ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Rok wprowadzania innowacji i większego nacisku na zrównoważony rozwój

– Rok 2023 to również rok wprowadzania innowacji oraz coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój. Rozwiązania domieszkowe, mające premierę globalną w połowie 2023, dedykowane do cementów niskoemisyjnych, oparte o najnowszą serię Master Co2re z inteligentnym systemem klastrowym, rewolucjonizują rynek domieszek, pozwalając na wyprodukowanie mieszanki o niskiej zawartości klinkieru, równocześnie łącząc utrzymanie doskonałych właściwości upłynniających, wydłużoną retencję urabialności, wysoką wytrzymałość wczesną i końcową z doskonałą reologią w jednym rozwiązaniu. – mówi Tomasz Klimala, prezes zarządu Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. na łamach BTA, oceniając miniony 2023 rok i prognozując bieżący 2024.

Tomasz Klimala, prezes zarządu Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o.: – Podsumowując rok 2023, chciałbym na początku podziękować wszystkim naszym klientom, dla których jesteśmy, wspierając ich naszą wiedzą i rozwiązaniami w codziennej pracy na rynku betonowym. Dajecie nam siłę i impuls do dalszego rozwoju! A przechodząc do rynku, wspomnieć wypada o mało sprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym towarzyszącym funkcjonowaniu branży budowlanej. Takie czynniki jak wojna w Ukrainie, wysoka inflacja, wzrost kosztów funkcjonowania firm, wstrzymanie zewnętrznego finansowania (KPO), a także zawirowania polityczne wynikające z roku wyborczego nie wspierały odwagi inwestorów w podejmowaniu decyzji o rozpoczynaniu projektów budowlanych. Spadek koniunktury budowlanej widoczny był w niemal większości wskaźników gospodarczych opisujących rynek. Wskaźnik średnioroczny PMI dla sektora przemysłowego na poziomie 46,2 doskonale to opisuje. Odbiło się to oczywiście na liczbie projektów budowlanych i realizowanych budów. Przechodząc natomiast do branży domieszek do betonu, rynek ten jest silnie skorelowany z ilościami cementu i betonu na rynku. Zarówno w przypadku betonu, jak i cementu statystyki podają spadki produkcji na poziomie 10-12% r/r., więc w domieszkach wolumenu również brakowało. Oprócz wyzwań wskazanych powyżej związanych z otoczeniem biznesowym, ubiegły rok to również okres, w którym zakończyły się zmiany własnościowe w naszej firmie. Od maja 2023 globalnym właścicielem firmy Master Builders Solutions w zakresie domieszek do betonu, domielaczy do cementu i rozwiązań dla budownictwa podziemnego został fundusz Cinven. Z naszej lokalnej perspektywy niezmiennie działamy biznesowo jako Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. Zmiana własnościowa wniosła bardzo pozytywny wpływ na organizację, pracowników i dodała przysłowiowego wiatru w żagle. Zapadły decyzje związane z zaplanowaniem i akceptacją nakładów inwestycyjnych na lata 2023-2027, między innymi z zainwestowaniem w zieloną energię dla zakładu produkującego domieszki w Myślenicach, co się już wydarzyło, oraz w znaczącą modernizację i rozbudowę zakładu, w której trakcie jesteśmy.

Podkreślić chciałbym również, że to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zgrany, zaangażowany zespół, napędzany pozytywną energią, który wspiera się wzajemnie i w najwyższym stopniu dba o klientów, a jednocześnie jest w stanie podjąć takie wspólne wyzwania, jak start w sztafecie charytatywnej czy udział w turnieju piłki nożnej wspierającym lokalną społeczność.

Rok 2023 to również rok wprowadzania innowacji oraz coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój. Rozwiązania domieszkowe, mające premierę globalną w połowie 2023, dedykowane do cementów niskoemisyjnych, oparte o najnowszą serię Master Co2re z inteligentnym systemem klastrowym, rewolucjonizują rynek domieszek, pozwalając na wyprodukowanie mieszanki o niskiej zawartości klinkieru, równocześnie łącząc utrzymanie doskonałych właściwości upłynniających, wydłużoną retencję urabialności, wysoką wytrzymałość wczesną i końcową z doskonałą reologią w jednym rozwiązaniu. Również nasze najnowsze rozwiązania domieszkowe pozwalające z sukcesem wykorzystywać kruszywa z recyklingu świetnie wpisują się w ten trend.

A co nas czeka biznesowo w 2024 i czy trudno to już było? Nie sądzę. Po okresie wyraźnego ożywienia w końcówce roku, obserwuję oznaki stagnacji. Wszyscy liczymy, że odblokowanie środków europejskich wpłynie wyraźnie na ożywienie w budownictwie. I pewnie tak będzie, ale realnie dopiero w drugiej połowie/pod koniec roku. Bieżący rok to również rok wyborów samorządowych, a jak wiemy okres przed i po nie sprzyja podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez samorządy, więc ten segment inwestycyjny, spodziewam się, że pokazując spowolnienie nie będzie motorem napędowym. Ciekawie natomiast rysuje się segment energetyczny z potencjalnym wkładem ~14mld EUR z funduszu KPO w rozwój zielonej energii i zmniejszenie energochłonności. A także rozwój sektora budownictwa mieszkaniowego stymulowany pod koniec roku programem Bezpieczny Kredyt 2%.

Wyzwań przed nami jest sporo, ale jeszcze więcej jest pozytywnej energii, dlatego z ostrożnym optymizmem patrzymy na bieżący rok.

Więcej komentarzy dotyczących minionego 2023 roku i obecnego 2024 roku w najnowszym wydaniu BTA

https://www.bta-czasopismo.pl/wp-content/uploads/2024/02/12_Jak-zakonczyl-sie-2023-rok.pdf
Polecamy