ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
HISTORIA PRZEMYSŁU CEMENTOWEGO W POLSCE 1857-2000

LESZEK ZACHUTA
Kraków 2004, str. 928
Format B5, oprawa twarda foliowana
Cena: 140,00 zł

Książka przedstawia historię przemysłu cementowego na terenie Polski w pięciu rozdziałach.

Rozdział I – „Początki przemysłu cementowego”, omawiający jego historię w okresie od powstania pierwszej cementowni (1857) do I wojny światowej.

Rozdział II – „Przemysł cementowy w II Rzeczypospolitej”, omawiający historię w okresie międzywojennym.

Rozdział III – „Powojenne dziedzictwo”, poświęcony okresowi od zakończenia drugiej wojny światowej do przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Rozdział IV – „Lata transformacji”, omawia okres od początku lat osiemdziesiątych do roku 2000.

Rozdział V – „Kalendarium zakładów czynnych w roku 2000”, przedstawia kalendaria najważniejszych wydarzeń w historii tych zakładów.

Ponadto książka zawiera kilkanaście załączników, z których na wyróżnienie zasługują te, poświęcone historii cementowni na ziemiach odzyskanych oraz prywatyzacji przemysłu cementowego.

Przedstawiona na ponad 900 stronach książki historia oparta jest w pełni na informacjach i faktach zawartych w archiwaliach, materiałach źródłowych, licznych opracowaniach oraz artykułach w czasopismach i prasie. Ich wykaz zajmuje ponad 30 stron.

Książka zawiera ogromną ilość informacji dotyczących wydarzeń w przemyśle, jego organizacji, produkcji i technik wytwarzania, czy warunków funkcjonowania. Prosty, zrozumiały dla wszystkich sposób przedstawienia tej tematyki uwzględnia jednak specyfikę przemysłu cementowego.

Sądzić należy, że każdy Czytelnik zainteresowany historią rozwoju gospodarczego naszego kraju znajdzie w książce wiele interesujących go informacji, które pozwolą mu inaczej spojrzeć na przemysł cementowy, branżę, która zawsze odgrywała ważną rolę w rozwoju kraju i zawsze należała do przodujących pod względem technicznym na świecie. Dla ludzi związanych z przemysłem cementowym, którzy w ostatnich dziesięcioleciach czynnie uczestniczyli w jego działalności, będzie to również materiał do refleksji.

Polecamy