ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Mapa Drogowa 2050

Przemysł cementowy w Polsce i w Europie od dłuższego czasu zajmuje się zagadnieniem “zrównoważonego budownictwa”. W ramach tego tematu istotna jest rola zarówno cementu jak i betonu w kształtowaniu optymalnej strategii dotyczącej budownictwa, która zapewni zarówno naszemu jak i przyszłym pokoleniom komfortowe warunki funkcjonowania oraz mieszkalne nawet w sytuacji narażenia na ekstremalne zjawiska pogodowe, które mogą być efektem Zmian Klimatycznych.

Do tej pory na ten temat powstało już szereg publikacji, trwają prace nad nowelizacją norm i wytycznych dotyczacych roli i statusu poszczególnych technologii i materiałów budowlanych w ramach zrównoważonego budownictwa. Część zagadnień była podejmowanych w ramach cyklicznej konferencji Dni Betonu, w której biorą udział krajowi i międzynarodowi specjaliści w zakresie budownictwa.

Spajamy Europejski Zielony Ład – Osiągnięcie neutralności emisyjnej w łańcuchu wartości cementu i betonu do roku 2050

Ograniczenie emisji CO2 o ok. 40% w 2030 r. dla producentów cementu i betonu zakłada Mapa Drogowa przedstawiona 12 maja 2020 r. przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU. Dokument, który został zaprezentowany Komisji Europejskiej, zakłada dojście do neutralności emisyjnej w zakresie produkcji cementu i betonu oraz optymalnego zastosowanie tych produktów do 2050 r.

Przemysł cementowy zawsze traktował priorytetowo wyzwania związane z ochroną środowiska. Znacząca część z ponad 10 mld zł, które branża cementowa zainwestowała w w minionym ćwierćwieczu w Polsce, przeznaczona została na ograniczenie emisji CO2 i ochronę środowiska.

W tworzeniu Mapy Drogowej uczestniczyło również Stowarzyszenie Producentów Cementu. Polska wersja dokumentu jest dostępna poniżej:

Polecamy