Polska

– prof. Jan Deja, dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu

 

PRZEMYSŁ CEMENTOWY WYRÓWNUJE STRATY PO ZIMIE

Przemysł cementowy w Polsce to obecnie 12 cementowni i jedna przemiałownia należące do 9 właścicieli.

– Po ośmiu miesiącach tego roku udało nam się wreszcie wyrównać straty kliknij aby powiększyć [721.jpg]spowodowane długą i ciężką zimą. Sprzedaż cementu jest nieznacznie niższa niż w 2009 r. — mówił Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. – Wiele przesłanek wskazuje na to, że rok 2010 zakończymy kilkuprocentowym wzrostem sprzedaży cementu w kraju, na poziomie 15,4-15,5 mln ton.

W sierpniu 2010 r. sprzedaż cementu w kraju była o 13,2 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2009 r. — wyniosła 1,75 mln ton. Jednak w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. sprzedaż cementu w kraju była o 1,2% niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

– Głównym czynnikiem zwiększającym sprzedaż cementu jest budownictwo infrastrukturalne – dodał Leonard Palka.

 

CEMENT NIESPEŁNIAJĄCY NORM

kliknij aby powiększyć [722.jpg]Dyrektor Iwona Górakowska-Szyszka z Cemex Polska poinformowała dziennikarzy o cemencie niespełniającym norm, który obecny jest na polskim rynku.

Jakość cementu ma podstawowe znaczenie dla własności użytkowych i zdrowotnych budowli. Dlatego kluczowe znaczenie ma wybór pewnego, bezpiecznego produktu
i sprawdzonego producenta.

– Cement produkowany w renomowanych cementowniach podlega procedurom systematycznej kontroli wewnętrznej oraz niezależnej kontroli zewnętrznej.
Produkcja i jakość cementu została znormalizowana, ustalona przez Europejską Organizację Normalizacyjną CEN i Polski Komitet Normalizacyjny.
Skład cementu, jakość i inne parametry określa norma PN EN 197-1. Jednostka normalizacyjna narzuca nawet informacje, które muszą być zawarte na opakowaniu cementu – mówiła Iwona Górakowska-Szyszka.

Niestety na polskim rynku obecny jest cement niespełniający norm jakościowych wprowadzany do handlu przez nierzetelne firmy. W produktach niespełniających norm część cementu jest najczęściej zastępowana przez popiół lotny lub różnego rodzaju dodatki w ilości – nawet 50 %, co jest niedopuszczalne.

 

– W 2009 roku na 12 przebadanych cementów tylko 2 były zgodne z polską normą. Podobne badania przeprowadzono w 2010 roku- teraz tylko jeden z 6 badanych cementów spełnił normy wytrzymałości. Trwałość konstrukcji betonowej, w której zastosowano cement niespełniający norm jest zdecydowanie mniejsza – mówiła dyrektor Górakowska-Szyszka.

kliknij aby powiększyć [724.jpg]W tabeli prezentujemy wyniki badań sześciu cementów workowanych CEM II/B-V 32,5N, które zakupiono w jednym z supermarketów budowlanych. Pobranie próbek odbyło się w 2010 roku z udziałem przedstawiciela Polskiego Centrum Akredytacji.

 

kliknij aby powiększyć [723.jpg]– Nie ma drugiego takiego rynku w Europie, na którym zjawisko występowania cementów niespełniających norm byłoby obecne w takim stopniu jak w Polsce – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu. –  W ostatnim roku dwukrotnie zwracaliśmy się do największych sieci handlowych w Polsce z informacją, że sprzedawane przez nich cementy nie spełniają norm. Mam nadzieję, że to przyniesie określony efekt. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego otrzymał pierwsze pismo w tej sprawie 5 lat temu. Informujemy GUNB na bieżąco, ale efektów nie widać, a zjawisko się nasila.

Wg prof. Deji dotychczas nie było żadnego formalnego doniesienia do prokuratury w tej sprawie. – Z tą sprawą zwracamy się także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – dodał Deja.

Cement niespełniający norm stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa budowlanego. Wykorzystanie niesprawdzonego cementu może nieść za sobą liczne negatywne konsekwencje:
– łuszczenie się i przebarwiania powierzchni betonowych
– spękania powierzchni
– nietrwałość konstrukcji budowlanych

KAMPANIA „PEWNY CEMENT”
kliknij aby powiększyć [725.jpg]Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, dla których rozpoznanie produktu gorszej lub niepewnej jakości jest praktycznie niewykonalne, Stowarzyszenie Producentów Cementu wprowadziło nowe, zrozumiałe nawet dla osób niezwiązanych
z branżą budowlaną oznaczenie najwyższej jakości produktu pod nazwą „Pewny Cement”. To strzałka, która będzie wskazywała pewny – sprawdzony cement.
Znak jakości „Pewny Cement” przyznawany jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Producentów Cementu za spełnienie najwyższych norm i specyfikacji technicznych dotyczących parametrów cementu na wszystkich etapach: produkcji, konfekcjonowania i dystrybucji.

Znak jakości „Pewny Cement” może otrzymać każdy producent cementu, pod warunkiem, że jego produkt dostępny na rynku będzie spełniał normy jakościowe.

Kontakt dla mediów: Piotr Piestrzyński, tel. 601 091-172, piestrzynski@venainfo.pl

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł

O CEMENCIE NIESPEŁNIAJĄCYM NORM I KAMPANII PEWNY…

Następny artykuł

USTANOWIONO PIERWSZY POLSKI REKORD WYTRZYMAŁOŚCI BETONU NA…

Podobne artykuły

Aktualności

Czy zbliża się koniec produkcji cementu w…

Według Centrum Analitycznego Izby Administracji Skarbowej, import…
Czytaj dalej
Aktualności

Organoleptyczne poznawanie nawierzchni betonowych

– Na naszych inwestycjach wykorzystujemy technologię betonową.…
Czytaj dalej
Aktualności

Współpraca, dzielenie się wiedzą i poszukiwanie innowacji…

– Przyszłość naszej branży leży przede wszystkim…
Czytaj dalej
Aktualności

Wielki potencjał druku 3D w budownictwie

– Chcemy, żeby zastosowania druku 3D w…
Czytaj dalej